Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Ako vybrať ideálnu posteľ, ktorá vydrží roky

Ako vybrať ideálnu posteľ, ktorá vydrží roky

Nikola Zemková Piatok 08. 04. 2022 Tipy a inšpirácie

Spánok tvorí jednu tretinu nášho života. Spíme väčšinou v posteli. Z toho vyplýva, že v posteli strávime až jednu tretinu svojho života. Spánok je pre nás veľmi dôležitý. Dobrý spánok ovplyvňuje naše zdravie. Fyzické aj psychické. Keď sa zle vyspíme, sme unavení a podráždení. Výberom správnej postele tomu môžeme predísť. Nasledujúce riadky vám prezradia, na čo sa pri výbere postele zamerať. Počas spánku regenerujeme až 90 % svojich síl. Posteľ musí byť kvalitná. Nech regenerácia stojí za to!

 

 

 

Súčasť spálňovej zostavy alebo niečo viac?

Posteľ tvorí rám postele, rošty a matrac. Kvalitný rám postele vám vydrží roky. Keď si pri zariaďovaní vyberiete celú spálňovú zostavu, s posteľou veľa vody nenamútite. Posteľ sa stane nenápadnou súčasťou vašej spálne. Nádych výnimočnosti jej dodá len originálny prehoz. Keď z postele urobíte základnú časť spálňového vybavenia, ktorému ostatné zariadenie spálne prispôsobíte, vo výbere postele vás nič neobmedzuje a možností je v tomto prípade oveľa viac.

 

 

 

Ideálne miery postele

Posteľ má byť minimálne o 25 cm dlhšia ako vy. Detské postele sú kratšie, ale aj tie kupujete s vedomím, že ich časom vymeníte. Štandardná šírka postele je 90 cm, ale existujú samozrejme aj širšie postele. Rozmery manželskej postele sú väčšinou od 180 až do 200 cm. Výška postele sa pohybuje od 25 cm vyššie, ale za štandardnú výšku môžete pokladať 45 až 50 cm. Starší ľudia siahajú aj po vyšších posteliach. Lepšie sa im z nich vstáva.

 

 

 

Postele vyrobené z dreva a ich (ne)výhody

Najväčšej popularite sa tešia postele vyrobené z dreva. Je to prírodný materiál, z ktorého vám šikovný stolár vyrobí posteľ presne podľa vašich predstáv. Posteľ má byť stabilná, pevná, odolná a nesmie vŕzgať. Na jej výrobu je preto najvhodnejšie tvrdé drevo. Buk, dub a breza. Drevo pôsobí hrejivo a vyzerá výborne. Jedinou nevýhodou drevenej postele je jej hmotnosť a vyššia cena. Každý deň ju presúvať pravdepodobne nebudete. Väčšia hmotnosť by teda nemala prekážať. Lacnejšie postele sú vyrobené zo smreka a borovice, ich drevo je totiž mäkšie.

 

 

 

Vyzerá ako drevo, ale nie je to drevo 

Postele z drevotriesky na prvý pohľad pripomínajú drevené postele. Sú ľahšie a lacnejšie, ale nevydržia tak dlho, ako postele z masívu. Kvalitná drevotrieska je pevnejšia a odolnejšia, ale posteľ z nej je o niečo drahšia.

 

V hlavnej úlohe je kov

Kovové postele nájdu uplatnenie najmä v moderných interiéroch. Farbu a celkové prevedenie necháme na vás. Niekto uprednostňuje jednoduchú konštrukciu, inému vyhovujú ornamenty a zložitejšie prevedenie. Kvalitné kovové postele sú stabilné a nevŕzgajú, ale počítajte s tým, že do nich viac zainvestujete. Spojenie kovu a dreva vytvára zaujímavý kontrast. Možno sa vám najviac zapáči práve takáto kombinácia.

 

 

 

Matrac si vyberte zvlášť 

Veľkou výhodou postelí z masívu, drevotriesky a kovu je skutočnosť, že nie sú viazané na konkrétny matrac. Rámu postele treba prispôsobiť len jeho veľkosť. Článok Ako vybrať správny matrac vám prezradí, na čo sa pri výbere matraca zamerať. Posteľ s matracom tvorí nerozlučnú dvojicu, ktorá ovplyvňuje kvalitu spánku a to, ako z postele ráno vstanete. Dajte si na ich výbere záležať.  

 

 

 

Postele, ktoré hýria farbami 

Čalúnené postele majú tiež široké spektrum možností. O celkovom vzhľade postele rozhoduje farba, látka a typ dreva, z ktorého je vyrobená. Sú to postele s pevnou konštrukciou a čalúnenie je príjemné a mäkké, ale jeho čistenie môže byť náročné. Čelo postele vás má v noci chrániť pred prievanom. Keď radi čítate, určite sa oň pri čítaní oprite. Bude sa vám sedieť lepšie.

  

 

 

NÁŠ TIP: Keď sa v noci veľmi potíte, zaobstarajte si posteľ na nožičkách, bez úložného priestoru. Matrac sa na takejto posteli vetrá z každej strany. Vrchnej aj spodnej.

 

Posteľ s trojvrstvovou konštrukciou 

Americká alebo Boxspring posteľ má trojvrstvovú konštrukciu. Tvorí ju pevná základňa, pružinový matrac a vrchný matrac z pamäťovej peny. Posteľ je vyššia, vstáva sa z nej ľahšie. Lacnejšia verzia tohto typu postele pozostáva z dvoch vrstiev matracov. Pozor na pamäťovú penu. Keď sa v noci veľmi potíte, stráca funkčnosť.

 

 

 

Manželská posteľ

Manželská posteľ sa tiež vyrába z masívu, drevotriesky a kovu, akurát jej rám je väčší a cena vyššia. Matrac a rošty prispôsobte typu posteli, ktorý ste si vybrali. Po manželskej posteli s úložným priestorom siahnite len vtedy, keď máte doma naozaj málo miesta. Matrace potrebujú dýchať. Keď ich obmedzíte z každej strany, bude sa v nich hromadiť prach, baktérie a plesne. K ešte zdravšiemu spánku sa dopracujete, keď spálňu zariadite podľa zásad Feng Shui

 

 

 

Deti si ju určite obľúbia 

S poschodovou posteľou sa najčastejšie stretávame v detskej izbe, ktorá je útočiskom pre viac detí. Šetrí priestor a deti ju často využívajú aj pri hrách. Vytvoriť z poschodovej postele bunker je predsa také jednoduché. Medzi stropom a hornou posteľou nechajte voľných aspoň 110 cm. Aby dieťa malo dostatok miesta, a aby sa posteľ hore dobre vetrala. Poschodová posteľ s rebríkom alebo schodíkmi so zábranami je praktická a bezpečná, ale občas treba deťom pripomenúť, že slúži najmä na spanie. Prístup k hornému lôžku je náročnejší, ale zábavnejší. Veľký pozor treba dávať najmä v noci. Z poschodovej postele je možné vytvoriť dve samostatné lôžka. To len pre prípad, že vaše deti lezenie omrzí.

 

 

 

Dve postele v jednom 

Rozkladacia posteľ tiež nájde uplatnenie v detskej izbe. Posteľ zložíte a priestor, ktorý večer a v noci zaberie cez deň deti využijú na hranie. Rozkladacia posteľ má zlé odvetrávanie. Pri upratovaní ju nechajte poriadne vyvetrať.

 

 

 

Váľanda do malých izieb

Je to čalúnené lôžko s úložným priestorom. Uložíte doň vankúš a perinu a ostane priestor aj na sezónne oblečenie. Súčasťou váľandy je často bočné čelo. Keď ju postavíte k stene, pred chladom vás určite ochráni. Váľandy nájdete v rôznych farebných prevedeniach a vzoroch. Čalúnený matrac sa zle čistí a výmena matraca je veľmi náročná.

 

         Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii