EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Vidiecky štýl a jeho rôzne podoby

Vidiecky štýl a jeho rôzne podoby

Nikola Zemková Utorok 16. 03. 2021 Štýly bývania

Vidiecky štýl bývania sa v rámci interiérového dizajnu už roky drží na popredných miestach. Inšpiráciu hľadá na vidieku. To nám je z jeho názvu všetkým jasné. Každá krajina ho prispôsobuje svojim tradíciám, ale v základných prvkoch sú všetky rovnaké. Líšia sa v detailoch. Na nich vo vidieckom štýle záleží najviac. Americký, anglický, škandinávsky, francúzsky, taliansky, španielsky, či slovenský. Prezradíme vám, čo má vidiecky štýl jednotlivých krajín spoločné a čím sa líši. Vyberte si ten, ktorý vás očarí najviac.

 

 

Rovnaký a predsa iný. Vidiecky štýl!

Najčastejšie sa realizuje v kuchyni a jedálni, ale môžete ho uplatniť aj v iných častiach domu alebo bytu. Je určený rodinne založeným typom, ktorí sa doma cítia dobre a trávia v ňom veľa času. Vidiecky štýl pomáha vytvoriť harmóniu a teplo domova. Jeho hlavným znakom sú prírodné materiály, svetlé farby, čisté línie a zaoblené tvary. Steny sú najčastejšie biele. Oživiť ich môžete tapetami s motívmi v pastelových farbách. Kvety, vzorované tapety a zvislé pásy každý priestor príjemne oživia. Masívny drevený nábytok s ryhami a stopami po červotočoch. Nemusí byť starý. Iba tak vyzerá. Reprezentuje prirodzenosť a práve tieto drobné nedokonalosti sú znakom toho, že v domácnosti sa skutočne žije. Spotrebiče, na ktoré sme dnes zvyknutí sa na vidieku nevyskytovali. Výrobcovia vedia, že o vidiecky štýl je veľký záujem a elektrospotrebiče vyrábajú aj v tomto dizajne. Zamerajte sa na ne. Klasické elektrospotrebiče môžu vo vidieckom štýle pôsobiť ako päsť na oko. 

 

 

Priestor je vzdušný a priestranný. Nechajte vyniknúť pôvodnú štruktúru dreva, na závesy a vankúše použite ľanové látky s jemnou potlačou. Prevládajú pastelové odtiene, najmä hnedá, béžová a maslová. Doplnky môžu byť aj vo výraznejších farbách. Každá krajina vychádza zo svojich tradícií a ich súčasťou sú rôzne motívy a farby. Poďme sa na ne pozrieť. 

 

Vidiecky štýl bývania inšpirovaný Amerikou

Americký štýl sa vracia k starým farmárskym usadlostiam. Je jednoduchý a s doplnkami to veľmi nepreháňa. Všetko, čo do takto zariadeného bývania umiestnite musíte reálne používať. Vo farmárskych domoch na zbytočnosti nebolo miesto a to platí dodnes. Je tu veľa dreva. Drevené trámy a stĺpy, veľa svetla, krb obložený kameňom, hojdacie kreslo, patchworkový prehoz na posteľ, tkané pokrovce a biele steny ozdobené vypracovanou kožou zvierat a obrazmi prírody. Nie je určený romantickým dušiam. Občas pôsobí trochu drsne.

 

 

Elegantný anglický vidiek ako zo starého filmu

Anglický vidiek v sebe nesie ležérnu eleganciu a noblesu, ale budete sa v ňom cítiť pohodlne a útulne. Nábytok a podlahy sú drevené, sedačky oblých tvarov pôsobia pohodlne už na pohľad a medzi doplnkami sa na poprednom mieste drží anglický porcelán. Biela je základ, ale ani šedou, béžovou, ružovou a svetlomodrou nič nepokazíte. Na steny dajte tapety s kvetinovým motívom alebo ružami. Môžu byť aj výraznejšie. Správnu atmosféru vám pomôžu dotvoriť bytové doplnky. Závesy na oknách, sviečky, obrazy na stenu v rámoch, stojacia lampa, na stole dekoračný džbán a váza s čerstvými kvetmi. 

 

 

Minimalizmus cítiť aj na vidieku 

V škandinávskom vidieckom štýle sa uplatnil minimalizmus a jednoduchosť. Škandinávci majú radi denné svetlo a snažia sa ho maximálne využiť. Asi preto, že ho majú tak málo. V interiéri prevládajú svetlé farby. Krémová, svetlo ružová a sivá, jemná zelená a žltá. Sýtejšiu farbou môžete uplatniť na pruhovaných tapetách, či závesoch. Nábytok je jednoduchý, so zaoblenými tvarmi. Vhodné sú doplnky z kovu, na stoličkách a sedačke vankúše, aby zvýraznili pohodlnosť. Na stenu môžete použiť tapety s imitáciou dreva v svetlých farbách a samozrejme kvety. V škandinávskom vidieckom štýle je doplnkov najmenej, ale to neznamená, že je chladný alebo nudný. 

 

 

Najznámejší vidiecky štýl z juhu Francúzska

Najznámejší z vidieckych štýlov, ktoré poznáme pochádza z južného Francúzska Provence. Cítiť v ňom slnko, morský vzduch, romantiku. A levanduľu, samozrejme. Bez nej by to v Provensálsku nešlo. Jej vôňa je všade. Cítiť z neho noblesu a nehu. Na stenu dajte tapetu s imitáciou tehly alebo dreva. Nezabudnite na pohodlnú sedačku s kvetinovým vzorom alebo súpravu vo výraznejšej tyrkysovej farbe plnú vankúšov. Komoda s patinou, svietnik, sviečky, džbán s levanduľovou kyticou, závesy s čipkou a množstvo doplnkov. Hlavne romanticky. 

 

 

Vidiecky štýl s dávkou histórie

Taliansky vidiecky štýl je jednoduchý a elegantný a nechýba mu štipka histórie. Nábytok má čisté línie a pôsobí ľahko a vznešene. Všetko, čo sa v priestoroch nachádza plní svoju funkciu. Nič tu nie je len tak. Používajú sa svetlé krémové farby, obklady z kameňa alebo jeho imitácia, drevené trámy, pohodlie a samozrejme, veľa svetla. 

 

 

Španielsko v znamení hnedej 

Aj v Španielsku vedie drevo a prírodné materiály. Prevláda hnedá, ktorú dopĺňajú biele doplnky. Mohutný drevený nábytok s ozdobným vyrezávaním a kovaním, zrkadlo a obrazy na stenu v rustikálne zdobenom ráme, pohodlné vankúšiky v hnedej, béžovej a zlatistej farbe a všetky doplnky plnia nejakú funkciu. Nie je tu toľko farieb ako v provensálskom štýle, ale útulnosť, harmónia a noblesa mu vôbec nechýba.

 

 

To najlepšie, čo doma máme 

Nad slovenským vidieckym štýlom nerozmýšľame tak často, čo je škoda. Rozhodne nám má čo ponúknuť. Nie je to izba v skanzene, ani typická slovenská izba, s ktorou sa stretávame na chatách, či dokonca v niektorých domácnostiach. Spájame moderné s historickými, či tradičnými prvkami. Drevo a prírodné materiály vyhrávajú. Kachľová pec už nie je v každej domácnosti, ale keď sa vám podarí ju zachovať, máte vyhraté. Masívny stôl, modrotlač, bytové doplnky s cibuľovým vzorom, tkané koberce, drevené trámy, na ktorých je zavesený cesnak, cibuľa a všetky doplnky do kuchyne. Bylinky v hlinenom črepníku. Možností, ktoré slovenské tradície ponúkajú je veľa. Treba ich len správne využiť. 

 

 

Pri každom štýle platí, že všetkého veľa škodí. Vo vidieckom štýle to platí dvojnásobne. Hranica medzi vyváženosťou a gýčom je tenká. Vyberte si to, čo sa vám zo štýlu, ktorý si vyberiete páči najviac a vychádzajte len z toho. Všetko mať doma nemusíte. Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii