Názor na minimalizmus je rôzny. Niekto ho preferuje, iný zatracuje. Vychádza z uponáhľanej doby, v ktorej žijeme. Chceme žiť čo najjednoduchšie. Nie je to módny výstrelok posledných rokov a netýka sa len bývania. Je to životný štýl, ktorý uprednostňuje najmä mladšia generácia. Málo nábytku, málo oblečenia, málo upratovania. Pôsobí to stroho, ale keď to málo, čo minimalistický štýl ponúka vkusne skombinujete, výsledok vás prekvapí! Pozrite sa na minimalizmus v bývaní spoločne s nami.
Minimalistický štýl bývania si naplánujte vopred
Minimalistický štýl si ujasnite ešte skôr, než sa pustíte do nakupovania nábytku. Dobre si rozmyslite, čo v ktorej izbe chcete a či to naozaj potrebujete. Urobte si zoznam. Postupne ho zoškrtávajte a ostane len to, čo naozaj využijete. Jednoduchosť a funkčnosť. Nakúpte menej, ale investujte do kvalitnejších a možno aj dizajnových kúskov. To je to, o čo v minimalistickom štýle ide.
Bývanie zariadené v štýle minimalizmu v sebe zahŕňa:
- jednoduchý nábytok čistých tvarov,
- neutrálne farby,
- otvorený priestor plný svetla,
- nadčasovosť,
- zabudované spotrebiče a nábytok v jednej línii,
- kombináciu materiálov (najviac 3 druhy),
- osvetlenie príbuzné industriálnemu štýlu,
- abstraktné vzory.
Jeden dominantný kúsok nábytku a dosť
Minimalizmus je zameraný na kvalitu. Bývanie zbytočne neprepĺňa. Práve naopak! Charakterizuje ho vzdušnosť, voľnosť a veľa svetla. Každý kus nábytku, ktorý do minimalistického bývania zaradíte plní nejakú funkciu. Nie je tam len tak. Jedna komoda z masívu v prírodnej farbe je viac, ako veľká obývačková stena z drevotriesky. Myslite na to, že čím menej nábytku do izby uložíte, tým menej prachu v nej budete utierať. Aj o to v minimalistickom štýle bývania ide. Minimalizmus má vyvolávať pocit čistoty a harmonického bývania, preto sa domácnosť snažte udržať v neutrálnom, nie sterilnom duchu.
Nechajte minimalizmus v obývačke vyniknúť
Drevená podlaha v svetlých farbách s nevýraznou štruktúrou je pre minimalistický štýl priam stvorená, najmä vtedy, keď chcete do bývania vniesť trochu dreveného tepla. Z farieb v minimalistickom štýle vyhráva biela a sivá. Skombinujte bielu s čiernou. Kontrast v minimalizme nemá čo robiť, ale pri spojení týchto dvoch farieb môžete urobiť výnimku. Obľúbeným prvkom tohto štýlu je betón. Veľmi dobre vyniknú tapety v imitácií betónu. Nad komodu alebo sedačku zaveste jednoduchý veľkorozmerný obraz, ktorý vášmu bývaniu dodá ten správny šmrnc. K sedačke postavte lampu v industriálnom štýle a nič výrazné už v minimalistickej obývačke nepotrebujete. Sedačku si vyberte sivú. Jej odtieň necháme na vás. Zvýraznite ju vankúšmi a dekou z jemných prírodných materiálov. Proti minimalizmu tým nepôjdete. Večer ich pri sledovaní televízie určite využijete.
Minimalistický štýl sa s doplnkami nekamaráti
Viete, aké materiály sa v minulosti využívali najčastejšie? Drevo, kameň, koža, vlna a sklo. Minimalizmus ich vracia späť. Keď sa ich rozhodnete ako doplnok využiť, kombinujte maximálne dva materiály. Na jednoduchosť a funkčnosť nezabúdajte. Podľa toho, pre aké materiály ste sa rozhodli, postavte sedačku na drevené alebo kovové nožičky. Otvoríte tým priestor a pri upratovaní sa pod ne lepšie dostanete. Na komodu postavte vázičku s jedným kvietkom. Nič viac. Suveníry z dovolenky porozdávajte známym. Veci, ktoré ste minimálne 2 roky nechytili do ruky vyhoďte. Keď ste ich nepotrebovali doteraz, nebudú vám chýbať.
Minimalizmus a jeho uplatnenie v spálni
V spálni potrebujete len posteľ, skriňu a nočný stolík s lampou. Pred spaním sa radi začítate do obľúbenej knihy? Mohutná posteľ a k nej pripevnené nočné stolíky sú ideálnym riešením. Vstavanú skriňu od stropu až po podlahu si na prvý pohľad nikto nevšimne, najmä keď zvolíte farbu, s ktorou sú natreté steny. Získate úložný priestor a z izby vám na pohľad nič neubudne. Ozdobte skriňu veľkým zrkadlom a spálňa bude opticky o niečo väčšia. Pekný abstraktný obraz ju príjemne zútulní. Aj milovníci prírody si tu prídu na svoje. Nie je to bežné, ale keď sa vám páči obraz s prírodným motívom a viete, prečo ho chcete, tak sa mu nebráňte.
Minimalizmus v kuchyni. A prečo nie?
Kuchyňa v sebe skrýva taký počet vecí, ktoré potrebujete denne, že si v nej minimalizmus nedokážete ani len predstaviť? Koľko je v nej však vecí, ktoré nepotrebujete? Pokúste sa zariadenie kuchyne minimalizovať na to najnevyhnutnejšie. V kuchynskej linke bude poriadok a budete v nej mať prehľad. Z pracovnej dosky upracte všetko, čo sa dá. Nechajte ju voľnú a celá kuchyňa hneď získa priestor. Pri výbere kuchynskej linky sa inšpirujte fotkami. Porovnajte si kuchyne viacerých štýlov a vyberte si ten, ktorý na vás zapôsobí najviac. Minimalizmus si vás získa uhladenosťou a kombináciou materiálov a farieb, do ktorých by ste sa sami od seba pravdepodobne nepustili.
Minimalizmus nemusíte uplatňovať len pri zariadení interiéru. Vneste ho do všetkých oblastí svojho života. Práce, obliekania, či varenia. K minimalizmu sa dopracujete postupne. Dnes vyhodíte jednu varešku, zajtra 4 šálky, ktoré už nepoužívate, o týždeň pretriedite skriňu s oblečením. Viac priestoru nezíska len vaša domácnosť. Voľnejšie a slobodnejšie sa budete cítiť najmä vy.