EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Ako vymaľovať spálňu podľa umenia Feng Shui?

Ako vymaľovať spálňu podľa umenia Feng Shui?

Lucia Plasa Pondelok 20. 12. 2021 Tipy a inšpirácie

Rozhodli ste sa zmodernizovať spálňu? Čo poviete na spálňu podľa Feng Shui? Ešte nie ste zasvätení do tajov staročínskeho umenia Feng Shui? Feng Shui ponúka overené rady, ako naštartovať silu čchi aj vo vašej spálni. Výber farby do spálne je podľa Feng Shui veľmi dôležitým aspektom. Chceli by ste sa konečne sladko vyspať alebo prilákať nového partnera? Aké farby sú podľa Feng Shui pre vašu spálňu ako stvorené?

 

spálňa podľa Feng Shui v zemitých farbách

 

Moderná spálňa podľa Feng Shui

Zvykli sme si, že obývačka tvorí dominantu a v interiéri kraľuje, avšak pre Feng Shui je najdôležitejšou miestnosťou v domácnosti jednoznačne spálňa. V spálni, nielenže oddychujete, ale potrebujete aj načerpať silu a novú energiu na ďalší pracovný deň. Feng Shui považuje spálňu za miesto, kde ste silno prepojený s čchi. 

 

moderná biela spálňa podľa Feng Shui

Spálňa zohráva v interiéri dve existenčne dôležité úlohy. Je to jedinečné miesto na oddych a pokoj. Váš osobný prístav, kde existujete len vy a kde sa môžete úplne ponoriť do seba a vašich myšlienok. Aká je druhá funkcia spálne? Spálňa je tiež hniezdočko lásky a ako jediná miestnosť v interiéri, bola stvorená na romantické milostné hrátky. Čo je a čo nie je v spálni podľa Feng Shui dovolené?

Feng Shui spálňa zakazuje: 

 • akýkoľvek druh elektroniky (počítač, smartphone, televízor,..),
 • ostré hrany nábytku,
 • pichľavé, špicaté, umelé alebo aj vysušené kvety,
 • umiestniť posteľ oproti dverám (posteľ musí byť umiestnená čo najďalej od dverí, ale s výhľadom na ne),
 • zrkadlá oproti, vedľa alebo nad posteľou. 

 

Ako nastoliť v spálni energickú rovnováhu?

V spálni sa prelínajú dve navzájom podporujúce sa energie. Jinová a jangová. Pokoj, stabilita a vzrušenie s túžbou. Jin, ženská pokojná energia a jang, dynamická mužská energia. Je dôležité nastoliť ich rovnováhu a správne prúdenie. Aj pár malých zmien v spálni, môže úplne premeniť prúdiacu energiu v tejto miestnosti. Ako môžete aktivovať pozitívne čchi (energiu životnej sily) vo vašej spálni? Napríklad správnym výberom farieb. 

 

spálňa podľa Feng Shui, biela farba s modrými doplnkami biela spálňa, obraz motív stromu vo všetkých ročných obdobiach

 

Vyzbrojte spálňu jinovou energiou!

Pohodová spálňa podľa Feng Shui by mala byť nabitá viac jinovou pokojnou energiou ako jangovou. Jangová energia je ideálna do obývačky. Jin, čierna farba a Jang, biela. Dva protiklady, ktoré sa navzájom dopĺňajú a potrebujú. Vašou úlohou je docieliť vyváženie farieb pre vytvorenie harmonickej spálni. Ako na to?

 

moderná spálňa s Dovido obrazom - motív harmonický kruh Jin a Jang

 

Vytvárajte kontrasty! Praktické a efektívne riešenie je maľovanie stien svetlými farbami, ktoré predstavujú jangovú (svetlú, "živú") energiu. Pridaním tmavších odtieňov s jinovou tlmenou energiou, docielite dokonalú harmonickú oázu pokoja. Tmavé farby zakomponujte do interiéru pomocou moderných bytových doplnkov. Šedá posteľná bielizeň, tmavomodré vankúšiky, čierny drevený nábytok alebo aj obraz s čiernym pozadím. 

Rada od Feng Shui majstra: Dokonalé prepojenie čiernej a bielej farby. Sivá je pokojná, neutrálna, nadčasová aj elegantná farba. Predstavuje zlatý dobrý stred a podľa Feng Shui umenia je to perfektne vyvážená farba, vhodná do pokojnej spálne.

 

spálňa podľa Feng Shui sivá, biela a drevené doplnky

 

Farby do spálne podľa Feng Shui 

Výber farby do spálne vie byť skutočne tvrdý oriešok. Chcete do spálne prilákať viac sexuálneho vzrušenia alebo túžite po dokonalej oáze pokoja? Farby ovplyvňujú náladu, psychickú pohodu a emócie. Feng Shui nie je len o jednej farbe, naopak sústredí sa na vytváranie harmonických a vyvážených kombinácií viacerých farieb. 

 

farebné vankúši na posteli v spálni

 

Buďte pri vnášaní farieb do spalne kreatívni a tvoriví. Maľovanie stien je prvotný spôsob ako do spálne vniesť trochu života a energie. Farebnosť však môžete pridať aj pomocou farebných akcentov na nábytku, obraze alebo bytových dekorácií. Aké farby podľa Feng Shui do spálne zvoliť?

 

spálňa podľa Feng Shui šedá stena, drevo, hnedé doplnky

 

Výber farby do atraktívnej Feng Shui spálne

Chcete do spálne prilákať vášeň alebo pokojný spánok? Páčia sa vám tmavšie farby alebo inklinujete skôr k sviežim pastelovým odtieňom? Červená, zelená alebo biela? Pre lepšie rozhodovanie, by ste mali poznať význam farieb, ktoré Feng Shui do spálne odporúča, avšak zemité farby na plnej čiare vyhrávajú. 

 

biela spálňa podľa Feng Shui

 

 • Bielu farbu Feng Shui spája bielu so zimným obdobím, kedy Zem odpočíva. Univerzálna biela je farbou pokoja, čistoty a dôvery. 
 • Zemité farby, béžové až krémové odtiene sú pre harmonickú spálňu s relaxačným podtónom tou správnou šálkou kávy. Zemité farby podľa Feng Shui patria do farebnej schémy elementu Zeme. Zem nám dáva pocit stability. Spálňa v zemitých farbách navodí pocit bezpečia a rovnováhy.

 

Feng Shui spálňa v zemitých farbách

 

 • Ružová je farbou partnerstva a lásky. Vo Feng Shui interiéri sa používajú jemné ružové akcenty na prilákanie lásky a nového vzťahu.

 

spálňa podľa Feng Shui s ružovým akcentom

 

 • Žltá predstavuje farbu Zeme a symbolizuje pokoru, stabilitu a vitalitu.
 • Zelená farba je farbou obnovenia, vitality, sviežosti a energie. Pre priaznivejšiu aktiváciu efektov Feng Shui energie môžete využiť viac odtieňov zelenej.

 

spálňa podľa Feng Shui

 

 • Modrá farba zosobňuje prvok vody. Bledé pastelové odtiene jasnej oblohy, zeleno-modrá farba pokojného oceánu. Modrá v svetlých odtieňoch má upokojujúci charakter. Vďaka tlmeným pastelovým tónom, v spálni predídete emocionálnemu výbuchu a podľa Feng Shui máte možnosť hlbšieho duchovného prepojenia s vaším partnerom.
 • Oranžovú, farbu nezadaných, Feng Shui posudzuje podľa zvoleného tónu farby. Vďaka kombinácii červenej a jasnej žltej môžete oranžovú priradiť k elementu ohňa, ale aj Zeme. Oranžová farba je skvelou náhradou za dravú červenú.

 

spálňa podľa Feng Shui s oranžovými doplnkami

 

 • Červená farba predstavuje element ohňa. Je to farba romantiky, sexuálnej túžby a vášne. S červenou v spálni opatrne! Je to silne emocionálna farba a priveľa červenej v interiéri je viac na škodu, ako na úžitok. Ak túžite váš milostný život okoreniť, dynamickú červenú farbu Feng Shui odporúča všetkými desiatimi, ale len ako doplňujúcu farbu. Vedeli ste, že v indickom a čínskom ponímaní je červená farba - farbou manželstva a šťastia?
 • Fialová zosobňuje prosperitu, hojnosť a rešpekt. Viete ako fialová farba vzniká? Jedinečným mixom chladnej upokojujúcej modrej a ohnivej červenej farby, a práve preto je to dokonale vyvážená farba, ideálna do spálni. Jemná levanduľová farba je pre vašu Feng Shui spálňu to pravé orechové.  
 • Hnedá, tradičná zemitá farba. Element Zeme. Hnedá je farbou stability a vyrovnanosti. Pokiaľ preferujete spálňu s hnedým nádychom, hnedé drevené podlahy alebo hnedý drevený nábytok je na to ako stvorený. 
 • Čierna farba je podľa Feng Shui farbou sebapoznávania a múdrosti. Čierna ako doplňujúca farba, vytvára nadčasový interiér s elegantným nádychom.

 

moderná spálňa s čiernou, sivou a bielou farbou

 

Staročínské umenie radí: Pre lepší spánok vymaľujte izbu krémovými, jemnými pastelovými alebo pokojnými zemitými farbami.

Ak sa rozhodnete zveľadiť spálňu a pridať jej farebnosť pomocou Feng Shui obrazov pamätajte, že

 1. Obraz umiestnený nad čelom postele by mal mať prírodný charakter. Lesy, kvety, motýle, západy slnka. V žiadnom prípade si do spálne nevešajte obraz s agresívnymi zvieratami alebo pochmúrnym lesom.
 2. Majstri Feng Shui do spálne neodporúčajú ani "vodné" motívy akými sú rozbúrené moria, tečúce vodopády alebo divoké rieky. Môžu narušiť harmonický tok čchi v spálni. 
 3. Pre najlepšie prúdenie dobrého čchi umiestnite obraz oproti postele alebo nad čelo postele. 
 4. Spálňa podľa Feng Shui by mala byť zatraktívnená motívom pivoniek, majestátnych stromov, prírodou s romantickým nádychom, abstrakciou a dvojicou ľudí - mužom a ženou. 

 

Feng Shui spálňa s obrazom so Zen motívom spálňa podľa Feng Shui s bielou a tyrkysovou farbou

 

Žiadne farby podľa Feng Shui nie sú pre spálňu zakázané. Existujú len vhodné farby do spálne a farby, pri ktorých sa riadime heslom: menej je niekedy viac. Nezabúdajte, že farby nedokážu zmeniť váš život. Nemôžu zmeniť kvalitu vášho zdravia alebo partnerského vzťahu. Farby vytvárajú vizuálne podnety, môžu navodiť príjemné pocity a pozitívne ovplyvniť vašu náladu. Farebná paleta dotvára celkový pocit z miestnosti. V interiéri sa obklopte len farbami, ktoré na vás vplývajú pozitívne a upokojujúco. Akými farbami hýri vaša spálňa?Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii