Zľavy až do 30% • Nakúpte aj našu novinku 🎨🖌️Maľovanie podľa čísel 
Ako lepiť samolepiace tapety? Kompletný postup s praktickými tipmi

Ako lepiť samolepiace tapety? Kompletný postup s praktickými tipmi

Dovido bloger Piatok 28. 07. 2023 Novinky

Samolepiace tapety na stenu sú veľmi obľúbené, najmä vďaka jednoduchému lepeniu. Na rozdiel od klasických vliesových tapiet pri ich aplikácii nebudete potrebovať lepidlo a niektoré ďalšie pomôcky. Prinášame vám kompletný postup, ako lepiť samolepiace tapety na stenu. Praktické rady a detaily na ktoré si treba dávať pozor, aby výsledok spĺňal aj tie najnáročnejšie očakávania.

 

Čo budete pri lepení tapiet potrebovať? 

Pokiaľ budete samolepiacu tapetu lepiť na klasickú murovanú alebo sadrokartónovú stenu, budete potrebovať prípravok na odmastenie. V prípade, že vaša stena už nesie veľké známky opotrebenia a poškodenia, napríklad začína z nej opadávať omietka, zíde sa vám aj penetračný náter. Na odstránenie nerovností je najlepšie použiť škrabku na stenu

 

 

Okrem týchto základných pomôcok budete ešte potrebovať

  • vodováhu,

  • pravítko,

  • ceruzku,

  • ostrý tenký nôž,

  • špongiu. 

 

Lepenie tapiet na umakart 

Umakart je špecifický materiál, z ktorého sú vyrobené niektoré steny v starších panelákoch. Pri lepení tapiet na umakart, príprava povrchu zaberie trochu viac času ako v prípade klasických stien. Okrem už vyššie spomínaných pomôcok budete potrebovať aj nasledovné: 

  • tmel,

  • orbitálnu brúsku alebo brúsny papier,

  • náter na báze akrylu. 

Keď máte všetky pomôcky pripravené, môžete sa pustiť do práce. 

 

Ako nalepiť tapetu? 

Pri lepení samolepiacej tapety sa držte týchto 8 základných krokov. 

1. Pripravte stenu. Pomocou škrabky na stenu odstráňte výbežky, odpadávajúce kusy omietky a iné nedokonalosti. V ideálnom prípade by mala byť stena úplne hladká, bez nerovností. Následne ju odmastite pomocou prípravku určeného špeciálne na odmasťovanie stien. Na povrch ho nanášajte pomocou špongie a nechajte ho vyschnúť.

2. Na takto pripravenú stenu už môžete bez akýchkoľvek ťažkostí lepiť samolepiace tapety. Pre dosiahnutie ešte lepšieho výsledku odporúčame na povrch aplikovať penetračný náter. Ten je vhodný najmä v prípade starších stien, z ktorých opadáva omietka. 

Praktický tip: V prípade umakartovej steny najprv povrch vyčistite roztokom mydlovej vody a odmastite. Diery a praskliny opravte pomocou tmelu. Povrch následne obrúste brúskou alebo brúsnym papierom, aby bol hladký, zbavte ho prachu z brúsenia a nechajte vyschnúť. Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku aplikujte náter na báze akrylu. 

3. Rozložte si tapetu na zem a jednotlivé diely dajte na správne miesta, aby vám vznikol ucelený obraz. Uistite sa, že žiaden diel nechýba a jednotlivé pásy na seba nadväzujú.

4. Na povrch steny si pomocou ceruzky, vodováhy a pravítka nakreslite vodorovné čiary s rozostupom 75 cm, podľa ktorých budete lepiť tapety. V hornej a dolnej časti si pre istotu nechajte mierny presah, približne 5 cm.

5. Samolepiacu tapetu orežte na jednotlivé časti. Odlepte časť prvého dielu tapety a opatrne ju priložte k stene, zarovno s nakreslenou čiarou. Následne celý pás tapety pomaly pritlačte k stene, smerom zhora nadol. Ak sa vám prvýkrát nepodarí tapetu nalepiť rovno, odlepte ju a nalepte znovu. Vyhýbajte sa však opakovanému odliepaniu a naliepaniu, v dôsledku ktorého lepidlo stratí svoje vlastnosti a nebude tak dobre držať. 

Naša rada: Ak budete lepiť tapetu na stenu s oknom, lepenie začínajte od okna.

6. Ak sa pod tapetou nachádzajú vzduchové bubliny, vytlačte ich jemnými krúživými pohybmi ruky, smerom od stredu k okrajom.

7. Presahujúce časti na spodnej a vrchnej časti tapety orežte pomocou nožíka a pravítka

8. Rovnako postupujte aj pri lepení ostatných dielov. Pásy tapety ukladajte tesne vedľa seba, bez prekrývania.

 

 

Kompletný postup lepenia tapiet si môžete pozrieť aj v tomto videu.

 

Ako odstrániť tapetu zo steny?

Samolepiaca tapeta na stenu sa nielen jednoducho lepí, ale aj veľmi ľahko odlepuje. Ak sa rozhodnete vašu aktuálnu tapetu vymeniť za inú, budete potrebovať len tieto základné pomôcky

  • tenký ostrý nožík,

  • fén,

  • špongiu,

  • mydlovú vodu.

Postup, ako odstrániť tapetu zo steny, pozostáva z 3 jednoduchých krokov

1. Povrch tapety mierne nahrejte pomocou fénu, aby lepidlo krásne povolilo. 

2. Pomocou nožíka opatrne odlepte vrchnú časť tapety a rukou ju pomaly sťahujte. Ak sa na niektorom mieste tapeta "zasekne" a bude sa ťažko odliepať, danú zónu opäť trochu nahrejte fénom.

3. Keď odlepíte všetky časti samolepiacej tapety, pomocou mydlovej vody a špongie odstráňte zo steny zvyšky lepidla

A máte hotovo! Držíme palce, nech aj vy zvládnete lepenie alebo odliepanie tapiet ľavou-zadnou.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii