🖼️ Extra 10% zľava na obrazy s kódom: EXT10 *len do nedele
Ako osvetliť detskú izbu

Ako osvetliť detskú izbu

Nikola Zemková Piatok 06. 08. 2021 Tipy a inšpirácie

Pre deti je svetlo prirodzená súčasť života. Nerozmýšľajú, odkiaľ sa po zapnutí vypínača vzalo a kde sa po jeho vypnutí stratí. Farba, intenzita a dopad svetla ich vôbec netrápi. Na to musíte myslieť vy. V najlepšom prípade ešte skôr, ako začne dieťa detskú izbu využívať naplno. Osvetlenie má byť funkčné, musí dobre vyzerať a posvietiť si na jeho bezpečnosť tiež nie je na škodu. Poďte vybrať svetlo do detskej izby spolu s nami. 

 

Jedno svetlo nestačí

Detská izba je miestnosťou, v ktorej potrebujete skĺbiť aktivity rôzneho druhu a každá vyžaduje iné svetlo. Jedna silnejšie, ďalšia slabšie. Písanie domácich úloh, večerné čítanie, oddych, hranie sa. S jedným svietidlom to nepokryjete, ani keby ste chceli. Prispôsobiť ho treba aj podľa veku dieťaťa. Detská izba pre bábätká potrebuje jemnejšie osvetlenie. Intenzita a charakter svetla sa s pribúdajúcim vekom dieťaťa mení

 

 

 

Náš tip: Pri viacerých detičkách myslite na to, že jedno dieťa chce spať, druhé čítať, tretie sa hrať. Intenzitu osvetlenia zvoľte tak, aby sa navzájom nerušili a každé dieťa si prišlo na svoje. Vytvorte jednotlivé svetelné zóny, ktoré sa dajú samostatne ovládať a tlmiť. LED svetlá sú na tento účel priam stvorené. Nikdy nemusia svietiť všetky. 

 

Čím viac prirodzeného svetla, tým lepšie

V lete je denného svetla dosť. Dni sú dlhé. V zime si život bez umelého osvetlenia nedokážeme predstaviť. Základom je maximálne využiť svetlo, ktoré nám prinášajú lúče slnka. V priebehu dňa ich má do izby dopadať čo najviac. Denné svetlo je pre ľudské oko najprirodzenejšie. Pri veľkých oknách to nie je žiadny problém. Malým oknám môžete s osvetlením detskej izby trochu pomôcť. Detská má byť priestranná a vzdušná. Steny a nábytok vo svetlých farbách izbu presvetlia a tá bude aj napriek slabému osvetleniu pôsobiť svetlejšie. 

 

 

Nie je svetlo ako svetlo

Kombinácia rôznej teploty a intenzity osvetlenia vám pomôže dostať sa k prirodzenému svetlu čo najbližšie. Hlavné osvetlenie má do detskej izby priniesť svetla najviac. Neutrálna biela farba osvetlenia je na tento účel najlepšia. K pracovnému stolu vyberte studené biele svetlo. Podporuje koncentráciu a výkonnosť. Pri počúvaní hudby, či rozhovoroch s kamarátmi silné svetlo nepotrebujete. Teplá biela farba svetla nižšej intenzity izbu zútulní a dodá jej príjemnú oddychovú atmosféru. 

 

 

Funkčnosť v spojení s dizajnom

Hlavné osvetlenie má čo najlepšie osvetliť celú miestnosť, ale musí aj zapadnúť do celkového štýlu detskej izby. Lustrov, lámp a tienidiel s detskými motívmi je na trhu veľa. Rozprávkové postavičky, princezné, zvieratká, autíčka, či obľúbení akční hrdinovia. Sú určené tým najmenším. Počítajte s tým, že po čase ich vymeníte. Deti rýchlo rastú. Obľúbených detských hrdinov časom vymeníte za niečo neutrálnejšie. Výhodou detských tienidiel je to, že deti nepozerajú priamo do svetla

 

 

Náš tip: Osvetlenie nemusí byť len funkčné. Urobte z neho dekoračný prvok, ktorý detskú izbu pekne oživí. Na trhu nájdete svietidlá, lustre a lampy rôznych tvarov a farieb, vyrobené z rôznych materiálov. Osvetlenie v detskej izbe musí niečo vydržať. Jednoduchá údržba uľahčí situáciu vám. Deti budú prach utierať, až keď trochu vyrastú. 

 

Vyberte osvetlenie správne 

Každá činnosť, ktorej sa vaše dieťa v izbe venuje potrebuje iné svetlo. Pri písaní domácich úloh má byť poriadne osvetlený stôl. Stolovú lampu s ohybným ramenom si dieťa nastaví tak, aby mu priniesla veľa svetla z tej správnej strany. Na stôl má svetlo dopadať z opačnej strany, ako dieťa píše, aby si zbytočne netienilo. Lampa má na stôl svietiť z výšky 30 cm. Prispôsobte ju výške dieťaťa. Uhol dopadu svetla má byť 60 až 70 stupňov. Lampu na stôl dobre upevnite. Dieťa s ňou bude manipulovať denne.

 

 

 

Samostatne stojace lampy s detským motívom na tienidle dodajú detskej izbe správnu atmosféru, ale keď ju dobre neupevníte, pri menších deťoch riskujete jej stiahnutie a prípadný úraz. Lampa je pre deti lákadlom. Žiarovka by nemala byť v ich dosahu. Páli! 

 

Svetlo v nočnej lampe má byť teplé a jemné, aby deti písmenká v knihe dobre videli, avšak je dôležité aby im svetlo zbytočne neťahalo oči. Svetlo z lampy by malo mať čo najmenší rozptyl. Nastavenie intenzity osvetlenia je tiež dobrou možnosťou. Žiarovka má byť na úrovni očí, aby deti nepozerali priamo do svetla.

 

 

K posteli dajte svetielko do zásuvky so senzorom pohybu. Umiestnite ho tak, aby sa rozsvietilo vždy, keď ho dieťa potrebuje. Posvietia im na nočné výjazdy na toaletu alebo ho jednoducho nechajte jemne svietiť celú noc. Deti sa veľkej tmy často boja. 

 

 

Detský projektor je takým nenápadným zdrojom svetla. Pôsobí upokojujúco a spríjemňuje zaspávanie. Nastavte ich tak, aby sa po určitom čase samé vypli alebo ich nechajte zapnuté celú noc. Je to len na vás. Náhradné batérie majte pre istotu vždy po ruke. Nikdy neviete, kedy ich pri detskom projektore budete potrebovať. 

 

Trochu teórie na koniec

Osvetlenie sa vám bude vyberať ľahšie, keď o svetle budete niečo vedieť. Prinášame vám pár informácií, ktoré pri kúpe lustrov, lámp a žiaroviek určite využijete. Teplota svetla sa meria v kelvinoch (K). Kelvin je ako jednotka teploty založená na absolútnej stupnici, ktorá určuje termodynamickú teplotu

  • Teplota svetla v lampe na nočnom stolíku má byť maximálne 2700 K.
  • Stolová lampa musí byť silnejšia. Pri studenom svetle sa odporúča 4000 K, pri dennom-bielom 6000 K - zlepšuje pozornosť a koncentráciu.
  • Teplá biela (do 3000 K) upokojuje a prináša pocit istoty.
  • Neutrálnu bielu (od 3500 - 5500 K) využijete pri bežných denných aktivitách, ale aj tam, kde chcete pracovať.

 

                         

 

Lux (lx) je jednotka intenzity osvetlenia. Vyjadruje plošnú hustotu dopadajúceho svetelného toku. Hlavnou jednotkou svetelného toku je lumen (lm). Udáva celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje vo všetkých smeroch za jednu sekundu. Na krabičkách žiaroviek sa s lumenmi stretávame bežne. 

  • hlavné osvetlenie izby by malo mať najmenej 250 lx,
  • odporúčaná hodnota intenzity osvetlenia písacieho stola sa pohybuje od 500 - 750 lx.

Výber osvetlenia do detskej izby nepodceňujte. Zamerajte sa na zóny, ktoré chcete osvietiť. Deti sa vyvíjajú. Ich oči tiež. Zle zvolená intenzita a teplota svetla oči unavuje a môže ich poškodiť.



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii