EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Zdravý spánok podľa Feng Shui

Zdravý spánok podľa Feng Shui

Nikola Zemková Streda 05. 01. 2022 Tipy a inšpirácie

Skoro tretinu života prespíme. Dobrý spánok ovplyvňuje kvalitu nášho života, napriek tomu mu nevenujeme toľko pozornosti, koľko by si zaslúžil. Tradičné čínske umenie feng shui z vašej spálne vytvorí harmonický priestor. Treba len vedieť, ako na to. Prezradíme vám, ako má spálňa podľa feng shui vyzerať, aby ste sa v noci poriadne vyspali a ráno sa zobudili svieži a plní energie.

 

 

 

Feng shui. Čo to vlastne je? 

Základom starovekého čínskeho umenia feng shui je spojenie ľudí s prostredím, v ktorom sa vyskytujú najčastejšie. Pozitívna energia čchi ochraňuje ľudí pred negatívnymi vplyvmi z okolia. Správne rozloženie nábytku v miestnosti umožňuje životnej energii voľne prúdiť a negatívne energie pomáha eliminovať. Voda a vietor harmonizuje jinové a jangové energie tak, aby ste si každú noc mohli dopriať plnohodnotný a nerušený minimálne 8 hodinový spánok. Keď energiu čchi zastavíte, odrazí sa to na vašom fyzickom a psychickom zdraví. V spánku má telo zregenerovať tak, aby ste každý deň boli fyzicky fit.

 

 

 

Spálňa nie je skladisko!

Spálňa je izba, ktorú pri zariaďovaní domu väčšinou odsúvame na vedľajšiu koľaj. Veď predsa sa ideme do nej "len" vyspať. Návštevy do spálne nechodia. Často sa z nej stáva skladisko, v ktorom sa nachádza naozaj všetko. Zabúdame však, že v spálni si máme oddýchnuť. Pri nedostatočnom spánku sme podráždení a nervózni už od samého rána a to nepriaznivo ovplyvňuje naše rodinné, pracovné a spoločenské vzťahy. Zmeňte prístup k spálni a zmení sa vám celý život. 

 

 

 

Ktorá izba by mala byť spálňou?

Spálňou by sa mala stať izba umiestnená čo najďalej od vchodových dverí, ale to neznamená, že ju máte skrývať do podkrovia so šikmou strechou. Šikmá strecha mení prúdenie vzduchu a energií a nie je to vo váš prospech. Okno z izby nemá smerovať na ulicu. Vo veľkom meste sa tomu nedá úplne zabrániť. Na ulicu smerujú okná v každej izbe. Snažte sa rušivé elementy aspoň zmierniť. Neumiestňujte ju vedľa kúpeľne, ktorú používajú všetci členovia rodiny. Feng shui si zakladá na čistote, poriadku a vzdušnosti. Neporiadok vás pred tým, ako si ľahnete do postele zbytočne rozruší. Okrem toho, narúša aj vašu vnútornú rovnováhu a pokoj.

 

 

 

Farba, ktorá vám s oddychom pomôže

Spálňu vymaľujte pastelovými farbami. Zelená upokojuje a dobrý spánok podporuje. Modrá možno pôsobí chladne, ale je aj farbou relaxácie. Použiť môžete aj tlmené odtiene šedej, béžovú, svetlohnedú, fialkovú, či svetlo ružovú. Príliš žiarivé a výrazné farby použite v iných miestnostiach. Podporujú aktivitu, nedovolia vám zaspať a rušia spánok.  

 

 

 

S posteľou a jej polohou sa poriadne pohrajte

V spálni nesmie chýbať poriadna, najlepšie drevená posteľ s kvalitným matracom. Ten je pre zdravý spánok veľmi dôležitý. Drevo izoluje a spiaceho uzemňuje. Kov vytvára škodlivé energetické pole. Posteľ umiestnite uhlopriečne od dverí tak, aby sa za jej záhlavím nachádzala stena. Vzbudí to pocit ochrany a istoty aj počas noci. Oproti posteli má byť stena bez dverí a okien, ale mali by ste na ne z postele dobre vidieť. Pre každý prípad. Nohy spiaceho nemajú smerovať kolmo k dverám. Nohami napred sa vynášajú mŕtvy. Preto sa tomu hovorí poloha mŕtveho. 

 

 

 

Nad posteľou nemá byť žiadna polica či skrinka. Môžete sa totiž báť, že vám z nej na hlavu niečo spadne a ublíži. Spôsobuje taký podvedomí tlak. A ten počas spánku nepotrebujete. Úložný priestor v posteliach je na nezaplatenie, ale skrývate doň veci, ktoré bežne nepoužívate a tým priestor a energie čchi zbytočne zaťažujete. Do postele uložte len to, čo so spánkom súvisí. Vankúše, prikrývky, posteľnú bielizeň. Nech je posteli jasné, na čo ju v spálni vlastne máte. Ľahnite si. Keď na posteľ smerujú ostré hrany nábytku alebo steny, posteľ posuňte. Ostré hrany predstavujú jedovaté šípy, ktoré spôsobujú zlý spánok a oslabujú tú časť tela, na ktorú smerujú. 

 

Nie je svetová strana ako svetová strana

Aj svetové strany majú k prúdeniu energií čo povedať. Posteľ nesmerujte na severovýchod a na juh. Energia z týchto strán je príliš ostrá a rušivá. Z juhozápadu prúdi veľmi pomalá energia. Keď vám chýba motivácia a životná rovnováha, postavte posteľ na sever, západ, východ a juhovýchod. Podporíte tým tvorivosť, optimizmus a vnútorný pokoj. 

 

Podporte svoj partnerský vzťah

Posteľ si podľa feng shui pamätá. Novú posteľ si majú zadovážiť mladomanželia, aj rozvedení manželia. Novú životnú etapu by mali začať s čistým štítom. Manželia majú mať matrac vcelku. Aby ich v noci nerozdeľoval. Do spálne umiestnite obrazy a sošky v pároch. Stavte na zamilované dvojice, na nočný stolík postavte svoju spoločnú fotografiu, na ktorej je zachytená jedna z najšťastnejšie strávených spoločných chvíľ. Každý pohľad na ňu vám pripomenie, ako by to malo vyzerať. Vytvorte si intímny priestor, ktorý bude patriť len vám. 

 

 

 

Nábytok áno, ale s mierou

V spálni veľa nábytku nepotrebujete. Posteľ musí byť. To je jasné. Skriňa, komoda, nočný stolík na každej strane postele, toaletný stolík pre dámy s taburetkou alebo kreslom. Nič viac. Knižnicu zariaďte v obývačke. Na nočnom stolíku nechajte len knihu, ktorú aktuálne čítate. Televízor a elektronika nemá v spálni čo robiť. Nenarúša len energiu čchi, ale aj manželské vzťahy. Zrkadlo v podvedomí spôsobuje stres nepokoj a podráždenie. Keď si to v spálni bez zrkadla nedokážete predstaviť, zakryte ho na noc plachtou, dekou alebo závesom. 

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii