Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Spálňa ako oáza pokoja

Spálňa ako oáza pokoja

Monika Vrťová Piatok 03. 07. 2020 Tipy a inšpirácie

Čo si predstavíte, keď sa povie slovo spálňa? V mysli sa vám ako prvá vynorí tá vaša. Je v nej posteľ. Čo ešte? Skladisko plné vecí, ktoré niet kde uložiť. O oáze pokoja môžete akurát tak snívať. Chce to zmenu! Do spálne sa máte tešiť. Je to miesto, kde začínate a končíte svoj deň. V noci musí priniesť úľavu. Vytvorte si izbu, do ktorej sa budete radi vracať. Ako na to?

 

Fototapeta XXL prechádzky parížskymi ulicami

 

Nie každá izba je tá naj 

Spálňa má byť najchladnejšou izbou v dome. Najlepšie sa vám bude spať pri teplote 17 až 19 °C. Orientujte ju na sever alebo na severovýchod či severozápad. Nie vždy sa to podarí. To je jasné. Spálňu pred spaním poriadne vyvetrajte, aby sa v nej chládok udržal čo najdlhšie. Nesmerujte ju do ulice. Mať prehľad o tom, kto práve prešiel okolo a čo rozprával nepotrebujete. V noci to skôr vyrušuje.

 

Od svetla až po vysnívanú posteľ

Izbu, v ktorej bude spálňa ste už vybrali. Treba ju "len" zariadiť. Nejakú predstavu už máte. Na svetlo, podlahu a nábytok, (ak nie je súčasťou spálňovej zostavy) sa zamerajte ešte skôr, ako do spálne postavíte novú posteľ.

 

Jeden luster na osvetlenie celej izby? 

Stropné svetlo nahraďte viacerými bodovými. Spálňa dostane romantický nádych a môžete si vybrať, kedy ktoré svetlo zapálite. Patríte medzi knihomoľov? Nezabudnite na stolovú lampu, aby ste v posteli na písmenká dobre videli.

 

Fototapeta tropická pláž

 

Skriňa, ktorú si v spálni (skoro) nevšimnete

Nábytkom si to v spálni zbytočne nekomplikujte a neprepĺňajte ju. Čím je spálňa voľnejšia a priestrannejšia, tým lepšie a slobodnejšie sa v nej budete cítiť. Zamerajte sa na vstavanú skriňu a potiahnite ju od podlahy až po strop. Využite každý cm, ktorý vám izba ponúka. Získate veľký úložný priestor, na skriňu nebude sadať prach a vy ho nemusíte pracne utierať. Super, čo poviete? 

 

To hlavné je posteľ

V spálni sa chcete predovšetkým dobre vyspať a načerpať sily do ďalšieho dňa. S dobrou posteľou a kvalitným matracom sa vám to určite podarí. Najobľúbenejším materiálom na výrobu postelí je drevo. Vám sa nepáči? Nemusí. Čo tak kov a výrazná posteľ s ornamentami? Kombinácia drevo a kov je tiež celkom zaujímavá, čo poviete? Vyhrala čalúnená posteľ s výrazným čelom? Vytvorte si spálňu podľa vlastných predstáv. Posteľ je v spálni najdôležitejšia. Vyberte si ju ako prvú. Všetko ostatné jej prispôsobíte. 

 

Čo musí dobrá posteľ spĺňať?

Štandardný rozmer manželskej postele je 180 cm (šírka) x 200 cm (dĺžka). Stretnete sa aj s väčšími posteľami, ale veľa ich nebude. Máte netradičné požiadavky? Dajte si posteľ vyrobiť na mieru. Samostatné postele sú široké 90 cm, ale nič vám nebráni vybrať si 120, 140 či 160 cm širokú posteľ. Ide o vás a váš kvalitný spánok. Výška postele aj s matracom sa pohybuje od 45 – 55 cm. Zubami nechtami sa týchto čísel nedržte. Prispôsobte ju svojej výške. Aby sa vám do nej dobre líhalo a ešte lepšie z nej vstávalo. Pevná a kvalitne vypracovaná posteľ vám nebude vŕzgať. To za dobrý spánok stojí, čo poviete? 

Máte málo miesta? Viete, koľko toho poukladáte do postele s úložným priestorom? Nemusíte sa zbaviť vecí, ktoré milujete a nebudú vám v izbe zaberať miesto. 

Nočný stolík je často súčasťou spálňových zostáv. Je rovnako vysoký ako posteľ a zmestí sa naň lampa a kniha. Je určený na veci, ktoré nevyhnutne potrebujete. Nenakladajte naň zbytočne veľa.

 

Fototapeta zlatá záhrada

 

Najlepší kamarát matrac

Posteľ, to nie je len štýlový rám, je síce nádherný, ale plnohodnotný spánok vám neprinesie. Jej neoddeliteľnou súčasťou je matrac. Na trhu nájdete penové, pružinové, latexové a kombinované matrace. Neberte hneď prvý, ktorý vám padne do oka. S matracom sa dobre zoznámte. Aké má výhody? Uprednostňujete mäkký, či tvrdý matrac? Prečo by ste si mali vybrať práve tento? Na prvom mieste je kvalita. Strávite na ňom cca 8 hodín denne. Nech to za to stojí. Nezabudnite ani na rošty (polohovateľné, nepolohovateľné), ktoré sú dôležitou súčasťou každej kvalitnej postele.

 

Jeden veľký alebo dva malé? Čo je lepšie? 

Pri manželskej posteli máte na výber jeden veľký, (spoločný) matrac alebo dva, (rozdelené) matrace. Ktorý si vyberiete? Pri spoločnom matraci rátajte s tým, že budete cítiť každé partnerove otočenie, každý pohyb. Pri rozdelenom máte istotu, že to je len váš matrac, vaša zóna, do ktorej vám bez vášho vedomia nikto zasahovať nebude. 

 

Štýlový doplnok v podobe posteľných obliečok

Ak ste si vybrali svoju vysnívanú posteľ a k nej aj kvalitný matrac pre pokojný a pohodlný spánok, nemali by ste zabudnúť ani na modernú posteľnú bielizeň. Vyberajte svoje obľúbené farby. Vhodné sú všetky pastelové odtiene farieb, ale do spálne sa neodporúča červená pre jej temperamentnosť. Obľúbené sú aj obliečky s motívom kvetov či zaujímavých ornamentov.

 

Fototapeta svet v hnedých odtieňoch

 

Nábytok, ktorým v spálni nič nepokazíte 

V našich končinách kozmetický stolík nepatrí medzi základnú výbavu spálne. Najčastejším dôvodom je nedostatok miesta. Keď ho v spálni mať chcete, postavte ho čo najbližšie k oknu, aby ste sa pri skrášľovaní dobre videli. Nie je súčasťou nábytku, ktorý ste si vybrali? Nevadí. Kúpte si úplne iný, v najlepšom prípade originálny kúsok, ktorý spálňu oživí. Má dosť úložného priestoru a veľké zrkadlo? Skryte doň všetky svoje tajomstvá. Je to vaše miestečko. 

Mnohí tvrdia, že zrkadlo do spálne nepatrí. Čo si o tom myslíte vy? Zrkadlo pomôže izbu opticky zväčšiť. Kde sa ráno obliekate? V spálni? Viete si predstaviť, že to zvládnete bez neho, aby ste na seba občas pozreli a neskontrolovali, či v tom, čo ste si vybrali, vyzeráte naozaj dobre? 

 

Chce to niečo pestrejšie?

Minimalizmus je skvelý, ale v spálni vám chýbajú farby? Čo poviete na obraz na stenu? Na oživenie stačí jeden. Výber necháme na vás. Ponuka je pestrá. Pri jeho výbere nezabúdajte vychádzať z celkového ladenia izby. Obraz berte ako čerešničku na torte, bude vám totiž robiť radosť každý deň.

 

Fototapeta planéta motýľov

 

Nie je to len taká obyčajná izba

Do spálne sa chodíme vyspať. To je fakt. V minulosti by sa ňou nikto nezaoberal. Dnes to nie je celkom tak. Spálňa vám pomôže na chvíľu uniknúť od denných starostí. Urobte si v nej svoj vlastný relaxačný kútik. Zapáľte si sviečku. Pustite si obľúbenú hudbu. Prečítajte si knihu. Oddýchnite si. Je to vaša izba. Izba, ktorá vás na čas odtrhne od okolitého sveta. 

 

Fototapeta púštne mesto v Dubai

 

Preč s nepotrebnými vecami

Spálňa je malá. Tu pomôže len zázrak. Viete, čo ju zmenšuje najviac? Množstvo vecí, ktoré sa do spálne snažíte napchať. Vyhoďte z nej všetko, čo nepotrebujete. K niektorým veciam sa viažu spomienky a vyhadzujú sa ťažko. Koľko vecí v spálni skrývate, ale už rok - dva ste ich nevideli? Prioritou č. 1 je maximálne pohodlie pre kvalitný spánok. V preplnenej izbe vám bude pohodlie chýbať a o kvalite spánku tiež radšej pomlčíme. Čo do spálne nepatrí? 

  • Práca. Nedávajte do nej nič, čo vám ju pripomína. Kto chce na prácu myslieť, keď zaspáva a venovať jej prvé myšlienky hneď po prebudení?
  • Žehliaca doska, vysávač a domáce práce. Nie! Do spálne si idete oddýchnuť.
  • Bežecký trenažér, z ktorého sa rýchlosťou blesku stane nemý sluha a zavesíte naň všetko, čo vám pod ruky príde.
  • Rodinné fotky sú pekným doplnkom a na príjemné chvíle spomíname všetci radi, ale čo keď je na nich niekto/niečo, čo nám spôsobuje smútok? Na chodbe alebo v obývačke im bude lepšie.
  • Počítač ani televízia nemajú v spálni čo hľadať. Stále je na prvom mieste relax a oddych. Nenechajte sa televíziou a počítačom rušiť.

Čo z toho sa vo vašej spálni nachádza? Odstráňte z nej všetko, čo vás rozptyľuje a navodzuje negatívne myšlienky a spať sa vám bude lepšie. Vyskúšajte to. 

 

Tma vzniká nedostatkom svetla

Chcete v spálni úplnú tmu? S roletami alebo poriadnymi závesmi vám sa do spálne žiadny lúč svetla nedostane. Závesy a rolety vyberte z kvalitných prírodných materiálov, aby izba pôsobila príjemne a vzdušne. Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii