Výber osvetlenia je niekedy hotová veda. Svetlo disponuje rozličnou intenzitou, jasom, teplotou a aj farbou. Najdôležitejšia je farba. Farby svetla dokážu ovplyvniť naše nálady a pocity. Akú farbu svetla použiť do moderného, ale útulného bývania? Ako správne vybrať osvetlenie do interiéru?
Sila svetla v interiéri
Farba svetla sa udáva v Kelvinoch (K). Farebná škála svetla prechádza cez žltú, bielu a modrú farbu. Čím je vyššia hodnota K, tým je chladnejšia farba svetla. Teplé svetlo (žlté sfarbenie svetla) je medzi 2700K až 3300K, neutrálne svetlo (sfarbenie do biela) je od 3300K do 5500K a studené svetlo (modré sfarbenie osvetlenia) je od 5500K do 6500K.
Teplé svetlo navodí príjemnú relaxačnú atmosféru. Je vhodné ako centrálne svetlo do spálne, detskej izby alebo obývačky, studené svetlo je nápomocné v kuchyni alebo kúpeľni a neutrálne (denné) biele svetlo perfektne poslúži v predsieni, v šatníku alebo v pracovnom "kútiku" pri čítaní.
Vedeli ste, že ako prevencia proti depresiám v zime alebo na jeseň pomáha osvetlenie dennej bielej farby? Neutrálne osvetlenie navodzuje pocit harmónie, pokoja a pohody.
Osvetlenie v interiéri delíme na:
- centrálne - primárne (hlavné) osvetlenie, ktoré dominuje v interiéri,
- doplnkové - funkčné, tzv. "pracovné" osvetlenie, ktoré šetrí zrak a dbá, aby náš pracovný priestor nad kuchynskou linkou alebo v domácom home office bol dostatočne osvetlený,
- dekoračné osvetlenie - má za hlavnú úlohu zvýrazniť osvetlený predmet, ako napríklad podsvietenie televízora, políc alebo umeleckého diela.
Majte na mysli, že osvetlenie, ktoré si vyberáte budete používať viac ako jeden rok, preto pri jeho výbere berte do úvahy nasledujúce odporúčania:
- Pri výbere svetla je dôležitá kvalita osvetlenia, nie kvantita.
- Pre správnu funkciu je dôležité správne umiestnenie svietidla. Potrebujete stolnú lampičku pri čítaní alebo svietidlo pre vytvorenie relaxačnej zóny? Premyslite si, pri akej činnosti svetlo potrebujete.
- Nezabúdajte na dekoračné svetlá, ktoré priestoru dodajú jedinečnú atmosféru.
- Dôkladne si naštudujte aj technické parametre osvetlenia - spotreba energie, výhrevnosť alebo IP (stupeň krytia). IP číslo je dvojčíslie, kde prvé číslo vyjadruje odolnosť voči prachu a iným pevným časticiam a druhé odolnosť voči vode (vlhkosti), ktoré je dôležité napríklad pri výbere svietidla do exteriéru alebo kúpeľne.
- Každá izba by mala mať viac ako jeden zdroj svetla. Ideálne 2 až 3 zdroje.
Vedeli ste, že lesklé povrchy ako nerez, chróm alebo aj obyčajné biele steny odrážajú neuveriteľných 80 % svetla?
Nedostatok osvetlenia v kúpeľni?
Každodenná úprava zovňajška, ako líčenie alebo holenie sa môže stať bez správneho osvetlenia katastrofou. Pri zariaďovaní kúpeľne začnite s centrálnym osvetlením. Či zvolíte trendy bodové svetlá alebo atraktívnu stropnú lampu, záleží na vašom vkuse. Kúpeľňu je však potrebné vyzbrojiť osvetlením so studeným svetlom a s vyšším IP. Druhý svetelný zdroj predstavuje osvetlenie okolo zrkadla. Ak milujete v interiéri jednoduchosť a praktickosť, zvoľte si väčšie zrkadlo už so zabudovaným LED osvetlením. Pokiaľ kráčate s novými trendmi, nechajte vyniknúť moderné nástenné lampy umiestnené pri zrkadle.
Schodisko ako z filmu
Žiarivé a praktické LED pásiky sú na nezaplatenie. Vytvorte schodisko ako z filmu! S LED pásikmi môžete efektívne osvetliť schod po schodíku. Osvetlenie schodiska zaručí vytúžený wau efekt a ako bonus, vám pomôže zdolať nočné výjazdy do chladničky.
Horúcim interiérovým trendom v predsieni alebo na schodisku sú bodové svetlá, ideálne pre nižšie stropy. Naopak pre schodisko, ktoré disponuje vysokým stropom je dizajnové závesné svetlo to pravé orechové. Vyskúšajte čaro závesných svietidiel a nezabúdajte pri tom na praktické umiestnenie vypínača, ktorý by mal byť vždy po ruke.
Ako osvetliť kuchynskú linku?
Interiér v kuchyni vyžaduje efektívne a funkčné osvetlenie. Okrem centrálneho svietidla, nezabúdajte osvetliť pracovnú dosku. Moderné bodové alebo trubicové svetlo nad kuchynskou linkou vám pomôže pri každodennom kreatívnom tvorení pochúťok pre celú rodinu. Ako svetlo nad kuchynskou doskou perfektne poslúžia aj praktické LED pásiky.
Zmodernizujte priestor v jedálenskej časti! Použite moderné svietidlá, ako originálne drevené lustre alebo trendy bambusové závesné lampy. Osvetlenie nad jedálenským stolom by nemalo zasahovať do výšky očí, z toho dôvodu by mala mať závesná lampa od stola minimálnu výšku 60 cm, nižšie by lampa zavadzala a nepríjemne svietila do očí.
Osvetlenie bez kompromisov
Obývačka, obľúbený spoločenský priestor, kde relaxujeme, čítame, pozeráme domáce kino alebo sa príjemne bavíme s priateľmi, potrebuje nielen funkčné ale aj oku vábivé osvetlenie. Svietidlá v obývačke sú často považované za dizajnérske skvosty, ktoré zapadajú do určitého konceptu bývania. Pompézne lustre, industriálne reflektory alebo praktické bodové svetlá? Výber závisí od štýlu, ktorý v obývačke kraľuje.
Ak máte možnosť zabudovať do sadrokartónového stropu v obývačke LED panely, neváhajte ani sekundu! LED panely navodia príjemnú relaxačnú atmosféru a šetria spotrebu. Trendy obývačka si zaslúži niekoľko svetelných zdrojov. Väčšia stojanová lampa a rafinované stropné LED svetlá ulahodia všetkým členom domácnosti.
Náš tip: Pri výbere svetelného zdroja (typu žiarovky) myslite na spotrebu a životnosť žiarovky. Klasická, halogénová, úsporná alebo LEDka? Pre dosiahnutie nízkej spotreby, vyššieho svetelného výkonu a aj dlhšej životnosti voľte jednoznačne LED osvetlenie, ktoré si môžete momentálne zaobstarať za veľmi atraktívne ceny.
Tlmiče svetla pre sladký spánok
Útulná spálňa potrebuje okrem klasického centrálneho osvetlenia so žltým nádychom aj dizajnové stolné lampičky na nočnom stolíku. Pre vychutnanie si intímnych chvíľ s partnerom, vybavte vašu spálňu stmievačmi alebo regulátormi svetla, vďaka ktorým navodíte v spálni romantickú atmosféru.
Ak ste zarytí knihomoli a radi si čítate večer v posteli, oceníte efektivitu nástennej lampy, ktorá vyžaruje príjemné "denné" biele svetlo, ktoré je prospešné pre zrak.
Náš tip: Boja sa vaše deti tmy? Poznáte tlmené svetlo? Užitočné tlmené svetlo umožní deťom kľudný a ničím nerušený spánok. Nočné svetlo poslúži aj ako sprievodca po dome a umožní ľahšiu orientáciu v tme.
Aké svietidlá sa vám v interiéri páčia? Preferujete moderné trendy, úsporné smart riešenia alebo starú dobrú klasiku? Napíšte nám do komentára, ako ste vysvietili vaše nové bývanie.