Keď sa povie vidiecky štýl bývania, väčšina z nás si predstaví provensálsky. Slovenský nenapadne pravdepodobne nikomu. A to je škoda. Slovenský vidiecky štýl má tiež čo ponúknuť. Vytvorte si bývanie, ktoré má dušu. Dnes sa vyskytuje najmä v chalupách, ktoré v tejto rýchlej dobe predstavujú únik do iného, harmonického sveta. Prezradíme vám, čo vám v tomto štýle nesmie chýbať.
Na spomienky z táborov zabudnite
V slovenskej izbe, ktorú si pamätáte ako spoločenskú miestnosť z každého tábora, ktorého ste sa ako dieťa zúčastnili, inšpiráciu nehľadajte. Slovenský vidiecky štýl nemá vyzerať takto, aj keď sa v ňom niektoré prvky tohto interiérového dizajnu objavujú. Dreva je v nej veľa. Vyšívaných prestieraní tiež. Slovenský vidiecky štýl je jednoduchý a prevládajú v ňom prírodné materiály. Drevo je základ.
Ako to bolo kedysi?
Inšpirujte sa starými rodinnými fotografiami. Pozrite si historický film. Prelistujte si knihu zameranú na slovenské tradície. Navštívte skanzen. Nikto nečaká, že si doma izbu zariadite presne takto. Vyberte si len tie prvky, ktoré vás chytia za srdce. Správne zvolenými bytovými doplnkami si vytvoríte originálne bývanie s neopakovateľnou atmosférou.
Slovenský vidiecky štýl. Ako na to?
Začneme pekne od podlahy. Vyhráva drevená. Je cenovo náročnejšia, ale má dobre termo-izolačné vlastnosti, v prípade potreby ju môžete prebrúsiť a prelakovať a vyzerá naozaj dobre. Tkané koberce sa na nej budú krásne vynímať. Ovčie kožušiny tiež. Prírodné materiály dotvárajú správny vidiecky ráz. Slováci boli poľnohospodári. Úzko to s týmto štýlom súvisí.
Výber farieb závisí od regiónu, ktorým sa inšpirujete. V slovenskom vidieckom štýle prevláda biela, hnedá a modrá, ale často sa stretávame aj s červenou, zelenou a žltou. Steny izieb boli väčšinou biele. Občas ich zdobil valček s motívom drobných kvietkov, vtáčiky, motýle. Dnes ich môžete nahradiť tapetou. Nebude vyzerať tak, ako valčeky pred 100 rokmi. O to vôbec nejde. Preneste si do bytu lúku plnú vlčích makov alebo obilninové pole. Takýto pohľad sa vám naskytne, keď na dedine otvoríte okno. Prečo to nevyužiť.
Kuchyňa na slovenský spôsob
V kuchyni sa so slovenským vidieckym štýlom vyšantíte asi najviac. Keď sa vám podarí do kuchyne zakomponovať kachľovú pec, vyhrali ste. Aj drevené trámy, ktoré vyzerajú tak, že sa na nich podpísali červotoče a zub času do kuchyne patria. Nepôsobia len ako bytový doplnok. Môžete na ne povešať kuchynské náčinie. Naberačky, varechy, panvice. Všetko, bez čoho sa v kuchyni nezaobídete.
Vrchné skrinky kuchynskej linky nahraďte drevenými policami. Smaltované hrnčeky, modranská keramika a cibuľové vzory na tanieroch a ostatných kuchynských veciach neskrývajte. Sú to veci, ktoré používate denne. Prach sa na nich usádzať nebude. Keď si to bez dvierok v kuchyni nedokážete predstaviť, prepojte drevenú linku so sklom. Nech tú krásu aspoň trochu vidieť.
Na police uložte aj strukoviny v sklenených pohároch. Zo šošovice, hrachu a fazule sa tak stane dekorácia, ktorú v kuchyni určite využijete a vždy bude vyzerať inak. Na drevené trámy zaveste zväzok sušenej cibule a cesnaku a feferónky. Pri varení ich určite využijete. Nezabudnite na bylinky. V keramickom kvetináči kuchyňu príjemne osviežia. Zbytočne ju neprepĺňajte. Dajte do nej iba to, čo naozaj používate. Aj tak toho bude dosť. Vidiecka kuchyňa má byť funkčná a pri varení máte mať všetko po ruke.
Za veľký stôl z masívu sadne celá rodina. Na jednoduché drevené stoličky alebo lavicu dajte pohodlné podušky, aby sa vám na nich sedelo dobre. Farebne ich zlaďte so závesmi a obrusom. Môžete ich vymeniť aj viac krát za rok. Kuchyňa bude stále vyzerať inak. Ľan a bavlna. Vidiecky štýl je spätý s prírodou. Nezabúdajte na to. Na stôl položte sviečku alebo napodobeninu petrolejovej lampy. Atmosféru dotvárajú maličkosti, ktoré do tohto štýlu zakomponujete.
Obývačka v slovenskom vidieku? Prečo nie!
Obývačka ako ju poznáme dnes neexistovala. Centrom diania bola kuchyňa. Prijímali sa v nej návštevy a riešili sa v nej všetky rodinné záležitosti. Neskôr bola obývačka určená len pre návštevy. Fungovala ako reprezentačná miestnosť. Bežne sa v nej čas netrávil. Bola to izba najďalej od kuchyne. Jej základom bola sedacia súprava v zemitých farbách a masívny nábytok. Komoda a truhlice, ktoré slúžili na odkladanie šatstva boli zdobené ľudovými ornamentami. Takouto truhlicou môžete nahradiť konferenčný stolík, ale keď na ňu dáte pohodlnú podušku, získate zaujímavé miesto na sedenie. Na stenu zaveste obraz na plátne v mohutnom drevenom ráme. Jeden stačí. Viac ich v takto zariadenej obývačke nepotrebujete. Obývačky boli zariadené naozaj stroho. Zútulnite si ju závesmi, vankúšikmi, pletenými dekami. Prepojte moderné s tradíciami. Obývačka je priestor, v ktorom sa máte cítiť dobre. Vytvorte si ho.
Na komodu postavte hlinený pálený krčah a dajte doň čerstvé kvety. Krajší bytový doplnok budete márne hľadať. Medené a drôtené doplnky k slovenskému interiérovému dizajnu tiež neodmysliteľne patria.
Krásne sny v spálni v slovenskom vidieckom štýle
Ani spálňa nie je na zariadenie náročná. Veľká drevená posteľ a skriňa. Nie vstavaná. Nech ju pekne vidieť. Celú. Zrkadlo v drevenom ráme, nočné stolíky a komoda. Viac nábytku nepotrebujete. Spálňu zútulnite závesmi a obliečkami z prírodných materiálov, s krásnym slovenským vzorom. Ku posteli dajte mäkkú kožušinu, aby ste sa po prebudení vyhli priamemu styku s chladnou podlahou. Na nočný stolík postavte lampu v tvare lampáša alebo petrolejovej lampy.
Slovenský vidiecky štýl ponúka toľko zaujímavých možností, že nakoniec budete mať problém si vybrať. Nekombinujte piate cez deviate. Poriadne si to ujasnite a vyberte také prvky, ktoré sa dopĺňajú. Len tak sa vám podarí vytvoriť správnu, tradíciou inšpirovanú atmosféru.