🖼️ Extra 10% zľava na obrazy s kódom: EXT10 *len do nedele
Ako sa starať o drevený nábytok

Ako sa starať o drevený nábytok

Nikola Zemková Piatok 24. 09. 2021 Tipy a inšpirácie

Drevený nábytok je pravdepodobne súčasťou každej domácnosti. Aj tej vašej. Drevo je prírodný materiál a do našich domovov vnáša príjemnú hrejivú atmosféru. Je pevný a odolný, ale treba sa oň aj dobre starať! Prezradíme vám, ako sa o drevený nábytok starať tak, aby vám radosť robil čo najdlhšie.

 

Materiály, z ktorých sa nábytok vyrába najčastejšie

Z masívu sa vyrába kvalitný drevený nábytok, ktorý dlho vydrží, ale je poriadne ťažký. Umiestnite ho tak, aby ste ho pri upratovaní nemuseli presúvať. Prudké zmeny teploty mu nerobia dobre. Drevo stále pracuje. Pri zvýšenej vlhkosti nasáva vodu. Pri dlhodobom pôsobení slnečných lúčov mení štruktúru a farbu. Nadmerné vykurovanie spôsobuje jeho vysychanie. V izbe sa snažte udržať vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40 až 60 %. Viac ako 20 °C nábytok nepotrebuje, toto kritérium je však veľmi ťažké dodržať. Časté vetranie nábytku umožní dýchať. Nezabúdajte na to. 

 

 

 

NÁŠ TIP: Nábytok neukladajte do blízkosti vykurovacích zariadení a chráňte ho pred priamymi slnečnými lúčmi. 

 

Dyha je v porovnaní s masívom oveľa lacnejšia. Tenká vrstva masívu sa lepí na povrch ľahkej drevotriesky. Výsledkom je nábytok odolný voči vlhkosti s hladkým povrchom, ktorý nie je náročný na údržbu. Nevýhodou je, že výraznejšie mechanické poškodenie z jeho povrchu už neodstránite. Išla by dole totiž celá vrstva. 

 

 

 

Aj lamino na prvý pohľad pripomína masív. Znesie vyššie teploty, vlhkosť mu neprekáža a odolá aj škrabancom. Nič špeciálne k údržbe nepotrebuje. Prach zotriete vlhkou handričkou namočenou v šetrnom čistiacom prostriedku. Abrazívne čistiace prostriedky môžu povrch narušiť, preto ich neodporúčame -voda a prípadne nečistoty by sa mohli dostať do dreva a rozožierať nábytok zvnútra.

 

Utrieť prach niekedy nestačí

Jemné škrabance na masíve zaplňte vlašským orechom a nakoniec ho pretrite ochranným prostriedkom. Škrabanec tak krásne zamaskujete. Výraznejším škrabancom orech nepomôže. Úpravu povrchu radšej zverte odborníkom.

 

 

 

Ako sa správne starať o nábytok:

  • Nábytok voskom alebo olejom nemusíte ošetrovať každý týždeň.
  • Vosk na drevený povrch nanášajte v tenkej vrstve. Poškodený povrch pekne zjednotí. Na staršie a zaschnuté škvrny použite ocot. Nenechajte ho pôsobiť dlho, aby ochrannú lazúru nepoškodil.
  • Pri bežnom upratovaní použite jemnú vlhkú handričku. 
  • Keď sa vám na nábytok podarí niečo vyliať, poutierajte to do sucha, nech na to voda zbytočne nepôsobí.
  • Prípravok vždy najskôr naneste na handričku, až potom na nábytok. Nezabudnite ho potom vyleštiť a opäť vyutierať úplne dosucha.
  • Ochranné prostriedky najskôr otestujte na mieste, ktoré nie je dobre vidieť, aby ste videli, ako naň drevo reaguje. Vyberte si prostriedok, ktorý sa na daný povrch nábytku hodí najviac. Výrobca vám určite niečo odporučí. Pri aplikácii postupujte podľa návodu. Pre istotu.
  • Na drevený nábytok nedávajte mokré a horúce predmety. Zanechajú na ňom stopy, ktorých sa už len tak ľahko nezbavíte. Na niektoré poškodenia sú aj tie najkvalitnejšie prípravky na ošetrenie nábytku krátke.

Na našej stránke nájdete aj článok ako sa starať drevené podlahy a o čalúnený nábytok.

 

Starostlivosť o záhradný nábytok 

So starostlivosťou o drevený záhradný nábytok je to ešte náročnejšie. Je vystavený oveľa väčšiemu nebezpečenstvuako ten v interiéri. Na jeho ošetrenie použite prírodné prípravky určené na hĺbkovú a povrchovú ochranu dreva. Ideálnym riešením sú oleje a vosky. Zvýraznia štruktúru dreva a zjemnia jeho povrch. Ochránia nábytok pred vodou a slnkom a nábytku vrátia jeho zašlú slávu. Podobne je na tom aj drevený nábytok do kúpeľne. Na nábytok natrite súvislú vrstvu ochranného prostriedku a nechajte ho chvíľu pôsobiť. Prostriedok, ktorý nábytok nevstrebal zotrite a nábytok vyleštite mäkkou handričkou.

 

 

 

Nábytok na začiatku a na konci sezóny poriadne ošetrite prípravkami na záhradný nábytok. V sezóne sa snažte uložiť ich pod strechu, aby naň nepršalo. Skryte ho aj pred slnečnými lúčmi. Jednoduché to nebude, ale za pokus to stojí. V zime nábytok poriadne pozakrývajte a uložte na suché a tmavé miesto, aby vám v lete robil radosť o nejaký ten rôčik dlhšie.

 

 

 

 



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii