🌼SPRING SALE -25% off • DIZAJN NA KAŽDÝ DEŇ • ⭐ (4,9/5) 2000+ Recenzií
Ako vybrať správny matrac

Ako vybrať správny matrac

Nikola Zemková Streda 30. 03. 2022 Tipy a inšpirácie

Kvalitu spánku najviac ovplyvňuje správne zvolený matrac. Vybrať to najlepšie, čo súčasný trh ponúka je dosť náročné. Ponuka je pestrá. Obal tu nerozhoduje. To podstatné je vo vnútri. Prezradíme vám, na čo sa pri výbere matraca zamerať, aby sa vám na ňom spalo naozaj dobre. 

 

 

 

Poloha, v ktorej spíte najradšej

Pri výbere matraca zohráva významnú úlohu aj poloha, v ktorej spíte najradšej. Keď spíte na chrbte, hmotnosť tela je rovnomerne rozložená na väčšiu plochu matraca. V tejto polohe sa vám bude dobre spať na všetkých typoch matracov. Vyberte si taký, na ktorom sa cítite najlepšie. Pri spánku na boku, je jedno ktorom, zaťažujete len určitú časť matraca. Vyberte si mäkší matrac. Pri tvrdšom matraci môžete mať pocit, že vás všade tlačí. Spánok na bruchu potrebuje oporu pre bedrovú časť chrbtice. Tvrdší matrac je pre túto polohu najprijateľnejší.

 

 

 

Matrac a jeho stupne tvrdosti 

Tvrdosť matraca prispôsobte svojim potrebám, ale počítajte s tým, že keď ste silnejší a zvolíte mäkký matrac, budete ho častejšie meniť. Tuhosť matraca sa pohybuje v rozpätí od 1 až 5, určuje ju výrobca. Stretnete sa aj so stupnicou tuhosti od 1 po 7, ale táto stupnica sa nepoužíva tak často.

Stupeň 1 má mäkký matrac pre minimálne zaťaženie, ktorý je určený najmä deťom a adolescentom. Stredne mäkký matrac má stupeň 2. Preferujú ho nižšie váhové kategórie, a ľudia ktorým sa na mäkkom matraci spí najlepšie. Matrace s 3. stupňom zaťaženia sú najobľúbenejšie. Sú určené stredným váhovým kategóriám, ktoré sa pohybujú od 70 do 100 kg. 4. stupeň predstavuje tvrdší matrac určený pre vyššie váhové zaťaženie. Stupeň 5 zahŕňa extra tvrdé matrace určené extrémnym váhovým kategóriám. Ľahnite si na podlahu. Extra tvrdý matrac sa s ňou dá porovnať.  

 

 

 

Matrac neoklamete!

Mäkký matrac si vyberte, keď patríte k nižším váhovým kategóriám. Keď sa vaša váha pohybuje od 70 do 100 kg, siahnite po stredne tvrdom matraci. Matrac je počas spánku pre telo oporou. V prípade mäkkého matraca sa pri vyššej váhe do matraca zaboríte a o kvalitnom spánku budete len snívať. Matrac nápor ťažkého tela nevydrží, podľahne deformáciám a vydrží vám oveľa kratšie, ako by ste chceli. Na nosnosť matraca sa opýtajte pri jeho kúpe. Určuje ju, ako sme už spomínali výrobca. Väčšinou sa udáva s 10 % rezervou, aby ste mali istotu, že matrac si sľúbené vlastnosti udrží čo najdlhšie.

 

 

 

Pri zle určenej hmotnosti dochádza k deformáciám matraca a strate pružnosti. Životnosť matracov je rôzna. Niektorí výrobcovia garantujú životnosť matraca až 20 a možno aj viac rokov. Stretli sme sa aj s názorom, že matrac treba meniť každých sedem rokov. Potom už stráca svoje vlastnosti a neposkytuje dostatočnú oporu pre vaše telo. Rozmýšľate, koľko rokov má váš matrac a či nie je načase ho vymeniť? Keď na matraci spozorujete výrazné deformácie, okamžite ho vymeňte. Matrac neovplyvňuje len kvalitu spánku, ale aj držanie chrbtice a celého tela.

NÁŠ TIP: Alergici uprednostňujú matrace vyrobené z hypoalergénnych materiálov, ortopedické matrace zabezpečujú oporu chrbtice a správne rozloženie hmotnosti celého tela počas spánku.

 

Veľkosť matraca určujú rozmery postele

Keď si na matrac ľahnete, mal by vás presahovať aspoň o 25 cm. Štandardná šírka pre jednolôžko je 90 cm, pre dvojlôžko sa rozmer matraca pohybuje od 140 x 200 cm. Minimálna výška matraca je 12 – 15 cm. Často sa stretnete aj s vyššími matracmi. O jeho výške rozhoduje zloženie matraca a použité materiály.

 

 

 

Manželská posteľ je špecifická. Môžete na ňu uložiť jeden veľký, spoločný matrac alebo dva oddelené, rovnako široké matrace. Feng shui pre zdravý spánok odporúča jeden veľký matrac, aby manželia medzi sebou nestavali neviditeľné hranice. Pri jednotlivých matracoch je výhoda tá, že necítite každý pohyb toho druhého a tvrdosť matraca môžete prispôsobiť svojim potrebám. Dámy uprednostňujú mäkšie matrace, pánom sa lepšie spí na tých tvrdších.

 

Penový, latexový alebo úplne iný?

Matrace sa vyrábajú z rôznych materiálov. Všetky majú svoje výhody, ale niektoré ich vlastnosti vám môžu prekážať. V nasledujúcich riadkoch odhalíme tajomstvá jednotlivých materiálov. Vyberte si ten, s ktorým sa stotožňujete najviac. 

 

Penové matrace 

Sa vyrábajú z polyuretánovej peny. Pod názvom molitan ich určite poznáte. Je odolný, znesie aj vyššie objemové zaťaženie a je vysoko stály. Hight Resilient pena je pružná, odolná a priedušná. Obe peny sa vyrábajú v rôznej objemovej hmotnosti. Výrobcovia ich odporúčajú umiestniť na lamelové a latkové rošty.

 

 

Matrace z pamäťovej peny 

Ich základom je visco-elastická pamäťová pena. Reaguje na teplo tela a prispôsobí svoj tvar tak, aby rovnomerne rozložila vašu váhu a tlak, ktorý na matrac vyvíjate. Ležíte v prirodzenej polohe a váš spánok je plnohodnotnejší. Spomenuté peny sa na výrobu matracov používajú samostatne, ale častejšie sa kombinujú.

 

 

Matrace z latexu 

Výborne sa prispôsobujú tlaku vášho tela a taktiež majú dlhú životnosť. Nevýhodou je, že nie sú vzdušné a nekamarátia sa s vlhkosťou. Najlepšie takýto matrac podporí lamelový rošt.

 

Pružinové matrace

Delia sa na klasické, taštičkové a mikrotaštičkové. S klasickými sa dnes nestretávame už tak často, ale svojich skalných fanúšikov stále majú. Sú vzdušné a pružiny majú perfektne zabezpečené. Pri taštičkových sú pružiny uložené v samostatných puzdrách. Sú vzdušné a majú výborné ortopedické vlastnosti. Môžete ich uložiť na všetky typy roštov. Mikrotaštičkové sú vyrobené na rovnakom princípe ako taštičkové, akurát sú zložené z viacerých samostatných puzdier s pružinami. Sú mäkšie a vysoko pružné. Na doskových a latových roštoch sa im darí najlepšie. Polohovateľné rošty môžu jednotlivé taštičky poškodiť.

 

 

Matrace z kokosového vlákna

Ide o stabilné matrace, ktoré chrbtici poskytujú maximálnu oporu. Pri výrobe sa používa kombinácia polyuretánu a pamäťovej peny. Kokosová doska je ošetrená latexom a ten matrace chráni pred roztočmi. Pravidelne ich otáčajte a vetrajte. Vydržia vám dlhšie.

 

 

Sendvičové matrace 

Pri sendvičových matraoch dochádza k spájaniu mäkkých a tvrdších materiálov tak, aby ste z jednej strany získali matrac mäkší, ktorý sa po otočení zmení na matrac s vyššou tvrdosťou. Nie všetky sendvičové matrace je možné otáčať. Patria medzi ne aj matrace, ktoré sú vyrobené z minimálne dvoch rôznych materiálov.

 

 

Dobre sa o neho starajte!

Matrac pravidelne otáčajte a využívajte obidve jeho strany rovnako, aby sa nestalo, že jednu časť vyležíte viac a druhú menej. Pravidelne ho vetrajte a poťah občas vyperte. Zbavíte ho nečistôt a matrac bude príjemne voňať. Keď sa veľa potíte, investujte do vzdušného matraca s odnímateľným poťahom. Výskyt roztočov, baktérií a plesní eliminujte na minimum.

 

 


Poťahy na matrac pohlcujú pach a pot a prispievajú k dokonalému oddychu, relaxácii a kvalitnému spánku. Sú priedušné a chránia matrac pred nečistotami. Poťah prichádza do kontaktu s pokožkou a zabezpečuje vám potrebný komfort. Poťahy na matrac sa najčastejšie vyrábajú v neutrálnej bielej farbe, aby ste ich bez problémov vyprali aj pri teplote 40 až 60 °C. Často sa v nich vyskytujú prímesi levandule a aloe vera, ktoré spríjemňujú váš spánok. Poťah na matraci aj tak nikto neuvidí. Prekryjete ho plachtou. Ako farebná dekorácia na oživenie slúži prehoz na posteľ.

 

Rošt nezlepší len váš spánok

Životnosť matraca ovplyvňuje aj rošt, na ktorý ho uložíte. Lamelový rošt je pružný a vzdušný. Pomáha matracu udržať správny anatomický tvar. Polohovací rošt je tiež lamelový, ale má rôzne stupne polohovania. Nastaviť ho môžete ručne alebo mechanicky. Latový je pevný drevený rošt. Laty sú uložené v pevnom drevenom ráme a matrac podopierajú po celej ploche. Segmentový rošt umožňuje rozloženie tlaku tela do viacerých bodov. Má výborné ortopedické vlastnosti, ktoré vyniknú najmä v spojení s ortopedickým matracom. S doskovým roštom sa dnes nestretávame často. Je tvrdý, nedovolí matracu voľne dýchať, ale pri posteliach s pozdĺžnymi podpernými hranolmi sa uplatňuje najlepšie.

 

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii