EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Ako zariadiť malý byt?

Ako zariadiť malý byt?

Nikola Zemková Štvrtok 17. 09. 2020 Tipy a inšpirácie

Zariadiť malý byt nie je jednoduché. Potrebujete sa v ňom vyspať, najesť, niečo uložiť, aj si oddýchnuť. Presne tak, ako vo väčšom byte. Poukladať všetko do bytu s rozlohou cca 40 m2 je poriadne umenie hlavne vtedy, keď v ňom chcete zachovať aj vzdušnosť a aspoň nejaký otvorený priestor. Prinášame vám niekoľko tipov, ako zariadiť malý byt tak, aby do neho vošlo všetko čo potrebujete a aby ste sa v ňom cítili voľne a príjemne.

 

Plán s reálnymi rozmermi 

Urobte si plán. Zariaďujete malý byt. Musíte sa rozhodnúť, čo do bytu vyberiete a ako to v ňom uložíte. Najlepšie bude, keď sa vám priestor pred zariaďovaním podarí vyprázdniť úplne. Nechajte v byte len holé steny a dobre si premyslite, čo kde umiestnite. V byte (aj malom) sa máte cítiť príjemne a má v ňom byť všetko, čo potrebujete. Izbu si poriadne premerajte a rozloženie nábytku si rozkreslite na dlážku, aby ste mali predstavu o tom, aký priestor zaberie nábytok a koľko voľného miesta vám zostane.

 

Plán bytu

Zdroj: pixabay.com

 

Svetlo. Veľa svetla!

Snažte sa v malom byte využiť čo najviac denného svetla. Tmavé farby do malých priestorov nepatria! Opticky ich zmenšujú a vo vás môžu vyvolávať pocit stiesnenosti a úzkosti. Snažte sa v malom byte zachovať čo najviac voľného priestoru, aby pôsobil voľne a vzdušne. Priestor najviac otvára biela farba, ale na mnohých pôsobí sterilne a preto sa jej snažia vyhnúť. Keď patríte medzi jej odporcov, kombinujte ju so svetlými pastelovými farbami alebo použite smotanovú, krémovú a béžovú. Kombinácia farieb vám pomôže izbu predeliť. Na optické rozdelenie malého bytu môžete použiť aj tapety na stenu. Na veľké a výrazné vzory zabudnite. Zamerajte sa na tapety so zvislými pásmi, geometrickými tvarmi alebo tapety s malými vzormi, avšak strop nechajte za každých okolností biely.

 

Fototapeta biele bludisko

 

Malý jednoizbový byt nábytkom neprepĺňajte

Do bytu si vyberte iba ten nábytok, ktorý naozaj potrebujete a reálne využijete. Obývacia stena a sedacia súprava v kombinácii 3 + 2 + 1 vám celý byt zbytočne zaprace. Rohová sedačka s úložným priestorom sa v malom byte uplatní lepšie. Zaberie jeden roh, nie pol izby, na sedenie máte teda dostatok miesta a úložný priestor určite využijete. Rozťahovaciu sedačku využijete ako „hosťovskú“ posteľ.

 

Fototapeta abstraktná ľalia

 

Nábytok do malého bytu šitý na mieru

Stenu využite celú. Dajte si vyrobiť skriňu na mieru, ale dvierka od podlahy až po strop nedávajte. Nechajte v nej voľné police na knihy a ostatné dekorácie. Za dvierkami vám vznikne veľa odkladacieho priestoru, ktorý určite využijete. Svetlý nábytok priestor zútulní. Sedačku odpútajte od zeme a postavte ju nožičky. Byt bude pôsobiť priestrannejšie a voľnejšie. Konferenčný stolík skombinujte so sklom. Ostal vám nad sedacou súpravou voľný priestor? Ozdobte ho fototapetou, pri ktorej budete mať pocit, že musíte pozerať do diaľky.

 

Malý byt s ešte menšou kuchyňou

Od kuchynskej linky sa v malých bytoch očakáva asi najviac. Chcete, aby dobre vyzerala a musíte do nej uložiť všetko, čo v kuchyni potrebujete. V malom byte to môže byť naozaj dosť náročné. Aj v kuchyni sa odporúča vsadiť na svetlé farby. Vysoký lesk na skrinkách kuchynskej linky sa dokáže pohrať s lúčmi slnka tak, že kuchyňa pôsobí priestrannejšie a vzdušnejšie. Navrhnite si linku tak, aby ste naozaj využili každý centimeter štvorcový. Horné skrinky vytiahnite až k stropu a celkom hore poukladajte to, čo tak často nepoužívate. Medzi horné a spodné skrinky dajte tapetu určenú za kuchynskú linku. Celú kuchyňu pekne zvýrazní.

 

Samolepiaca fototapeta do kuchyne Times Square

 

Na klasický kuchynský stôl pri zariaďovaní malého jednoizbového bytu zabudnite. Určite by vám do kuchyne vošiel, ale už by ste sa v nej ani nepohli. Vyberte si z pestrej ponuky sklápacích stolov, ktoré primontujete k stene a rozložíte len vtedy, keď potrebujete. Ľahké plastové stoličky rýchlo rozložíte a keď sa naobedujete, pekne ich do seba vložíte a prisuniete k stolu. V prípade väčšej návštevy ich využijete aj v obývačke. Manipulácia s nimi nie je náročná.

 

Malý jednoizbový byt so spálňou alebo bez? 

Spálňu môžete v malom byte prepojiť s obývačkou a rozťahovaciu sedačku používať aj ako posteľ. Keď sa s touto možnosťou nestotožňujete, siahnite po jednoduchej posteli, ktorej rám nezaberie veľa miesta a miesto pod posteľou využite ako úložný priestor. Dnes sa vyrábajú jednoduché postele so šuplíkmi alebo skrinkami. Dobre to vyzerá a veľa vecí do postele uložíte. Spálňovú časť od obývačky oddeľte paravánom, ktorý sa nenápadne postará o potrebnú dávku súkromia

 

Paraván schodisko do nebies

 

Viete, čo byt opticky zväčší najviac? Zrkadlo. Je to len odraz, ale izba vďaka nemu pôsobí priestrannejšie. Zaveste na stenu len tabuľu bez rámu. Neohraničujte ho. Niekedy stačí len oklamať oči.

 

V celom byte rovnaká

Podlahu nechajte v celom byte jednotnú a tiež sa orientujte na svetlejšie farby. Byt tak nadobudne dojem väčšieho priestoru. Podlahu nenaruší žiadny prah a iný farebný prechod. Nezapracte ju koberčekmi. Voľnosť je to, čo v malom byte treba zachovať. Neporiadok v ňom neskryjete. Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete a aj vy sa v byte budete cítiť lepšie.

 

Osvetlenie na rozjasnenie 

Denné svetlo ste v prospech priestoru využili, s výberom osvetlenia si tiež dajte záležať. Na visiace lustre zabudnite. Nenechajte ich zasahovať do priestoru a odoberať mu to málo, čo máte. Čím vyššie k stropu, tým lepšie. S ich natočením sa trochu pohrajte. Správny dopad svetla robí divy.

 

Obraz dúhový vír

 

Tipov, ako zariadiť malý byt je veľa. Nemusíte ich využiť všetky. Vyberte si tie, ktoré vás oslovili najviac a všetko ostatné im prispôsobte. Čím jednoduchšie malý byt zariadite, tým väčší sa vám bude zdať. 

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii