20% Valentine's day sale💝 V košíku použi kód: LOVE2023 *Vzťahuje sa len na Dovido produkty
Škandinávsky štýl bývania

Škandinávsky štýl bývania

Nikola Zemková Utorok 11. 08. 2020 Štýly bývania

Preneste do svojho bývania jemnú eleganciu a čistotu Škandinávie. Vytvorte si jednoduché a funkčné bývanie plné svetla, v ktorom sa budete cítiť dobre. Prezradíme vám prvky, ktoré v škandinávskom štýle bývania nesmú chýbať, ale ich výber a kombináciu necháme na vás. Zamerajte sa na detaily, tie o vašom vkuse a cítení prezradia najviac. 

 

Obraz nočná krajina v Nórsku

 

Preč s pompéznosťou kráľovských izieb

Škandinávsky štýl bývania sa prvýkrát objavil v 50. rokoch 20. storočia na výstave Triennale di Milano. Odtiaľ sa postupne dostal do celého sveta a obľúbený je dodnes. Je inšpirovaný prírodou a okolitou krajinou. Základom je drevo, kožušina, vlna a koža. Charakterizuje ho minimalizmus a drsná škandinávska krajina a klíma. Obyvatelia severských krajín sa snažili využiť každý lúč denného svetla vo svoj prospech. Začali zariaďovať vzdušne, jednoducho a útulne. Škandinávsky štýl je predovšetkým funkčný a praktický. Všetko, čo do bytu umiestnite používate skoro denne. Nič v ňom nie je len tak.

 

Ideálne riešenie pre malé byty

Tento štýl je vďaka svojim minimalistickým prvkom veľmi obľúbený najmä v menších bytoch. Farby, do ktorých je ladený ho opticky zväčšia, odľahčia a prevzdušnia. Škandinávsky štýl preferuje veľké okná a sklenené steny. Nedajú sa uplatniť pri každej stavbe domu a už vôbec nie bytu. Okná nezakrývajte záclonami, závesmi a žalúziami. Keď si to bez nich neviete predstaviť, použite ľahký vzdušný materiál.

 

Čím viac svetla, tým lepšie 

Jeden luster na osvetlenie v interiéri nestačí. Jednoduchý luster doplňte zaujímavou lampou alebo svietnikom a nezabudnite na sviečky. Veľa sviečok! Škandinávci ich milujú. Stroho pôsobiacemu zariadeniu dodávajú teplo a útulnosť.

 

Čisté, jednoduché a pekné

Steny izieb natrite bielou alebo odtieňmi šedej a hnedej. Nebojte sa zapojiť aj čiernu! Pokiaľ netúžte po čiernej stene, skúste čiernobiely obraz. Dodá strohému škandinávskemu bývaniu kontrast, ale izbu tým nerozhádže. Pri výbere farieb sa držte hesla hlavne nenápadne. 

 

Obraz čiernobiela pop art abstrakcia

 

Ako uplatniť škandinávsky štýl v obývačke

Škandinávsky nábytok má čisté línie a zaoblené hrany,ktoré mu dodávajú určitú jemnosť. Škandinávska obývačka preferuje drevo v prírodnej farbe alebo natreté na bielo. Sedačka je väčšinou v odtieňoch sivej, ale modrou, bielou a krémovou nič nepokazíte. Farby celej miestnosti dodávajú doplnky. Na sedačku položte vankúše a prehoďte deku. Na drevenú podlahu dajte koberce a kožušiny. Nezakrývajte ju celú. Koberčeky a kožušiny sú dekoráciou, ktorá vám škandinávske bývanie pomôže zútulniť. Vlnené a mohérové deky v zimných mesiacoch príjemne zahrejú a obývačku či spálňu nenápadne oživia.

 

Obraz jazero pod kopcami

 

Farebné doplnky áno, ale nie veľa

Pri doplnkoch v škandinávskom štýle vsaďte na pastelové farby. Odtiene zelenej a staroružovej nič nepokazia. Keď túžite po niečom farebnejšom, vyskúšajte horčicovú žltú. Na doplnkoch je najlepšie to, že ich môžete striedať. Nie každý deň. Prispôsobte ich ročným obdobiam. V škandinávskom štýle ich nie je veľa. Nebude to také náročné. Držte sa pravidla 2 – 3 farby a dosť. Bývanie si zbytočne nekomplikujte. Nechajte ho dýchať. Nebojte sa geometrických vzorov a abstraktných prvkov. Obraz na stene zvýrazní zariadenie miestnosti a zariadenie miestnosti dovolí obrazu vyniknúť

 

Obraz strom života

 

Sladké sny v spálni so škandinávskym nádychom

Do spálne umiestnite vstavanú skriňu od podlahy až po strop. Získate úložný priestor a dokonale splníte požiadavku na funkčnosť škandinávskeho štýlu. Izbu pomôže zväčšiť dobre umiestnené zrkadlo. Spálňu opticky zväčší a presvetlí. Rám postele je v tomto štýle jednoduchý drevený alebo kovový. Rámu postele prispôsobte aj ostatné zariadenie spálne. Aj tu sa vyhrajte s doplnkami. Lampáše a sviečky k škandinávskemu štýlu patria a spálni dodajú romantický nádych. Spálňu, oázu pokoja vám pomôže dotvoriť pletená deka a prehoz a farebné vankúšiky. 

 

Škandinávsky štýl a jeho uplatnenie v kuchyni

Biela a šedá v kombinácii s drevom je moderná stále. Kontrast biela a čierna v kuchyni vynikne najviac. Veľký luster a bodové svetlá jej prinesú dostatok svetla. Chladne pôsobiť nebude. Čalúnené stoličky na drevených nôžkach sú pekné a funkčné zároveň. Škandinávci vedia čo robia! Aj tu vedie pohodlnosť a funkčnosť. Stôl je biely, stoličky čierne. Spodná časť kuchynskej linky je biela, vrchná časť je čierna. Biela kuchyňa a čierny luster s doplnkami. Kombinácií je veľa!


Škandinávsky štýl je vďaka svojej jednoduchosti variabilný, nadčasový a neopakovateľný. Vytvorte si originálne bývanie, ktoré nikde inde neuvidíte.

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii