Bleskové zľavy⚡ -25% s kódom: FLASH25 *len do nedele
Ako vybrať vankúše a paplón do vašej spálne

Ako vybrať vankúše a paplón do vašej spálne

Nikola Zemková Pondelok 11. 04. 2022 Tipy a inšpirácie

Keď si večer líhate do postele, pravdepodobne vašu hlavu zaboríte do vankúša a zabalíte sa do periny. Nenechajte si tento pocit pokaziť krátkym paplónom a nesprávne zvoleným vankúšom. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako pri výbere vankúša a paplóna postupovať, aby sa vám spalo naozaj dobre. 

 

 

 

Aký paplón si vyberiete, tak budete spať 

Pri výbere paplóna rozhoduje jeho dĺžka a šírka. Štandardný paplón má rozmer 135 x 200 cm, predĺžený je o 20 cm dlhší. Vyšší ľudia preferujú dlhšie paplóny. Tiež sa chcú dobre vyspať. Paplón má byť aspoň o 30 cm dlhší, ako vy. V spánku sa pretáčate zo strany na stranu, krčíte nohy. Paplón sa hýbe s vami. Keď si vyberiete krátky paplón, bude vám zima a nevyspíte sa dobre, ani keď spálňu zariadite tak, ako Feng Shui káže

 

 

 

Pre neho a pre ňu

Dvojitý paplón sa v našich končinách vyskytuje minimálne. Keď sa pre neho rozhodnete, uistite sa, že s partnerom spíte na rovnakej strane a nebudete si ho ťahať. Počítajte s tým, že pod spoločným paplónom budete cítiť každý pohyb toho druhého. Je to o zvyku, ale pod paplónom pre jedného budete mať určite viac súkromia. Šírka dvojitého paplóna má byť aspoň taká, ako je manželská posteľ, ale nič vám nebráni investovať aj do širšieho paplóna.

 

 

 

Paplóny s najdlhšou históriou

V minulosti sa paplóny najčastejšie plnili perím. Pod paplónom s perím vám určite nebude zima. Materiál s lepšími izolačnými vlastnosťami asi nenájdete. Perie pochádza z husi alebo kačice pižmovej. S paplónmi s perím sa dnes nestretávame tak často, ale stále majú skalných fanúšikov, ktorí sa pod iným paplónom dobre nevyspia. Keď k ich milovníkom patríte aj vy, pred jeho kúpou si overte nosnosť náplne paplóna. Je to jednotka, ktorá opisuje izolačné vlastnosti paplóna a jeho schopnosť udržať vás v teple. Čím vyššia nosnosť, tým lepšia izolácia. Nosnosť paplónov určuje škála od 100 do 1100. Paplón s nosnosťou 1100 má najlepšiu izoláciu a je najteplejší. Páperový paplón s vysokou nosnosťou je poriadne ťažký a rozložiť pierka rovnomerne do celého paplóna je občas dosť náročné. Kvôli častým alergiám sa od paplónov a vankúšov, ktoré sú plnené perím upúšťa. 

 

 

Zdroj: ovitex.sk

Nie je to len o perí!

Syntetické materiály sa snažia prebrať všetky pozitívne vlastnosti, ktoré perie ponúka a darí sa im naozaj dobre. Majú dobré termoregulačné vlastnosti, sú jemné a príjemne hrejivé. 

Vankúše a paplóny vyrobené z dutého vlákna dobre odvádzajú pot a najlepšie sa vám s nimi bude spať v lete. Polyester sa využíva najmä pri výrobe detských paplónov a vankúšov. Dobre odvádzajú vlhkosť, sú lacnejšie, ale kratšie vydržia, to by však nemal byť problém. Detský paplón časom vymeníte za paplón v štandardnej veľkosti.

 

 

 

Pri vankúšoch sa často používa kombinácia polyesterových guličiek a polyuretanových tyčiniek. Dobre držia tvar, majú dobrú tepelnú izoláciu a prať ich môžete aj pri teplote 95°C, čo zabezpečí zničenie všetkých mikroorganizmov a alergénov. Ďalším materiálom je mikrovlákno je ľahké a má dobré termoregulačné vlastnosti. Je priedušné a výborne odvádza vlhkosť. Je vhodné aj pre alergikov. Vyperiete ho aj pri teplote 60 °C.  

Pre ľudí, ktorí sa počas spánku veľmi potia sú vhodné vankúše a paplóny plnené lyocelovým vláknom. Je to antibakteriálny a vzdušný materiál vhodný pre citlivú pokožku, ktorý dobre saje pot. Ovčia vlna má napríklad vysokú schopnosť samoregulácie. V lete vás bude príjemne chladiť, v zime poriadne zahreje. V poslednom rade tu máme v súčasnosti veľmi obľúbené paplóny pre alergikov. Tie sa vyrábajú z materiálov, ktoré sa dajú prať pri vysokých teplotách a sú odolné voči prachu a roztočom. Sú mäkké, priedušné a ľahké.

 

Paplón, ktorý vás objíme 

Záťažový paplón vám pomôže upokojiť sa, a keď sa ním prikryjete, nadobudnete pocit vrúcneho objatia a spať sa vám bude lepšie. Ide o paplón s vysokou hmotnosťou, ktorého úlohou je vytvoriť jemný, ale pevný tlak. Je to "hlboká tlaková dotyková stimulácia" (DPTS - Deep Pressure Touch Stimulation), pri ktorej klesá hladina stresových hormónov a zvyšuje sa hladina spánkového hormónu, melatonínu. Paplón tvoria prešívané štvorce plnené malými sklenenými guličkami. Vďaka nim vás paplón obopne a v každom uhle využije rovnaký tlak. Jeho váha by mala predstavovať 10 – 15 % hmotnosti vášho tela. Sú ľudia, ktorí sa pod záťažovým paplónom dobre vyspia hneď prvú noc, ale sú aj takí, ktorí si naň potrebujú zvyknúť. Do ktorej skupiny sa zaradíte vy? Keď máte slabšiu kapacitu pľúc alebo svalov, poraďte sa o jeho užívaní s lekárom.

 

 

 

Presne tak, ako má byť 

V letných mesiacoch sa zamerajte na ľahšie priedušné paplóny, ktoré odvádzajú vlhkosť a dobre sa vetrajú. Celoročné paplóny sú univerzálne, vhodné na teplejšie aj chladnejšie časti roka. V zime ich oblečte do hrubých a v lete do tenkých posteľných obliečok a pocit z paplóna bude stále iný. Ak patríte k ľuďom, ktorým je stále zima, hrubý paplón využijete aj v lete. Ľudia, ktorým je stále teplo a veľa sa potia, to s hrúbkou paplóna nepreháňajú ani v zime. Keď si hrúbkou paplóna nie ste celkom istí, využite variabilný paplón. Tvoria ho dve rôzne hrubé vrstvy, s ktorými môžete pracovať. Každú vrstvu môžete využiť samostatne alebo ich podľa potreby spájať. Pokope ich drží väčšinou suchý zips.

 

Jemný a odolný zároveň

Náplň paplónov a vankúšov sa dáva do ochranného obalu. Je vyrobený z kvalitnej tkaniny, najčastejšie z bavlny alebo syntetických materiálov. Do kontaktu s ním prichádza pokožka celého tela. Obal by mal byť jemný a príjemný na dotyk, aj keď ho oblečiete do posteľnej bielizne

 

 

 

Vankúše a všetko, čo by ste o nich mali vedieť 

Štandardná veľkosť vankúša je 70 x 90 cm, ale dnes sa častejšie stretávame s menšími anatomicky tvarovanými vankúšmi, ktoré počas spánku podporujú držanie hlavy a krku a uvoľňujú svaly. Výplň klasických vankúšov tvoria mikrovlákna. V prípade potreby ich jednoducho vyperiete. 

 

  

 

Jednou z najpopulárnejších vrstiev vankúšov je pamäťová pena, 100 % polyuretán. Pod vplyvom teploty vášho tela podlieha jeho tlaku a prispôsobuje mu svoj tvar a podporuje držanie hlavy, krku a ramien a tak vám zabezpečuje kvalitnejší oddych. Používa sa aj na výrobu matracov. Správny matrac a kvalitný vankúš majú k plnohodnotnému spánku čo povedať. Vankúše časom vyležíte. Stratia tvar a chrbtici neposkytnú takú oporu, akú by mali. Anatomicky tvarované vankúše musíte vymeniť. Flexi vankúše sú plnené polystyrénovými guličkami. Ich doplnením alebo výmenou životnosť vankúša výrazne predĺžite.

 

Rozhoduje poloha, v ktorej spíte

Pri výbere vankúša vychádzajte z polohy, v ktorej spíte najčastejšie. Vankúš s dobrou oporou potrebujete, keď spíte na chrbte. Pomôže chrbtici udržať jej prirodzené zakrivenie a poskytne oporu hlave, krku a ramenám. Pevnejší a vyšší vankúš si zabezpečte, keď radi spíte na boku. Podporí polohu, ktorá je pre telo najprirodzenejšia. Keď spíte na bruchu, zamerajte sa na mäkké a nízke vankúše. Pri častom striedaní polôh sa vám najlepšie prispôsobí už spomínaný flexibilný vankúš.

 

 

 

Život im predĺži starostlivosť, ktorú jej venujete 

Paplóny a vankúše treba pravidelne vetrať. Každé ráno ich po prebudení prehoďte cez čelo postele. Nechajte ich poriadne vychladnúť, zbaviť vlhkosti a prevzdušniť. Do perináka ich poskladajte až potom. Chránite ich posteľnou bielizňou. Tú periete raz – dva krát do mesiaca. Paplóny a vankúše vyčistite aspoň raz v roku. Doma ich vyperte podľa odporúčaní od výrobcu, ktoré sú uvedené na štítku. Keď si paplón vyžaduje chemické čistenie, odneste ho do čistiarne

 



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii