Zľavy až do 30% • Nakúpte aj našu novinku 🎨🖌️Maľovanie podľa čísel 
Farby v detskej izbe. Viete ako vplývajú farby na vaše dieťa?

Farby v detskej izbe. Viete ako vplývajú farby na vaše dieťa?

Lucia Plasa Štvrtok 28. 01. 2021 Tipy a inšpirácie

Detská izba je jediné miesto, kde deti môžu byť samé sebou, v pokoji so svojimi myšlienkami, svojimi starosťami, túžbami a aj snami. V žiadnom prípade to nie je len ďalšia izba so štyrmi bielymi stenami, naopak malo by to byť miesto, kde sa vaše dieťa bude cítiť samo sebou, dobre, komfortne, bezstarostne, bezpečne a bude mať priestor pre rozvoj svojej osobnosti. Vytvoriť detskú izbu podľa predstáv dieťaťa je nemožné, ale môžeme mu vytvoriť harmonické, stabilné a bezpečné miesto, kde sa bude cítiť príjemne. Pri výbere farieb stien, nábytku a celkového zariadenia pre detskú izbu majte na pamäti, že detská izba neslúži len pre spánok, ale aj pre tvorenie, cvičenie, hranie, oddych, spanie a aj snívanie. 

Ako rozžiariť detskú izbu? Ako zmeniť prázdny priestor bez štipky života na priestor, ktorý bude vaše dieťa milovať? Spoznajte silu farieb. Zistite, aké farby sú najvhodnejšie práve pre vaše dieťa. 

 

Vplyv farieb na krehkú detskú dušu a psychiku

Detský svet je svet plný farieb, fantázie, mágie, naivných detských predstáv kde je možné aj nemožné. Tapety, nálepky na stenu, ručne maľované maľby, všade okolo nás sa ukrývajú farby, ktoré vplývajú na dieťa a dodávajú detskej izbe život, pestrosť, farebnosť.

 

Hrajúce sa dieťa

 

Výber farieb do interiéru v detskej izbe zohráva veľmi dôležitú úlohu. Ideálna farba na stenu, ktorá jednoznačne uspeje u každého dieťaťa neexistuje, pretože každé dieťa je jedinečná osobitá bytosť, ktorej rezonuje niečo iné. Váš synček môže mať dobrú náladu pri pohľade na oranžovú a vaša malá princezná sa naopak cíti príjemne, keď ju obklopuje zelená farba. Farby vo veľkej miere vplývajú na našu náladu a aj správanie. Svetlejšie farby pôsobia upokojujúco a tmavšie farby stimulujúco až depresívne. 

Malá pomôcka: Deti uprednostňujú živé veselé farby ako oranžová, zelená, modrá a aj žltá. Nepáči sa im hnedá, čierna, sivá a červená.

 

 

Obľúbené farby v detskej izbe

Neutrálna aj sterilná biela farba

Najneutrálnejšia farba, ktorú je možné kombinovať s ktoroukoľvek inou farbou. Biela farba je farba čistoty, nevinnosti, nového začiatku, avšak detská izba s bielymi stenami a bielym nábytkom pôsobí skôr sterilne, chladno, bez fantázie a života. Pridajte k bielej trocha farebných nápaditých moderných dekorácií alebo vylepšite bielu detskú izbu pomocou tapety s rozprávkovým motívom.

 

Farba slnka - žiarivá žltá farba 

Žltá farba rovná sa väčšia koncentrácia a lepšia pamäť. Svetlá, žiarivá funny farba vyžaruje oveľa väčšiu energiu pre zvládnutie domácich úloh ako tmavé odtiene. Avšak veľa žltej farby môže spôsobiť problémy deťom, ktoré ťažko zaspávajú alebo sú ranné vtáčatá a prebúdzajú sa s prvými rannými lúčmi. Veľa žltej farby v izbe v nich môže evokovať príliš veľa dennej atmosféry a už nedokážu viac zaspať. Žltá farba dokonale funguje ako akcentujúca farba v súlade so sivou, modrou a zelenou farbou. 

 

žltá a sivá farba na stenu do detskej izby Fototapeta XXL so zvieratkami

 

Energická oranžová farba

Oranžová je veľmi pozitívna farba. Deti, ktoré sa hrajú v izbe s oranžovými schémami sú sebavedomejšie, extrovertnejšie a aj viac komunikatívne. Nemajú strach komunikovať a nemajú problém so socializáciou medzi inými deťmi. Ale priveľa oranžovej môže mať úplne opačný efekt, preto aj oranžová farba sa odporúča len ako akcentujúca farba. Vyskúšajte ju s jemnými tónmi zelenej, relaxačnej levanduľovej či s neutrálnymi krémovými farbami. 

 

Levanduľa či orgován? Relaxačná fialová farba

Vo všeobecnosti fialová farba patrí skôr do dievčenských detských izieb. Mladé slečny inšpiruje k duchovnosti, k citlivosti a k empatii. Pokiaľ máte doma príliš citlivé dieťa, tak fialovú radšej vynechajte úplne alebo ju používajte len ako akcentujúcu farbu, pretože môže viesť k mrzutým myšlienkam a k zlej nálade. Pre rozjasnenie fialovej je najlepšie používať ju v kombinácii s bielou, so svetlo zelenou alebo aj svetlo ružovou. 

 

fialová farba na stenu do detskej izby 

 

Moderná nebeská modrá farba

Modrá farba je veľmi obľúbenou farbou v detskej izbe. Preferujú sa skôr jemné odtiene modrej ako výrazná krikľavá modrá či pochmúrna tmavomodrá. 

Nebeskou relaxačnou farbou je jednoznačne populárna pastelovo modrá farba. Farba pokojných nebies. Všeobecne pre deti pôsobí upokojujúco, dokonca znižuje srdcovú frekvenciu, spomaľuje dýchanie rozrušených detičiek. No aj pri modrej farbe platí menej je viac. Detská izba vymaľovaná celá na modro, časom začne pôsobiť chladno, stiesnene a depresívne. Pridajte k modrej veselú oranžovú alebo žiarivú žltú farbu

 

farby do detskej izby, farba aquamarine  Obraz na korku mapa sveta pre deti

 

Ďalším obľúbeným odtieňom modrej je farba aquamarine. Farba nekonečného mora a oceánu. Po bielej farbe radíme farbu aquamarine k univerzálnym moderným farbám pre každú detskú izbu. Dokonalú synchronizáciu s modrou aquamarine docielite aj so zelenou, jemnou korálovou, sladkou ružovou či žiarivou žltou farbou.

 

Elegantná aj sofistikovaná béžová farba

Jemná, nenápadná piesková farba patrí k neutrálnym farbám, ktoré dokážu vždy navodiť pocit tepla domova. Béžová je farbou zemitosti, stability, spoľahlivosti. Je jednoduché ju kombinovať s inými farbami. 

 

béžová detská izba Obraz maľovanie podľa čísiel lesné zvieratká

 

Dievčenská svetloružová farba

Jemná pastelová ružová farba je špecifická pre izby, ktoré obývajú malé princezné. Ružová farba je farbou pokoja, lásky a tepla. Nové štúdie dokonca ukázali, že jemná ružové farba ma upokojujúci efekt aj pre chlapcov. Dievčenská svetloružová farba podporuje empatiu a ohľaduplnosť, ale na druhej strane sa zvykne oveľa rýchlejšie zunovať. Niektoré dievčatá, ktoré vyrastali v izbe plnej ružovej farby, k nej začali prejavovať odpor. Odporúčame ružovú farbu využívať skôr pri dekoráciách v izbe ako vymaľovať celú izbu na ružovo. 

 

ružová farba na stenu do detskej izby detská izba s posteľou a farebnými dekoráciami 

 

Farba života - svetlo zelená farba

Upokojujúca zelená farba rozjasní a opticky zväčší aj malé detské izbičky. Izba so zelenou stenou pôsobí na dieťa optimisticky, upokojujúco, sviežo. K zelenej farbe nemáme žiadne výhrady, len jednu pripomienku. Vyberajte svetlé odtiene zelenej! Tmavozelenú (borovicovú) nechajme pekne v lese, deti potrebujú skôr jasnú príjemnú mätovú či pastelovú zelenú farbu. 

 Fototapeta sloníky

 

Neutrálna sivá farba alias nenápadná myška

Špecifická sivá farba môže pôsobiť príjemne s bielou, so slabo ružovou alebo aj s tyrkysovou či pastelovo modrou farbou. Inak sivá farba, na veľkej ploche, pôsobí fádne, smutne a môže spôsobovať depresie.

Obraz maľovanie podľa čísiel zebra a leopard

 

Červená farba je farbou vášne, ohňa a aj agresivity

Červená farba sa do detskej izby veľmi neodporúča, u niektorých batoliat môže vyvolať agresiu. Ak je červená vaša obľúbená farba a vy ju v dievčenskej izbičke musíte mať, tak len ako akcentujúcu farbu v miestnosti. Do interiéru izby ju môžete zakomponovať v podobe dekorácií pre detské izby.

 

Fototapeta podmorský svet

 

Čierna tabuľová farba 

Ide o obrovský trend pre detské izby. Mnoho detí (hlavne keď ich vševidiace rodičovské oko nevidí) rado kreslí po stenách, tak prečo z kreslenia po stenách neurobiť zábavku, ktorá vaše ratolesti zamestná na pár hodín. Čierna nie je len farbou zármutku, žiaľu a negativity, naopak v dnešnej modernej dobe pri správnom použití pôsobí efektívne, sofistikovane až luxusne. Odporúčame natrieť na čierno len určitú menšiu plochu, aby sa priestor opticky nezmenšoval a nepôsobil frustrujúco. 

 

čierna tabuľa pre deti

 

Náš tip: Poznáte farby dúhy? Bývate v byte, kde si nemôžete dovoliť mať detskú izbu aj pre vaše dievčatko a aj pre chlapčeka? V takomto prípade je niekedy zložité farebne zladiť spoločnú detskú izbu. Čo poviete na obľúbenú detskú farbu - farbu dúhy. Unikátna farba, ktorú si vyfantazírovali naše malé ratolesti. Musíme uznať, že farba dúhy má niečo do seba, je jedinečná, originálna a nekonečne magická. Pokúste sa v detskej izbe vyčarovať rozprávkový raj pre deti, zapojte vašu fantáziu. Ak ste dostatočne kreatívny, namaľujte si dúhu na stenu sami alebo môžete využiť rôzne šablóny, samolepky na stenu či obrazy, kde by sa motív dúhy nachádzal.

 farby dúhy, dúha v detskej izbe, hračka v podobe dúhy

 

Rada na záver: Pri výbere farieb do detskej izby majte na pamäti, že všetky deti myslia intuitívne a nie podľa pravidiel feng-shui. Pre detskú izbu vo všeobecnosti platí: Všetko s mierou, aby to nakoniec nebolo kontraproduktívne.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii