EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Ako zariadiť detskú izbu pre bábätko?

Ako zariadiť detskú izbu pre bábätko?

Lucia Plasa Pondelok 12. 04. 2021 Tipy a inšpirácie

A je to tu. Krásne guľatiace sa bruško signalizuje posledné mesiace tehotenstva a príchod nového člena rodiny. Potrebujete zariadiť detskú izbu pre bábätko moderne a prakticky? Nasledujúce riadky vám pomôžu zariadiť izbičku, tak aby ste na nič potrebné nezabudli.

 

tehotná žena v detskej izbe novorodenca

 

Ako zariadiť detskú izbu pre bábätko?

Návrat z pôrodnice a prvé dni v "novom" býva niekedy ťažší ako by ste si mysleli. Nielen rodičia, ale aj bábätko si musia zvyknúť na novú situáciu, nový systém a nový režim. Najlepším začiatkom pre všetkých je byť dostatočne pripravení, aspoň po materiálnej stránke. Prakticky, funkčne, ale aj esteticky zariadená detská izba tvorí polovicu úspechu pre lepší štart vašej spoločnej budúcnosti.

 

izba pre novorodenca

 

Detská izba pre bábätko by mala obsahovať: 

  • postieľku,
  • prebaľovací pult,
  • úložný priestor a organizéry nielen pre hračky,
  • nábytok do detskej izby - skriňa, komoda, hojdacie kreslo (nie je nevyhnutnosťou),
  • interiérové doplnky - osvetlenie, koberec, izbové dekorácie.

 

Postieľka pre sladké detské sníčky

Detská postieľka zohráva v živote novorodenca prím. Novorodeniatko na začiatku svojho života viac prespí ako prebdie, preto by postieľka mala byť praktická, pohodlná a bezpečná. 

 

 detská drevená postieľka detská izba pre bábätko

 

Ste verní klasike alebo v interiéri preferujete modernosť a efektivitu? Tradičné drevené polohovateľné postieľky s odnímateľnou stranou vám predstavovať určite nemusíme. Na trhu nájdete niekoľko atraktívnych prevedení, ale počuli ste o už rastúcej detskej postieľke?

Moderné kombinované detské postieľky predstavujú počiatočné vyššie finančné náklady, avšak ich možnosť rýchlej a efektívnej transformácie je na nezaplatenie. Rastúce, respektíve kombinované detské postieľky si počas života vašej ratolesti viete prispôsobiť veku a veľkosti dieťaťa. Môžete ich dokonca rozložiť na posteľ, nočný stolík alebo písací stôl. Ich multifunkčnosti sa medze nekladú.

Myslite aj na nočné budenie! Bábätko sa v noci zvykne často budiť, preto je nevyhnutné vybaviť detskú izbu lampičkou. Intímne tlmené svetlo navodí príjemnú atmosféru, ktorá upokojí dieťa pri nočnom prebaľovaní a "papaní".

 

detská postieľka kolotoč s projektorom nad postieľku

 

Náš tip: Nezabudnite postieľku vybaviť pútavým kolotočom (s projektorom alebo aj bez neho), ktorý bude sprevádzať vášho drobca do ríše snov. Bábätko už počas pobytu v maternici načúva hlasom, ktoré sa mu prihovárajú, preto jemné melódie známych uspávaniek z kolotoča dieťatko upokojujú a uspávajú. 

 

Rýchle a pohodlné prebaľovanie

V izbe pre novorodenca by nemal chýbať priestor na prebaľovanie. Rýchle a pohodlné prebaľovanie zaistí prebaľovací pult. Avšak ak nemáte vo vašej domácnosti priestor pre pult, úplne postačí aj lacnejšia alternatíva -  prebaľovacia podložka. 

Myslite na to, že prebaľovať dieťa budete len do určitého veku, preto zbytočne neinvestujte veľa peňazí do drahého pultu. 

Rada pre budúce mamičky: Pri bábätku je bezpečnosť prvoradá. Pri kúpaní alebo prebaľovaní nesmiete nechať bábo ani na sekundu bez dozoru, preto by ste vždy mali mať po ruke všetky kozmetické prípravky ako krém na zadoček, vlhčené utierky, olejček na telo alebo púder, jednorazové plienky, ale aj tie klasické bavlnené. 

 

Úložný priestor v detskej izbe je kľúčovým 

Úložného priestoru pre oblečenie a pre hračky v detskej izbe nikdy nie je dosť. Pokiaľ máte priestor a finančné prostriedky, detská izba na mieru so zabudovaným úložným priestorom je na nezaplatenie. Ak nie, tak lacnejší, vkusný a praktický variant úložného priestoru ponúkajú moderné dizajnové vychytávky, ako drevené boxy na hračky, látkové organizéry alebo priestranné regály.

 

úložný priestor v detskej izbe detská izba s tapetou s abstraktným prírodným motívom

 

Mami, poď sa hrať!

Novorodenecké obdobie je od narodenia dieťaťa po dovŕšenie 28. dňa jeho života, potom sa prechádza na dojčenské obdobie, ktoré končí oslávením prvého roka vášho miminka. Všeobecne sa prvý rok života dieťatka pokladá za najdynamickejšie obdobie v jeho vývoji.

 

detká izba, koberec, hračky pre najmenších

 

V období keď je dieťatko ešte dojča, väčšinu svojho života prežije buď v postieľke alebo na zemi. Podlaha predstavuje pre vášho najmenšieho člena rodiny jeho kráľovstvo a priestor, kde zažíva svoje prvé dobrodružstvá. Na zemi sa hrá, váľa, plazí, "lieta" alebo aj len tak sedí.

 

dievčatko v detskej izbe

 

Koberec okrem interiérového doplnku, dokonale poslúži aj pre "detské hrátky", tlmí bolesť pri páde a príjemne zohreje na rozdiel od studenej nekomfortnej podlahy. Vhodnou alternatívou za koberec sú populárne penové puzzle alebo pestré penové podložky s veselým detským motívom. 

 

detské penové puzzle 

 

Lákavá knižnica pre najmenších 

Učme deti samostatnosti! Bábätko by v detskej izbe malo mať svoje hračky na dosah ruky, vo svojom zornom poli. Atraktívna drevená knižnica pre najmenších je pre váš najväčší poklad to pravé orechové. Pre deti je čítanie a "študovanie" kníh veľmi prospešné. Pomocou kníh spoznávajú nový svet a učia sa nové slová. Horúcim hitom do interiéru detskej izby je jednoznačne drevená knižnica v tvare domčeka. 

 

Praktické interiérové zariadenie detskej izby

Jednoduchosť, praktickosť a multifunkčnosť sú prvky charakterizujúce modernú detskú izbu s jedinečným interiérovým dizajnom. Zariadenie detskej izby musí byť funkčné, moderné a aj lákavé pre oko najmenšieho pozorovateľa. Bezpečnosť dieťaťa je najdôležitejšia, preto by nábytok v izby mal mať oblé hrany a byť vyrobený z prírodného, zdraviu neškodného materiálu, najlepšie z dreva.

Moderná detská izba pre bábätko si vyžaduje efektívne riešenie interiérového dizajnu. Praktické rady ako si poradiť s interiérom v detskej izbe dostanete v článku: Ako zariadiť detskú izbu moderne a prakticky?

Skriňa a komoda na začiatok úplne postačia, ale zbierka oblečenia a detských potrieb sa bude časom rozrastať, preto stojí za uváženie aj drahší, ale za to efektívny variant - multifunkčný nábytok alebo nábytok na mieru, ktorý bude užitočný a plne využiteľný  počas celého života dieťaťa.

 

detská izba pre bábätko 

 

Keď tapety rozpovedia vlastný magický príbeh

Farebnosť detskej izby laďte do neutrálu. Univerzálne zemité pastelové farby na dieťa pôsobia príjemným a harmonickým dojmom. Pokiaľ uprednostňujete v interiéri nekonvenčnosť,  tapety radíme k rafinovanému riešeniu, ako detskú izbu oživiť a spestriť. Tapety s detským motívom dokážu dieťa zaujať, upútať jeho pozornosť a rozvíjať fantáziu. Univerzálne motívy zvierat a prírodných prvkov môžete použiť v detskej izbe aj pre staršie deti. Ak vás námet s tapetami zaujal, viac inšpirácií nájdete v článku: Moderné tapety na stenu do detskej izby.

 

tapeta do detskej izby so zvieratkami tapeta do detskej izby s prírodným motívom

 

Milé budúce mamičky a oteckovia, nenechajte sa zavaliť zbytočným stresom a naopak užívajte si spoločné chvíľky naplno. Zaistite všetky elektrické zástrčky, nebezpečné predmety odložte na najvrchnejšiu poličku a vychutnávajte si spolu s drobcom každé jedno nové rodinné dobrodružstvo.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii