🌼SPRING SALE -25% off • DIZAJN NA KAŽDÝ DEŇ • ⭐ (4,9/5) 2000+ Recenzií
Koberce verzus podlahy. Čo si vyberiete?

Koberce verzus podlahy. Čo si vyberiete?

Nikola Zemková Pondelok 24. 01. 2022 Tipy a inšpirácie

Podlaha, či koberec. To je otázka. Povedať, ktorý variant je lepší je dosť náročné. Oba majú niečo pre aj proti. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké sú ich výhody, prípadne nevýhody. Veríme, že vám článok pri rozhodovaní pomôže.

 

 

 

Koberec a jeho (ne)výhody

Koberce podľa súčasných trendov nepokrývajú celú dlážku. Stal sa z neho bytový doplnok, ktorý má predovšetkým estetickú funkciu. Prispôsobujeme ho zariadeniu izby, do ktorého ho umiestňujeme, aby pôsobil štýlovo a harmonicky. Keď patríte k alergikom, s množstvom kobercov to nepreháňajte. Prach a ostatný neporiadok na ňom nevidieť tak, ako na podlahe, ale to neznamená, že tam nie je. Koberec ich akurát lepšie maskuje. V koberci sa ho skrýva oveľa viac, len v izbe sa tak nevíri a netvoria sa na ňom prachové chuchvalce.

 

 

 

Koberec pôsobí hrejivo a izbu príjemne zútulní, ale jeho čistenie je oveľa náročnejšie. Vysávanie je to najmenej, čo pre koberec môžete urobiť. Občas ho treba vyprášiť, občas vytepovať. Chôdza po koberci je oveľa príjemnejšia ako po podlahe. Koberec je mäkší a svojim spôsobom izoluje.

 

 

 

V detskej izbe by koberec nemal chýbať. Deti na zemi pri hrách trávia veľa času. Na koberci im bude oveľa teplejšie, pohodlnejšie a príjemnejšie. Rôzne detské motívy izbu oživia, niektoré môžu využiť aj pri hre. Koberec časom vymeníte. Vkus detí sa rýchlo mení. Výmena podlahy by bola oveľa náročnejšia. Časovo aj finančne.

 

Podlaha a koberec spolu

Ideálnym riešením je kombinácia podlahy a koberca. Koberce do obývačky patria k sedačke a pod konferenčný stolík. Tam trávite najviac času, mať teplo pod nohami pri sledovaní televízie je na nezaplatenie. V spálni veľký koberec nepotrebujete. Stačí kusový koberec k posteli. Aby vás v noci a ráno neprekvapila pod nohami zima. 

 

 

 

V kuchyni celú podlahu nezakrývajte. Využite len kusové koberce ku kuchynskej linke. Tam, kde pracujete. Pri varení nikdy neviete čo vám môže spadnúť a podlahu poškodiť. Je lepšie ju chrániť. Koberec po varení vyprášite, v horšom prípade vymeníte a bude poriadok. Koberce s krátkym vlasom sa vám budú udržiavať ľahšie. Dlhý vlas je na chodenie príjemnejší, ale na údržbu oveľa náročnejší.

 

Podlahy a ich upratovanie

Na čistenie je oveľa jednoduchšia podlaha. Zotriete ju a prach zmizne ako šibnutím čarovného prútika. Nič jednoduchšie na údržbu nenájdete. Veľké uplatnenie má najmä v chodbe, tam sa pohybuje najviac ľudí. Ale pre svoje výhody sa dáva do celého bytu a domu.

 

 

 

Vyberte si správne

Typov podláh je niekoľko. Drevená, laminátová, PVC krytina a vinylová. Laminátová patrí medzi najobľúbenejšie, ale vinylová jej výrazne šliape na päty. Prezradíme vám prečo je tomu tak.

 

Drevená podlaha

Je vyrobená z prírodného materiálu. Z dreva. Izoluje teplo a hluk. Presvedčí vás dlhou životnosťou, ale vyššia cena vás môže odradiť. Poškodenú časť stačí prebrúsiť a prelakovať. Nemusíte ju meniť celú. Za zváženie to určite stojí. Starostlivosť o drevenú podlahu netreba podceňovať. 

 

Laminátová podlaha

O laminátovú (plávajúcu) podlahu je dlhodobo najväčší záujem. Výhodou je cena a množstvo textúr, vzorov a farebných prevedení, ktoré ponúka. Položiť ju môžete do všetkých miestností v byte. Jej uloženie je jednoduché a rýchle. Šikovný domáci majster to hravo zvládne aj sám. Nemá také izolačné vlastnosti ako drevená podlaha a je chladnejšia, ale cena je v tomto prípade viac ako lákavá. Vyrába sa aj s vodeodolným a protišmykovým povrchom. Nevýhodou je, že je tvrdá. Náraz na ňu môže byť občas dosť drsný.

 

 

 

Vinylová podlaha

Má podobné vlastnosti ako drevená. Je príjemná na dotyk a ľahká na údržbu. Obsahuje prímesi skleneného vlákna a to ju robí odolnejšou. Je to najnovšia alternatíva linolea, ale oveľa kvalitnejšia. Prekvapí vás jednoduchou montážou a dostupnosťou v mnohých textúrach, farbách a vzoroch.

 

PVC krytina

Klasická PVC krytina bola v minulosti v každom dome, v každej izbe. Je to umelý materiál, ktorý teplo a hluk izoluje asi tak, ako drevo. Mnohí voči nej majú výhrady práve preto, že bola všade a vzory neboli práve príťažlivé. Dnes je ale všetko inak. Treba jej dať minimálne šancu. PVC a vinylové podlahy predstavujú najvhodnejší variant do vlhkých priestorov.

 

Ich udržiavanie nie je náročné

Drevená, laminátová, vinylová a PVC podlaha sa udržuje veľmi ľahko. S mopom a správne zvoleným čistiacim prostriedkom ju kedykoľvek zotriete. Keď patríte k milovníkom zvierat, podlaha bude pre vás a zvieratá z hygienického hľadiska prijateľnejšia.

 

 

 

Na čo sa pri výbere podlahy zamerať?

Pri kúpe podlahy si zistite hrúbku, možné zaťaženie a odolnosť voči poškriabaniu. Pri laminátovej podlahe vás môže zaujímať aj prevádzková teplota. S podlahovým kúrením sa totiž nekamaráti každá podlaha.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii