Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Nepodceňujte starostlivosť o drevenú podlahu

Nepodceňujte starostlivosť o drevenú podlahu

Lucia Plasa Piatok 30. 09. 2022 Tipy a inšpirácie

Plánujete refresh interiéru? Zaradíte medzi upgrade aj výmenu podlahy? Čo uprednostňujete koberce alebo podlahy? Trendy vinyl, cenovo dostupný laminát alebo nadčasové drevené podlahy? Ak je vašou jednoznačnou odpoveďou drevená podlaha, prinášame vám pár zaručených tipov, ako sa o drevené podlahy starať, ako ich čistiť a ako im predĺžiť životnosť. 

 

obývačka, drevená podlaha

 

Nesmrteľná drevená podlaha

Nadčasová klasika, ktorá si vždy nájde miesto v každom interiéri. Ako to už samotný názov napovie, podlaha je vyrobená z dreva. Čím staršie drevo sa použije, tým je kvalita parkiet lepšia. Drevená podlaha vnesie do interiéru eleganciu, originalitu a prirodzenosť. V rebríčku obľúbenosti stále vedie drevená podlaha dub a jeho najrozličnejšie farebné odtiene. Drevená podlaha je považovaná za najdrahšie podlahové krytiny na trhu. Cena jednoznačne zodpovedá kvalite. 

 

drevená podlaha, obývačka vo vintage štýle sivá spálňa, drevená podlaha

 

Drevená podlaha a jej výhody:

 • dlhá životnosť,
 • perfektne izoluje teplo a hluk,
 • nadčasový vzhľad v interiéri,
 • pestrá ponuka farebnosti a aj typu dreva (výroba aj z exkluzívnych exotických drevín),
 • obnoviteľný povrch (možnosť viacnásobnej renovácie),
 • elasticita,
 • nezaťažuje životné prostredie, pretože je recyklovateľná, 
 • minimálna elektrická vodivosť aj horľavosť, 
 • zaručí príjemný a útulný interiér s prírodným charakterom.

 

Nevýhody drevenej podlahy: 

 • vyššia obstarávacia cena,
 • menšia odolnosť voči poškriabaniu.

Náš tip: Poznáte populárny vzor rybia kosť? Ide o obľúbený vzor nielen na podlahách, ale aj na tapetách alebo obkladoch do kúpeľne. Trendy vzor v skutočnosti pripomína rybiu kosť a zároveň kopíruje písmeno V. Ako vzor na drevenej podlahe vynikne vo vintage, industriálnom, mestskom, škandinávskom či rustikálnom štýle. Ak ste sa rozhodli, že práve tapeta so vzorom rybia kosť bude zdobiť vás interiér, určite oceníte cenné rady, ktoré vám v článku: Ako zladiť tapetu s podlahou, ponúkame. 

 

drevené parkety v štýle rybia kosť, obývačka s čiernobielym obrazom 

Ako sa starať o drevenú podlahu?

Nielen výber, ale aj samotná starostlivosť o drevenú podlahu je pre dlhodobú životnosť dôležitá. Všeobecne platí vyhýbať sa ostrým štetinám a tvrdému plastu, ktoré môžu podlahu poškrabať. Drevená podlaha si tak isto aj pri umývaní vyžaduje špeciálne prostriedky určené na drevené podlahy. Efektívne sú čistiace prostriedky vo forme praktických rozprašovačov. Vysávanie a umývanie drevenej podlahy odporúčame zaradiť do každodenných domácich prác. 

Mikrovlákno v hlavnej úlohe! Vedeli ste, že mikrovlákno zachytí aj najdrobnejšie nečistoty a chlpy od vašich domácich maznáčikov? Pre suché každodenné čistenie použite handričku z mikrovlákna. Pre umývanie podlahy odporúčame mopy z mikrovlákien. Počas umývania mop dostatočne vyžmýkajte, pretože nadmerné množstvo vody je pre drevenú podlahu nepriateľ č.1. Odborníci odporúčajú umývať drevenú podlahu len s vlhkým mopom, z ktorého za žiadnych okolností nesteká voda. 

 

drevená podlaha, moderná kuchyňa s prvkami dreva

 

Špeciálna starostlivosť o drevenú podlahu

Olejovaná alebo lakovaná drevená podlaha? Olejovaná drevená podlaha, vďaka matnému povrchu, pomôže skryť menšie škrabance. Lesklá lakovaná ohúri svojím elegantným až luxusným vzhľadom. Drevenú podlahu s olejovou úpravou vhodne ošetríte, ak použijete pri "zmývaní" špeciálne mydlo na drevenú podlahu. Mydlo vytvorí na podlahe ochranný filter, vďaka čomu jej predĺžite životnosť. Lakovanú drevenú podlahu raz mesačne naleštite a refreshnite s leštenkou na drevenú podlahu (drevené parkety). Ak potrebujete, aby vaše drevené parkety omladli, stačí ich raz za pár rokov prebrúsiť a prelakovať. 

 

starostlivosť o drevenú podlahu

 

Ďalším nepriateľom drevenej podlahy, okrem vody, je práve slnko. UV žiarenie spôsobuje pomalé blednutie farby na podlahe. V miestnosti, kde je drevená podlaha položená, používajte žalúzie alebo závesy. Nezabúdajte dvakrát do roka podlahu navoskovať. Vosk vráti podlahe stratený lesk a zároveň drevo chráni a izoluje od vlhkosti.   

Náš tip: Je drevo materiál, bez ktorého si váš domov neviete predstaviť? Pravdou je, že je to prírodný materiál, ktorý premení chladný a bezduchý interiér, na útulné a pekné bývanie. Chce to viac dreva! Nebojte sa okrem drevenej podlahy zakomponovať do vašej domácnosti aj tapety s imitáciou dreva alebo drevený nábytok. Pokiaľ potrebujete poradiť s údržbou, všetky potrebné informácie sa dočítate v článku: Ako sa starať o drevený nábytok.

 

Renovujte, nevyhadzujte!

Menšie chybičky krásy na drevenej podlahe dokážete jednoducho a rýchlo ošetriť. Nemusíte hneď vymieňať podlahu. Naopak, vyhrňte si rukávy, vyzbrojte sa pevnými nervami a vhodnými prostriedkami na opravu. Pokiaľ je podlaha pokrytá jemnými až mierne viditeľnými škrabancami, stačí škrabance prebrúsiť a naolejovať alebo ich zamaskovať s retušovacím olejom. 


Náš tip: Na opravu škrabancov existuje aj domáci babský recept. Zmiešajte ocot s rastlinným olejom v pomere 1:3 (jeden diel oleja a tri diely octu). Jemne krúživými pohybmi votrite do škrabancov na podlahe a nechajte len pôsobiť. "Wau" efekt sa dostaví takmer okamžite.

Máte doma drevenú podlahu alebo drevené parkety? Ako sa o ňu staráte vy? Aké triky používate, aby ste drevenú podlahu udržali aj rokmi pôvabnú a ako novú? Napíšte nám, váš tajný recept na zdravú a krásnu drevenú podlahu do komentára.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii