Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Detská izba v škandinávskom štýle

Detská izba v škandinávskom štýle

Nikola Zemková Piatok 30. 07. 2021 Štýly bývania

Škandinávsky štýl nás svojou jednoduchosťou a uvoľnenosťou láka stále viac. Pomaličky preniká aj do detských izieb. Police preplnené hračkami, ktoré deti očaria len na chvíľu nás prestávajú baviť. V preplnených izbách je stále neporiadok a chýba im voľnosť. Základným znakom škandinávskeho štýlu je minimalizmus. Poďme sa spolu pozrieť, či sa dokáže uplatniť aj v detských izbách.

 

 

Jedna izba, veľa rozdielnych činností 

Detská izba je miestom, kde vaše deti v prvých rokoch objavujú a prekonávajú rôzne prekážky a vlastné limity, rozvíjajú sa. S pribúdajúcim vekom prichádzajú školské povinnosti, ale stále by mal v izbe zostať aj priestor na hranie. Nemožno zabudnúť, že deti sa v detskej izbe musia aj dobre vyspať. Prepojiť tieto rozdielne atribúty môže byť dosť náročné, ale v škandinávskom štýle nič nesplniteľné. Farby a zariadenie, ktoré zvolíte, dokážu podporiť kreativitu a tvorivú energiu, ale aj upokojiť, keď je to potrebné. 

 

 

Ako na detskú izbu v škandinávskom štýle

Škandinávcom chýba denné svetlo, preto sa ho snažia využiť na maximum. Veľké okná, biele steny a jednoduchý nábytok priestor pomôžu opticky zväčšiť a prinesú mu sviežosť a vzdušnosť, po ktorej škandinávci počas nekončiacej sa tmy tak túžia.

Detskú izbu zariaďte najjednoduchšie, ako sa dá. Drevený sektorový nábytok do detskej izby oblých tvarov, detská posteľ, písací stôl, koberec na hranie a niekoľko úložných boxov na hračky. Na prvý pohľad to bude pôsobiť stroho a nudne, ale nenechajte sa odradiť.

 

 

Pomocou vhodne zvolených doplnkov vytvoríte jedinečnú a útulnú detskú izbu, v ktorej sa budú vaše deti cítiť dobre. Pri výbere doplnkov stavte na nadčasovosť a kvalitu. Výhodou škandinávskej jednoduchosti je aj to, že doplnky môžete kedykoľvek vymeniť. Detská izba bude rásť spolu s vašim dieťaťom. Sektorový nábytok o skrinku dve kedykoľvek doplníte a pri viacerých obyvateľoch izby vám pomôže rozdeliť ju na viac častí. Aby každé dieťa malo svoj kútik a svoje súkromie.

 

 

Nábytok sa v škandinávskom štýle drží čistých tvarov a rovných línií v neutrálnych farbách. Vytvorte praktickú a jednoducho zariadenú detskú izbu, ktorú ľahko prispôsobíte zmenám. Deti rastú a ich nároky sa menia, ale to neznamená, že musíte každé dva roky vymeniť zariadenie detskej izby úplne. Jej ľahká údržba vás pripraví o kopec detského kriku a zbytočných hádok.

 

Kombinácia jemných odtieňov

Obľúbenou farbou tohto štýlu je biela, ale nemusíte sa zamerať len na ňu. Skombinujte ju s béžovou, svetlohnedou a svetlosivou. Minimálna zmena odtieňa izbu príjemne zútulní a na svetlosti jej neuberie. Chlapčenská detská izba môže byť biela s modrými pastelovými pruhmiDievčenská s ružovými. Keď hľadáte niečo menej nápadné a neutrálnejšie, spomenutou béžovou, svetlohnedou a svetlosivou nič nepokazíte. Izbu vám na chlapčenskú a dievčenskú časť pomôžu rozdeliť aj plagáty do detskej izby. Pastelové farby do detskej izby prinesú nežnosť. Doplnky môžu mať aj výraznejšie farby, ale netreba to s nimi preháňať, aby ste nimi nakoniec nepokazili celkový dojem. Nebojte sa využiť ani kombináciu bielej a čiernej. Je to dosť výrazný kontrast, ale bábätká ho vraj vnímajú najlepšie. Aj preto sa veľa škandinávskych hračiek vyrába práve v tejto farebnej kombinácii.

 

  

 

Keď svetlo, tak všade!

Veľké kusy nábytku nechajte v inej izbe. Moderná detská izba ich nepotrebuje. Zbytočne ju nezapĺňajte. Nechajte v nej len to, bez čoho sa deti v detskej izbe nezaobídu. Nezabúdajte na to, že dôležitý je dostatočný prísun svetla. Keď to denné nedokáže, musíte si pomôcť s umelým svetlom. Nespoliehajte sa len na silu centrálneho osvetlenia. Čím viac druhov osvetlenia rôznej intenzity a tepla, tým lepšie. Stolová lampa je dôležitá pri písaní úloh. S nočnou lampou lepšie uvidíte pri večernom čítaní. LED pásy a svetelné reťaze prinesú trochu netradičného svetla a izbu príjemne oživia. Pokiaľ si neviete poradiť s osvetlením v detskej izbe, prečítajte si nasledovný článok: Ako osvetliť detskú izbu

 

Pár hračiek ako dekorácia

Nikto nemusí vedieť, koľko má vaše dieťa hračiek. Na obdiv ich nevystavujte všetky. Pár kusov v poličkách úplne vystačí. Uložte do nich tie, s ktorými sa dieťa nehrá často. Využite ich len ako dekoráciu. Bez hračiek to v detskej izbe nejde, ale všetko s mierou. Ostatné dajte do úložných boxov. Boxy so zvieratkami a rôznymi geometrickými tvarmi v detskej izbe nebudú prekážať. Dodajú jej nový, trochu netradičný rozmer. Keď vás farebné boxy nepresvedčili, poobzerajte sa po ratanových, ale počítajte s tým, že ich údržba je oveľa náročnejšia.

 

 

Minimalizmus prepojený s prírodou

V detskej izbe by mali prevládať kvalitné prírodné textílie, ako ľan, vlna a bavlna. Pohrajte sa s ich štruktúrami. V rôznej štruktúre vyznie každá farba úplne inak. Inak bude pôsobiť svetlo modrá vlnená deka a svetlo modré prestieranie na posteľ z bavlny. Sú to detaily, ktoré si všimnete, až keď ich spojíte. Vankúšiky na posteli môžu mať rôzne tvary a veľkosti.

 

 

Škandinávskeho štýlu sa v spojení s detskou izbou nemusíte báť. Prináša rôzne možnosti a je len na vás, ako ich využijete. Priestor, ktorý svojim deťom vytvoríte ich nikdy neprestane baviť. Aj malá premena dokáže veľa zmeniť.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii