EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Ako odstrániť tapetu zo steny?

Ako odstrániť tapetu zo steny?

Nikola Mihalisková Štvrtok 17. 10. 2019 Tapety a materiály

Určite nastane čas, kedy budete chcieť vašu starú tapetu vymeniť za novú. Alebo sa vám len stará tapeta jednoducho prestane páčiť. Preto je pred zaobstaraním tapiet efektívnejšie dozvedieť sa niečo o ich odstraňovaní. Odborníci sa tiež zhodujú, že pri renovovaní alebo maľovaní je odstránenie tapiet nevyhnutné. My vám dnes prezradíme ako odstrániť tapety bez poškodenia stien. Nemusíte volať špecialistov, zvládnete to aj vy!

 

  

Príprava miestnosti 

Pred odstraňovaním tapiet je prvým krokom príprava miestnosti. Odložte predmety zo steny, premiestnite nábytok do stredu izby, prípadne von z izby. Podlahu prikryte, aby ste ju ochránili pred navlhnutím. Následne vypnite elektrinu a zaistite všetky zástrčky alebo vypínače maliarskou páskou. Tieto dva kroky vykonajte vždy, nezávisle od druhu tapiet. 

Určenie typu steny a tapety

Po príprave miestnosti sa poďme pustiť do skúmania steny a tapety! V prípade sadrokartónovej steny dávajte pozor, aby ste ju príliš nezmočili, pretože sa môže ľahko poškodiť. Keď už viete s akou stenou pracujete, použite stierací nôž na roh tapety a pokúste sa ju odlupovať. Ak to ide jednoducho, máte šťastie! Pokiaľ sa tapeta odlupuje, ale zanecháva papierový podklad, jedná sa o odlúpiteľnú tapetu. Ak sa papier tapety nehýbe, máte tradičnú tapetu, ktorú bohužiaľ budete musieť odstrániť vodou a chemickým odstraňovačom. Nezúfajte však ani pri jednom prípade, prinášame vám tipy ako odstrániť jednotlivé druhy tapiet. 

Ako odstrániť odizolovateľnú tapetu?

Odizolovateľné tapety sú predovšetkým vliesové tapety. Nielenže je ich aplikácia jednoduchá, ľahké je aj samotné odstraňovanie. Vďaka týmto vlastnostiam sa náš e-shop zameriava práve na vliesové tapety. Čo budete potrebovať na ich odstránenie? Stierací nôž, mydlo, vodu a handričku. Prinášame vám jednoduchý postup:

  1. Použite stierací nôž na uvoľnenie rohu tapety a potiahnite. Pomôžte si rukami, ťahajte pomaly a čo najbližšie pri stene, aby ste neroztrhli tapetu. V prípade, že sa papier roztrhne, uvoľnite iný roh a začnite od začiatku. 
  2. Po odstránení starej tapety vyčistite stenu mydlom a vodou. Týmto spôsobom odstránite všetky zvyšky. Nechajte stenu uschnúť.

 

  

Ako odstrániť tradičnú tapetu?

Tradičné tapety sú najčastejšie papierové tapety alebo silno držiace tapety. Problém je, že sa aj napriek niekoľkonásobnému navlhčeniu neoddeľujú. Na ich odstránenie budete potrebovať: vodu, odstraňovač tapiet, fľašu s rozprašovačom alebo maliarsky valček, nožík, mydlo, handričku a rukavice. Keď máte pomôcky pripravené pustite sa do odstraňovania!

  1. Namiešajte roztok! Pripravte roztok pomocou horúcej vody a prípravku na odstránenie tapiet. Pomer namiešajte podľa pokynov od výrobcu. Následne nalejte roztok do fľašky s rozprašovačom.
  2. Nastriekajte roztok na malú časť steny. V tomto prípade môžete použiť aj maliarsky valček prostredníctvom ktorého nanesiete roztok. Roztok nechajte odstáť, aby sa dobre absorboval.
  3. Použite stierací nôž na odlúpenie tapety. Postupujte od dola až nahor. V prípade, že sa tapeta nedá odstrániť skúste začať v inej časti. Dávajte pozor, aby ste pri odlupovaní nezasiahli stenu alebo sadrokartón. 
  4. Nakoniec stenu vyčistite vodou a mydlom a nechajte vyschnúť.

 

Máme pre vás ešte jeden tip! Môže sa vám stať, že sa roztok dobre neabsorbuje, vtedy bude ťažké tapetu odstrániť. Parný odstraňovač tapiet je pomocník s ktorým bude manipulácia najčistejšia aj najpohodlnejšia. Aj to je spôsob, ktorým si môžete prácu uľahčiť. 

Ako odstrániť odlepiteľnú tapetu?

Odlepiteľné tapety, ktoré zanechávajú nosný papier sú väčšinou vinylové tapety, skladajúce sa z dvoch častí. Vždy je lepšie, keď sa tapeta odstráni v celku! Budete potrebovať rovnaké pomôcky, ako pri tradičných tapetách. Postup je taktiež rovnaký ako pri papierových tapetách s tým rozdielom, že je nutné najskôr odstrániť hornú vrstvu tapety. Začnite odlupovaním hornej vrstvy pomocou stieracieho noža, uvoľnite roh a vytiahnite papier z podložky. Následne postupujte technikou odstraňovania tradičných tapiet a odstráňte tak zvyšnú vrstvu tapety. 

 

  

 

To je od nás všetko! Veríme, že využijete naše tipy a nebudete sa báť vymeniť staré tapety za nové. Odstraňovanie tapiet nie je žiadna veda, stačí mať odvahu a odhodlanie. V prípade, že si stále neviete dať rady, pozrite si video, ktoré vám zaručene pomôže. Veď predsa nikdy nie je na škodu načerpať pár skúseností a vytvoriť tak štýlový interiér!Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii