Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Rozdelenie farieb v interiéri

Rozdelenie farieb v interiéri

Lucia Plasa Utorok 22. 02. 2022 Tipy a inšpirácie

Ak ste si mysleli, že na výbere farieb nezáleží, ste na omyle. Farba dokáže v priestore veľké veci. Zmenšiť, zväčšiť alebo rozjasniť celý interiér je pri výbere tej správnej farby veľmi jednoduchá záležitosť. Aké farby vyniknú v obývačke, a aké farby zútulnia kuchyňu s jedálňou? Je biela farba OUT? Vybrať farby do interiéru by ste mali podnietiť istou dávkou kreativity, osobného vkusu a charakteru miestnosti. Ako na to? Viac vám prezradíme v článku.

 

moderná jedáleň so zelenými stoličkami modrá v obývačke

 

Všeobecné pravidlá pri pridávaní farebnej injekcii:

 • Do malých miestností pridávajte svetlé farby, ktoré priestor opticky zväčšia. 
 • Do veľkých priestranných miestností môžete bez problémov pridať aj tmavšie farby.
 • Pre vytvorenie zdravého neutrálneho základu, ktorý podlieha nadčasovosti a nie meniacim sa trendom, vymaľujte steny v tlmených upokojujúcich zemitých farbách. 
 • Strop je najlepšie nechať v bielej farbe, určite nepoužívajte tmavé farby ako je šedá alebo čierna farba.
 • Pri bytových doplnkoch môžete popustiť uzdu fantázii. Pokiaľ máte radi hravý farebný akcent, vybláznite sa na dekoráciách v žiarivých veselých farbách.
 • Ak maľujete spoločenskú časť, ako je napr. jedáleň, kuchyňa, obývačka môžete siahnuť po farbách, ktoré sú optimistické, dynamické, podporujú myslenie aj kreativitu.
 • Naopak, ak maľujete nočnú zónu - spálňu, najideálnejšie je použiť tlmené, relaxačné alebo pastelové farby. Krikľavé a príliš výrazné farby majú do spálne vstup zakázaný.

 

moderný interiér so zelenou a žltou farbou hnedá posteľná bielizeň

 

Farebná paleta do trendy obývačky

Čierna farba - farba elegancie

Čierna farba v interiéri nie je žiadnym nováčikom. Je to elegantná farba, plná luxusu a vkusu, odporúčame ju však použiť len ako doplňujúcu farbu. Na väčších plochách vyvoláva skôr negatívne emócie. Ak preferujete elegantný interiér s čiernou, vyskúšajte originálne kombinácie s bielou, sivou, hnedou, ale aj so žltou, tyrkysovou a zelenou farbou. 

 

čierna farba v obývačke čierna farba v obývačke

 

Nadčasová a príjemná farba do obývačky - hnedá a sivá farba

Hnedá, farba dreva a zeme. Skvelá voľba do nadčasového interiéru. Hnedá farba v obývačke vytvára útulný a hrejivý interiér. Je to farba pohody, pokoja a stability. Vkusnú hnedú obývačku vytvoríte v kombinácií:

 • so zelenou, 
 • s inými odtieňmi hnedej farby, 
 • so sivou, 
 • bielou alebo krémovou,
 • s netradičnou ružovou farbou. 

 

zarámovaný plagát charizmatická žena zelená obývačka s drevom

 

Exkluzívna obývačka v "10 odtieňov" sivej? Prečo nie! Sivá farba je neutrálna, perfektne sa kombinuje s akoukoľvek inou farbou. Ak budete kombinovať sivú s rozličnými odtieňmi sivej, vnesiete do priestoru noblesu a elegantný vzhľad. Zárukou dokonalého a vyváženého dizajnu elegantnej obývačky je aj kombinácia: sivá, hnedá (drevený nábytok a drevená podlaha) a čierna farba obsiahnutá v kovových doplnkoch.

 

béžová obývačka sivá farba v obývačke

 

Náš tip: K tmavým farbám v obývačke môžete pridať oranžovú, ktorá podporuje duchaplnú konverzáciu alebo aj žlté akcenty, ktoré nabijú priestor energiou. 

 

sivá obývačka s obrazom v zlatej farbe

 

Ideálne farby do spálne

Spálňa je miesto odpočinku, relaxácie a priestor pre čerpanie novej energie. Spálňu je potrebné vyzbrojiť farbami, ktoré podporujú kvalitný spánok. Existujú farby, ktoré majú na každého z nás rovnaký účinok. Relaxačný. Aká farba na stenu je vhodná do spálne? 

 • Jemné, pastelové farby - belasomodrá (v kombinácií so sivou), svetlo ružová, levanduľová.
 • Zemité odtiene - biela, béžová, zelená (pridať drevo, drevený nábytok, drevené doplnky), hnedá.

 

modro-biela detská izba moderná spálňa

 

Nadčasová biela farba

Spoznajte aj vy silu bielej farby. Je neutrálna, čistá a vždy v kurze. Aj malé miestnosti vďaka bielej farbe pôsobia opticky väčšie a priestrannejšie. Univerzálna biela farba na stenu sa hodí do akejkoľvek miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Ktoré farby sa hodia do kúpeľne sa dočítate v článku: Kúpeľňa snov v atraktívnych farbách.

V spálni biela farba pôsobí upokojujúcim dojmom. Je praktická pre neustále zaneprázdnené mysle, avšak niekoho môže časom začať nudiť. Preto sa nebojte zakomponovať do bieleho interiéru veselú farebnú paletu v podobe zelenej, modrej, žltej alebo aj vášnivej červenej farby.  

 

biela spálňa biela spálňa

 

Trendy levanduľová farba

Romantická, jemná a predovšetkým relaxačná. Moderná levanduľová farba s upokojujúcim efektom. Základná fialová farba je farbou meditácie a odpočinku. S bielou a pastelovou ružovou farbou vytvára dokonalý vizuálny súlad. Pre odvážlivcov je kombinácia - levanduľová a tyrkysová farba skutočnou výzvou. Pokiaľ sa chcete dobre a sladko vyspať, určite vyskúšajte posteľnú bielizeň v odtieňoch relaxačnej levanduľovej farby alebo levanduľovú stenu nad čelom postele. 

 

levanduľová spálňa levanduľová detská izba

 

Prírodné upokojujúce farby - belasá modrá a zelená farba

Zelená farba je v interiéri čoraz viac populárna. Interiéroví dizajnéri ju používajú v jej najrozličnejších podobách. Tento rok sa stala zelená farba farbou roka 2022. Je to farba prírody a harmónie. Zlepšuje pamäť, koncentráciu a bojuje proti nervozite. Jemné odtiene pastelovej zelenej ako hlavnej farby v kombinácii s hnedou (dreveným nábytkom) vytvoria moderný, útulný, vkusný a predovšetkým nadčasový interiér. Pre oživenie, pridajte jemné akcenty žltej.

 

 zelená spálňa zelená spálňa

 

Farba nekonečného neba a pokojného mora. Nežná modrá farba, tak ako aj zelená farba zosobňuje dotyk s prírodou. Modrá je farbou pokoja a koncentrácie. Je ideálna do spálne s dostatočnou dávkou prirodzeného svetla. Taktiež pôsobí proti stresu, znižuje krvný tlak a upokojuje dýchanie, aj preto patrí medzi vyhľadávané farby do spálne. 

 

modrá spálňa moderná spálňa

 

Moderné kuchyne vyzbrojené pozitívnou energiou

Vyzbrojte kuchyňu dobrými vibráciami a energiou nielen do varenia. Žltá, farba slnka, pôsobí na ľudí pozitívne. Je to farba dobrej nálady, komunikácie a optimizmu. Ak potrebujete podporiť chuť do jedla a rozžiariť celý priestor, vymaľujte kuchyňu oranžovou farbou. Je to farba kreativity a nekonečnej energie. Zaujímavou alternatívou za oranžovú, je červenohnedý odtieň, farba pálenej hliny alebo tehly. Romantická farba terakota. Uzemní vaše myšlienky a upokojí myseľ. Miestnosti dodáva pocit skutočného tepla a domova. Je to ideálna farba na stenu do rustikálnej kuchyne.

 

oranžová farba v kuchyni žltá kuchyňa

 

Moderné kuchyne sa oblúkom vyhýbajú modrej a zelenej. Modrá utlmuje a zelená farba v kuchyni v ľuďoch neevokuje najpríjemnejšie pocity. Žltú, oranžovú a zemité farby môžete použiť aj v detskej izbe. Viac o farbách v detskej izbe sa dočítate v našom článku: Farby v detskej izbe. Viete ako vplývajú farby na vaše dieťa?

 

biela moderná kuchyňa šedá moderná kuchyňa

 

Náš tip: Ak si stále neviete rady, ako vymaľovať vaše bývanie snov, možno vás inšpirujú nasledovné osvedčené farebné kombinácie, ktoré vám schvália aj poprední interiéroví dizajnéri:

 • olivová-béžová-krémová,
 • zelená-hnedá-biela,
 • zelená-hnedá-sivá,
 • modrá-zelená-šedá,
 • broskyňová-biela-hnedá/béžová,
 • modrá-biela-sivá,
 • hnedá v rôznych odtieňoch,
 • sivá v rôznych odtieňoch.


Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii