Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Aplikujeme samolepiace tapety a tapety na umakart

Aplikujeme samolepiace tapety a tapety na umakart

Nikola Mihalisková Štvrtok 10. 10. 2019 Tapety a materiály

Stretli ste sa už niekedy so slovom umakart? Viete, čo to znamená? V prípade, že nemáte ani najmenšie tušenie, radi vás oboznámime s týmto slovíčkom. Umakart je druh izolačnej alebo krycej hmoty, ktorý bol vyrábaný od 40. rokov 20. storočia. Tento skvost disponoval rozsiahlou využiteľnosťou. Využíval sa pri výrobe nábytku, a tiež bol používaný ako stena. Preto možno ani netušíte, že sa vo vašom domove nachádza práve umakart. Umakart je možné nájsť hlavne v starších bytoch, ako steny kuchyne a kúpeľne. Pokiaľ nemôžete nahradiť umakart sadrokartónom, máme pre vás riešenie! Dodajte miestnosti štýlový vzhľad prostredníctvom tapety! Je len na vás akú tapetu si vyberiete. Pamätajte však, že je dobré zvoliť si tapetu, podľa toho aký vzhľad miestnosti chcete docieliť. Pre dosiahnutie dokonalého výsledku vám prinášame pár jednoduchých krokov, ako správne postupovať pri lepení tapiet na umakart. 

 

  
 
  1. Príprava podkladu je najdôležitejším krokom. Zmiešajte štvrtinu šálky umývacieho prostriedku na riad s teplou vodou a následne tekutinu umiestnite do sprejovej fľaše. Fľašu dobre pretrepte, aby sa daný obsah premiešal. Nastriekajte roztok na umakart a vyčistite namočenou špongiou. Opláchnite umakart studenou vodou a nechajte vyschnúť. 
  2. Ošetrite diery, praskliny a drobné nedostatky prostredníctvom pasty, ktorá slúži na vyplňovanie dier, napríklad tmel. Použite malé množstvo a pomocou konca stierky umiestnite pastu do otvoru. Nechajte úplne zaschnúť. 
  3. Umakart obrúste orbitálnou brúskou a jemne brúsnym papierom, až kým nebude povrch na dotyk hladký. Umakart utrite navlhčenou handrou, prípadne špongiou čím odstránite prach z brúsenia. Povrch nechajte uschnúť. Pre vytúžený výsledok odporúčame natrieť stenu náterom na báze akrylu. 
  4. Pusťte sa do lepenia tapiet! Nasledujúci postup je rovnaký ako pri klasickom lepení tapiet na stenu.

Samolepiace tapety

Samolepiace tapety alebo takzvané samolepiace fólie sú rýchlou voľbou pri skrášľovaní vašich domovov. Tapety tohto druhu sú takmer ihneď pripravené na aplikáciu. Po príprave povrchu, kde môžete využiť tie isté 3 kroky, ako pri lepení tapety na umakart sa môžete pustiť do lepenia! Budete potrebovať nožnice, pravítko, ceruzku, handričku alebo stierku a ihlu. V niektorých prípadoch je súčasťou pracovných pomôcok aj voda, ale to záleží od samotnej fólie. Potrebné príslušenstvo na lepenie tapiet je možné nájsť aj v našom e-shope. Ale pusťme sa do zavádzania samolepiacich tapiet. Pripravili sme pre vás postup, ako správne aplikovať samolepiace tapety po úprave povrchu.

 

   

 

  1. Skontrolujte si vzor a farbu samolepiacej tapety. Premyslite si, kde chcete samolepiacu tapetu umiestniť.
  2. V prípade pokrývania väčšej plochy odporúčame navlhčiť plochu vodou. Následne stiahnite najskôr asi 10 cm rubovej strany papiera a "obnaženú" fóliu priložte na určené miesto. Dajte si pozor na typ samolepiacej tapety! Niektoré druhy lepíme bez použitia vody, napríklad vodu nepoužívame pri savom podklade a pri imitácii kovových tapiet. 
  3. Odlepte zadnú stranu jednou rukou a druhou rukou postupne uhladzujte tapetu. Odporúčame ju vyrovnávať vždy od stredu k jej okraju. V prípade potreby použite mäkkú handričku. Môže sa stať, že je tapeta nerovnomerná, opatrne ju stiahnite späť bez napínania a opakovane ju prilepte. Pokračujte v lepení.
  4. Vzniknuté bubliny môžete odstrániť ľahkým vytlačením vzduchu v smere od stredu k okrajom. Vzduchové bubliny prípadne prepichnite ihlou a vytlačte vzduch von.                                                                                                                        Príslušenstvo na lepenie tapiet

Máme pre vás ešte pár rád, ktoré by ste mali vedieť pred samotným lepením. Pred lepením si vždy nechajte aspoň pár milimetrov, ktoré po lepení odrežete. Samolepiaca tapeta sa môže vyrovnať len počas jej lepenia, po niekoľkých hodinách je už pevne prilepená. Ak je fólia pokrčená, odporúčame ju stiahnuť a opakovanie bez napínania prilepiť. Samolepiace tapety je možné vyčistiť mydlovou vodou. Odstrániť tapety môžete pomocou mierneho zahriatia. V prípade, že si aplikáciu samolepiacich tapiet neviete predstaviť, prikladáme vám video, ako názornú ukážku. 

Dúfame, že vás náš článok zaujal a hlavne vám pomohol. Lepenie tapiet určite hravo zvládnete! Držíme palce pri vylepšovaní vašich už tak skvelých domácností. Skrášlite steny, na ktorých sa podpísal zub času alebo si len urobte radosť úpravou stien prostredníctvom tapiet.

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii