EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Škandinávsky štýl bývania

Škandinávsky štýl bývania

Nikola Zemková Utorok 11. 08. 2020 Štýly bývania

Preneste do svojho bývania jemnú eleganciu a čistotu Škandinávie. Vytvorte si jednoduché a funkčné bývanie plné svetla, v ktorom sa budete cítiť dobre. Prezradíme vám prvky, ktoré v škandinávskom štýle bývania nesmú chýbať, ale ich výber a kombináciu necháme na vás. Zamerajte sa na detaily, tie o vašom vkuse a cítení prezradia najviac. 

 

Obraz nočná krajina v Nórsku

 

Preč s pompéznosťou kráľovských izieb

Škandinávsky štýl bývania sa prvýkrát objavil v 50. rokoch 20. storočia na výstave Triennale di Milano. Odtiaľ sa postupne dostal do celého sveta a obľúbený je dodnes. Je inšpirovaný prírodou a okolitou krajinou. Základom je drevo, kožušina, vlna a koža. Charakterizuje ho minimalizmus a drsná škandinávska krajina a klíma. Obyvatelia severských krajín sa snažili využiť každý lúč denného svetla vo svoj prospech. Začali zariaďovať vzdušne, jednoducho a útulne. Škandinávsky štýl je predovšetkým funkčný a praktický. Všetko, čo do bytu umiestnite používate skoro denne. Nič v ňom nie je len tak.

 

Ideálne riešenie pre malé byty

Tento štýl je vďaka svojim minimalistickým prvkom veľmi obľúbený najmä v menších bytoch. Farby, do ktorých je ladený ho opticky zväčšia, odľahčia a prevzdušnia. Škandinávsky štýl preferuje veľké okná a sklenené steny. Nedajú sa uplatniť pri každej stavbe domu a už vôbec nie bytu. Okná nezakrývajte záclonami, závesmi a žalúziami. Keď si to bez nich neviete predstaviť, použite ľahký vzdušný materiál.

 

Čím viac svetla, tým lepšie 

Jeden luster na osvetlenie v interiéri nestačí. Jednoduchý luster doplňte zaujímavou lampou alebo svietnikom a nezabudnite na sviečky. Veľa sviečok! Škandinávci ich milujú. Stroho pôsobiacemu zariadeniu dodávajú teplo a útulnosť.

 

Čisté, jednoduché a pekné

Steny izieb natrite bielou alebo odtieňmi šedej a hnedej. Nebojte sa zapojiť aj čiernu! Pokiaľ netúžte po čiernej stene, skúste čiernobiely obraz. Dodá strohému škandinávskemu bývaniu kontrast, ale izbu tým nerozhádže. Pri výbere farieb sa držte hesla: hlavne nenápadne. 

 

Obraz čiernobiela pop art abstrakcia

 

Ako uplatniť škandinávsky štýl v obývačke

Škandinávsky nábytok má čisté línie a zaoblené hrany, ktoré mu dodávajú určitú jemnosť. Škandinávska obývačka preferuje drevo v prírodnej farbe alebo natreté na bielo. Sedačka je väčšinou v odtieňoch sivej, ale modrou, bielou a krémovou nič nepokazíte. Farby celej miestnosti dodávajú doplnky. Na sedačku položte vankúše a prehoďte deku. Na drevenú podlahu dajte koberce a kožušiny. Nezakrývajte ju celú. Koberčeky a kožušiny sú dekoráciou, ktorá vám škandinávske bývanie pomôže zútulniť. Vlnené a mohérové deky v zimných mesiacoch príjemne zahrejú a obývačku či spálňu nenápadne oživia.

 

Obraz jazero pod kopcami

 

Farebné doplnky áno, ale nie veľa

Pri doplnkoch v škandinávskom štýle vsaďte na pastelové farby. Odtiene zelenej a staroružovej nič nepokazia. Keď túžite po niečom farebnejšom, vyskúšajte horčicovú žltú. Na doplnkoch je najlepšie to, že ich môžete striedať. Nie každý deň. Prispôsobte ich ročným obdobiam. V škandinávskom štýle ich nie je veľa. Nebude to také náročné. Držte sa pravidla 2 – 3 farby a dosť. Bývanie si zbytočne nekomplikujte. Nechajte ho dýchať. Nebojte sa geometrických vzorov a abstraktných prvkov. Abstraktný obraz na stene zvýrazní zariadenie miestnosti a zariadenie miestnosti dovolí obrazu vyniknúť

 

Obraz strom života

 

Sladké sny v spálni so škandinávskym nádychom

Do spálne umiestnite vstavanú skriňu od podlahy až po strop. Získate úložný priestor a dokonale splníte požiadavku na funkčnosť škandinávskeho štýlu. Izbu pomôže zväčšiť dobre umiestnené zrkadlo. Spálňu opticky zväčší a presvetlí. Rám postele je v tomto štýle jednoduchý drevený alebo kovový. Rámu postele prispôsobte aj ostatné zariadenie spálne. Aj tu sa vyhrajte s doplnkami. Lampáše a sviečky k škandinávskemu štýlu patria a spálni dodajú romantický nádych. Spálňu, oázu pokoja vám pomôže dotvoriť pletená deka a prehoz a farebné vankúšiky. Ako uplatniť tento štýl v detskej izbe sa dočítate v našom článku: Detská izba v škandinávskom štýle.

 

Škandinávsky štýl a jeho uplatnenie v kuchyni

Biela a šedá v kombinácii s drevom je moderná stále. Kontrast biela a čierna v kuchyni vynikne najviac. Veľký luster a bodové svetlá jej prinesú dostatok svetla. Chladne pôsobiť nebude. Čalúnené stoličky na drevených nôžkach sú pekné a funkčné zároveň. Škandinávci vedia čo robia! Aj tu vedie pohodlnosť a funkčnosť. Stôl je biely, stoličky čierne. Spodná časť kuchynskej linky je biela, vrchná časť je čierna. Biela kuchyňa a čierny luster s doplnkami. Kombinácií je veľa!


Škandinávsky štýl je vďaka svojej jednoduchosti variabilný, nadčasový a neopakovateľný. Vytvorte si originálne bývanie, ktoré nikde inde neuvidíte.

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii