Veľkonočné zľavy🐣 až do -30% *platí do 31.3. ⭐ (4,9/5) 2000+ Recenzií
5 tipov ako sa starať o čalúnený nábytok

5 tipov ako sa starať o čalúnený nábytok

Lucia Plasa Piatok 05. 08. 2022 Tipy a inšpirácie

Atraktívny čalúnený nábytok je súčasťou každej domácnosti či už ako pohovka, kreslo, taburetka alebo celočalúnená manželská posteľ. V interiérovom dizajne sa stretnete s látkovým, koženkovým a s koženým čalúneným nábytkom. Ktorý typ je pre vašu domácnosť ako stvorený? Viete ako sa o nový čalúnený nábytok starať? 

 

látková čalúnená pohovka hnedá čalúnená pohovka

 

1. Kľúčová je pravidelná starostlivosť

Životnosť nábytku sa predĺži aj vďaka pravidelnému a šetrnému čisteniu. Látkový čalúnený nábytok je cenovo dostupný, ponuka výberu farieb je neskutočne pestrá a štruktúra látky rôznorodá. Majte však na pamäti, že látkový čalúnený nábytok, najmä ten do obývačky je na údržbu najnáročnejší. Prach odstránite jednoducho, pomocou vysávača. Najideálnejšie použitím nadstavca na čalúnený nábytok. Ale čo škvrny? Ako sa zbaviť škvŕn od vína, čaju alebo jedla? Máte dve možnosti. Pohovku môžete dôkladne vytepovať (zveriť do rúk profesionálnej upratovacej firme) alebo vyčistiť škvrnu podľa druhu jedla či pitia. Na červené víno funguje biele víno, na žuvačku ľad a na mastné fľaky mydlo a vlažná voda.

 

moderná obývačka, biela látková čalúnená pohovka  sivá pohovka látková čalúnená

 

Na ekokožu (koženku) musíte zvoliť iný prístup. V zásade sa na koženkové čalúnenie nepoužívajú prípravky určené na kožené čalúnenie. Nábytok s koženkovým čalúnením nevysávajte! Prach stačí podľa potreby utrieť navlhčenou handričkou. Na vyliatu tekutinu okamžite použite kuchynské papierové utierky. Následne vyčistite vlhkou handričkou. 

 

koženková čierna čalúnená posteľ 

Nový kožený čalúnený nábytok si zaslúži najväčšiu pozornosť. Aj keď prachu sa zbavíte pomerne rýchlo, so škvrnami je to komplikovanejšie, hlavne ak ide o hladkú alebo brúsenú kožu. Odstrániť škvrny z brúsenej kože dokážete pomocou špeciálnej gumy, ktorú predávajú v obuvi pre kožené topánky. Na hladkú kožu funguje čisto biela handrička s mydlom a vodou. 

Náš tip: Na trhu nájdete aj univerzálny penový čistič na čalúnený nábytok, ktorý si dokáže poradiť aj s nepríjemným zápachom moču od domácich miláčikov a samozrejme aj s bežnými škvrnami, akými sú nepekné škvrny od vína alebo kávy. 

 

2. Pri kúpe myslite aj na domácich miláčikov 

Udržujte čalúnený nábytok v obývačke čistý a oku vábivý. Kto má doma psíka alebo mačku, určite ocení efektivitu valčeka na odstraňovanie chlpov. Pozor aj  na pazúriky. Domáci miláčikovia sú prítulní a často si pri maznaní vyskočia k vám na pohovku. Ak je vaša pohovka sprístupnená aj vášmu štvornohému priateľovi, odporúčame na ňu umiestniť efektívny a praktický prehoz alebo komfortnú deku. Najvhodnejšie riešenie ako dopriať komfort vášmu zvieratku je, zakomponovať do interiéru čalúnené kreslo alebo pohovku určenú práve jemu. 

 

kožený čalúnený gauč mačka na vlastnej čalúnenej pohovky

 

Náš tip : Je úplne bežné, že v byte s malými deťmi alebo s domácimi zvieratkami sa prihodia rôzne "nehody". Preto odporúčame pri kúpe nového kúsku, vyberať čalúnený nábytok zo špeciálnej vodeodolnej látky. Obstarávacia cena je síce vyššia, ale čokoľvek na novú pohovku vylejete, utriete len navlhčenou handričkou a máte po starostiach. Tekutiny totiž do pohovky nepreniknú. 

 

3. Umiestnenie je pre nový čalúnený nábytok dôležité

Dlhodobé pôsobenie priameho slnka vašej pohovke, posteli alebo leňoške škodí. Priame slnečné žiarenie z čalúneného nábytku pomaly a postupne vysáva život. Slnko farbu "vyťahá", vďaka čomu nábytok stráca na hodnote, kvalite a pôvabe. Ďalším nepriateľom čalúneného nábytku sú radiátory. Teplo z radiátora znehodnocuje kvalitu poťahovej látky. Predajcovia odporúčajú, aby bol čalúnený nábytok umiestnený v miestnosti s teplotou 18-23 °C pri vlhkosti vzduchu, ktorá nesmie klesnúť pod 45 %. Kožené čalúnenie pri nižšej vlhkosti schne a praská. 

 

4. Vyhýbajte sa chémii

Škvrny z nábytku odstraňujte ihneď. V žiadnom prípade nečakajte, kým škvrny zaschnú. Oblúkom sa vyhýbajte agresívnym čistiacim prostriedkom, drôtenke alebo drôtenej kefe. Keď čistíte látkový čalúnený nábytok, tak len v smere čalúnenia. 

 

moderný béžový interiér

 

5. Impregnujte!

Aj v interiérovom dizajne platí, že najlepšie je problémom predchádzať, ako ich riešiť. Čalúnenie vopred impregnujte! Ak ste o tom ešte nepočuli, okrem obuvi sa impregnuje aj nový čalúnený nábytok. Predovšetkým ten kožený. Pokiaľ túžite po extra ochrane, nastriekajte impregnačný sprej na textil alebo kožu. Vrstva impregnácii ochráni čalúnenie pred poškodením a znečistením. Kožený alebo koženkový čalúnený nábytok impregnujte aspoň 2 krát do roka.



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii