EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Stručná príručka, ako vybrať vonkajšie osvetlenie

Stručná príručka, ako vybrať vonkajšie osvetlenie

Lucia Plasa Streda 28. 07. 2021 Tipy a inšpirácie

Pokiaľ bývate v dome alebo vlastníte modernú chatu v príjemnom horskom prostredí, mali by ste si posvietiť na výber správneho vonkajšieho osvetlenia. Potrebujete nasvietiť altánok, bazén, príjazdovú cestu, terasu alebo vchod do domu? Pomôžeme vám s tým!

 

dekoračné osvetlenie v záhrade pri stolovaní

 

Dôležité faktory, ktoré pri výbere vonkajšieho osvetlenia rozhodujú:

 • IP údaj - pri výbere vonkajšieho osvetlenia je dôležité IP číslo, ktoré by malo byť pri vonkajšom osvetlení minimálne IP44 až IP68, takéto osvetlenie sa najčastejšie používa v bazénoch. IP údaj je dvojčíslo, kde prvé číslo vyjadruje odolnosť voči prachu a iným pevným časticiam a druhé odolnosť voči vode (vlhkosti), ktoré je dôležité napríklad pri výbere svietidla v kúpeľni alebo v exteriéri.
 • Umiestnenie osvetlenia - je dôležité poznať umiestnite osvetlenia, pretože sú rôzne nároky pre svietidlo do bazéna, na vchodové dvere alebo pod altánok. 
 • Funkciu, ktorú má plniť - chcete osvietiť cestičky v záhrade, dekoračne nasvietiť obľúbený kvetinový záhon alebo naopak potrebujete silu reflektorov? To všetko si musíte pri výbere osvetlenia exteriéru uvedomiť.

 

moderná terasa

 

Funkčná stránka na plnej čiare vyhráva

Pri výbere osvetlenia pre vašu záhradu, terasu alebo príjazdovú cestu dbajte predovšetkým na praktickú a funkčnú stránku. Vonkajšie svetlo býva zapnuté aj celú noc, preto by v prvom rade malo šetriť spotrebu energie a byť úsporné. Nikto netúži po vysokom účte za elektrinu. 

 

žiarovka

 

Osvetlenie by malo mať dlhodobú životnosť. Nebudete predsa každý mesiac meniť žiarovky na príjazdovej ceste. Takisto musí byť vonkajšie osvetlenie dostatočne odolné voči nepriaznivému počasiu. Myslite na to, že lampy v záhrade musia odolávať vlhku, mrazom, dažďu alebo extrémnemu teplu počas horúcich letných dní, preto nekupujte svietidlo s menším IP označením ako IP44.

 

osvetlená terasa

 

Rozdelenie osvetlenia v exteriéri

Pri výbere osvetlenia si najprv zodpovedzte nasledovné otázky:

 • Osvetlenie, ktoré vyberáte, budete využívať pri určitej činnosti alebo len pre vytvorenie relaxačnej atmosféry? 
 • Budete potrebovať osvetliť veľkú plochu ako príjazdovú cestu, alebo len malé jazierko?
 • Kde bude svetlo napojené a umiestnené?
 • Využijete svetlo s pohybovým čidlom a časovým spínačom?

Keď si urobíte potrebnú analýzu, ľahšie sa dokážete v širokej ponuke svietidiel orientovať a výber osvetlenia bude pre vás bezproblémový. 

 

osvetlenie vchodu do domu moderný balkón

 

Vonkajšie osvetlenie delíme na: 

 • Vonkajšie nástenné svietidlá - šetria priestor a nikoho neobmedzujú v pohybe. Bonus predstavuje široký výber z rôznych štýlov ako je retro, vintage, rustikálny alebo moderný štýl.
 • Vonkajšie závesné svietidlá - obľúbený typ svietidla ideálne na osvetlenie terasy, vchodu alebo aj prístrešku.
 • Solárne osvetlenie - pozitívny trend, ktorý šetrí životné prostredie a čerpá energiu zo slnečného žiarenia.
 • Stĺpikové osvetlenie - pokiaľ milujete klasiku, tradičné romantické stĺpikové osvetlenie by na vašej záhrade nemalo chýbať.
 • Vstavané osvetlenie - známe aj ako nájazdové osvetlenie do zeme alebo bodové osvetlenie, je štýlové osvetlenie, ktoré nezaberá žiadne miesto a dokonale nasvieti okolie pri bazéne, príjazdovú cestu alebo aj záhradné cestičky.
 • Reflektory - efektívne moderné osvetlenie, ktoré hravo osvieti chodník, príjazdovú cestu alebo aj vchod do domu. Praktické sú reflektory s pohybovým snímačom, ktoré sa pri pohybe zapnú a po pár minútach aj samé vypnú, takže v konečnom dôsledku, šetríte energiu a aj vašu peňaženku.

 

 stĺpikové osvetlenie vonkajšie osvetlenie vchodu

 

Buďte SMART!

Túžite po záhrade ako z časopisu? Sledujete trendy v modernej technológií a preferujete inteligentné vychytávky? Moderná doba poskytuje moderné a rafinované riešenie aj pre exteriér vašej domácnosti. 

Čo tak vypínať alebo zapínať svetlo priamo z práce alebo z pohodlného gauča? V 21. storočí už nie je nič nemožné! Vďaka inteligentným systémom dokážete prispôsobiť exteriérové aj interiérové osvetlenie vašim potrebám, vášmu štýlu alebo aj nálade. Môžete meniť farby, intenzitu svetla alebo si všetko do detailu dopredu nastaviť a venovať čas iným činnostiam.

 

moderný dom s nasvieteným bazénom

 

Ste často v práci a máte obavy z krádeže či vandalizmu? Vonkajšie osvetlenie s pohybovým snímačom je praktické, šetrí spotrebu energie a perfektne poslúži aj na odstrašenie nepozvaných hostí. Vyskúšajte reflektory s pohybovým senzorom, ktoré sú vybavené aj kamerou. Fungujú na princípe, kedy svetlo reflektoru reaguje na pohyb. Vtedy sa zapne, svieti určitý časový úsek, a potom znova zhasne, takže účet za elektrinu sa nezdvihne. Ide o moderné a efektívne osvetlenie, ktoré vám zaručí pokojný spánok a na zlodejov si taktiež poriadne posvieti!

 

osvetlenie bazéna a terasy

 

Náš tip: Ste kreatívna duša s vycibreným vkusom? Radi sa pýšite dobre odvedenou prácou na skalke alebo v záhone? Smart riešenie, ktoré vyzdvihne a podčiarkne dokonalosť a krásu vašej záhrady predstavuje súmrakový senzor s časovačom, ktorý rozjasní exteriér záhrady a zapne svietidlo len vtedy, keď sa stmieva.  

 

Ako ušetriť spotrebu energie pri vonkajšom osvetlení?

Vonkajšie osvetlenie býva mnohokrát zapnuté aj celú noc. Ekologické a zároveň aj ekonomické riešenie ako ušetriť spotrebu energie predstavuje solárne osvetlenie. Solárne osvetlenie čerpá energiu len z prírodného slnečného žiarenia, nie je napojené na žiadny iný zdroj energie. Solárne panely a solárne záhradné lampy predstavujú lepšiu budúcnosť pre našu ekológiu.

Záhradné solárne lampičky vám rozsvietia chodník, záhradné cestičky alebo poslúžia ako dekoratívne osvetlenie skalky vo vašom kvetinovom kráľovstve. Na výber máte originálne prevedenie solárneho svietidla v tvare kameňa, roztomilej korytnačky, solárnych LED gulí alebo klasických zapichovacích solárnych lampičiek. Nečakajte však veľkú intenzitu svetla, pretože solárne svietidlá disponujú nižšou svietivosťou. 

 

osvetlenie bazéna a terasy 

 

Druhým riešením ako ušetriť spotrebu energie je využitie osvetlenia s LED žiarovkami. Populárne LEDKY predstavujú, nielen v domácnosti, ale aj v exteriéri výhru v lotérii - disponujú dlhou životnosťou, spotrebujú málo energie, perfektne rozsvietia čokoľvek a navyše šetria aj životné prostredie, pretože neobsahujú žiadnu ortuť.

 

moderný dom 

 

Vdýchnite vašej záhrade alebo priestrannej terase dobré vibrácie s atraktívnym vonkajším osvetlením. Vyskúšajte praktické LED pásiky alebo trendy LED kamene, ktoré dokážu vytvoriť zaujímavé svetelné efekty vo vašom malom podvodnom svete. Dnes na trhu nájdete LED osvetlenie za veľmi výhodné ceny, preto s ich kúpou neváhajte ani na sekundu.

Teraz po absolvovaní menšej "prednášky" o vonkajšom osvetlení pre vás nebude žiaden problém vytvoriť si na záhrade vytúžený raj na zemi. Ak ste dieťa šťasteny a už svoje kvetinové kráľovstvo vlastníte, prezraďte nám, ako ste si vy poradili s osvetlením vo vašej zelenej oáze. Aké osvetlenie ste použili a čo by ste odporúčali pri tvorení moderného a pútavého exteriéru?Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii