Konečne ste našli svoj vytúžený obraz, ktorý sa dokonale hodí do vášho interiéru? Teraz vám ostáva len jediné – nájsť pre neho vhodné miesto a namontovať ho. Existuje viacero rôznych spôsobov, ako zavesiť obraz na stenu. Niektoré vyžadujú klince, pri iných sa nezaobídete bez vŕtačky, no vyskúšať môžete aj rôzne spôsoby lepenia. Na čo všetko by ste si mali dávať pozor a ktoré základné pravidlá je dôležité dodržiavať? Prinášame vám niekoľko cenných rád!
Spôsoby, ako zavesiť obraz na stenu
Je len na vás, aký spôsob vešania obrazu uprednostníte. Prinášame vám tipy na niekoľko najobľúbenejších, spomedzi ktorých si určite vyberiete aj vy.
Praktický tip: Obraz vždy vešajte tak, aby bol jeho stred približne 145 cm nad zemou.
Navŕtanie do steny
Po vybalení obrazu si zmerajte, ako ďaleko od seba by mali byť vzdialené kotviace body na stene. Uistite sa, že v mieste, kde budete vŕtať, nie je vedená elektroinštalácia. Vyvŕtajte prvú dieru a vo vhodnej vzdialenosti od nej si vyznačte miesto na vyvŕtanie druhej. Použite vodováhu, aby ste mali istotu, že diery budú v jednej rovine.
Do vyvŕtaných dier zatlčte hmoždinky a zaskrutkujte do nich vhodné skrutky. Následne vám už ostáva len jediné – zavesiť obraz.
Klince
Pokiaľ nechcete do stien zbytočne vŕtať veľké diery, dobrou voľbou môžu byť klasické klince. Hrubšie verzie bez problémov unesú aj obrazy s vyššou hmotnosťou. Pri menších obrazoch častokrát postačí 1 klinec, pri väčších sú istejšou voľbou 2.
Nezabúdajte: Ak plánujete vešať veľký a ťažký obraz, uprednostnite dlhšie klince. Pri nich máte istotu, že budú pevne držať na svojom mieste.
Postup je podobný ako pri vŕtaní – naznačte si miesta, kam zatlčiete klince a overte si ich polohu pomocou vodováhy. Po zatlčení klincov do steny stačí už len zavesiť obraz.
Lepenie obrazov na stenu
Hľadáte spôsob, ako zavesiť obraz na stenu bez nutnosti vŕtať diery alebo zabíjať klince? Skvelou voľbou môžu byť špeciálne lepiace háčiky. Zaujímavou alternatívou je tiež kvalitná lepiaca páska určená na kotvenie ťažších predmetov na steny. Treťou možnosťou sú silné tekuté lepidlá. Tie na zadnú stranu nanesiete v podobe bodiek alebo pásikov, následne obraz priložíte k stene a necháte na niekoľko desiatok sekúnd zaschnúť.
Naša rada: Na stenu si vopred ceruzkou nakreslite orientačné body a skontrolujte si ich polohu vodováhou. Budete tak mať istotu, že obraz nalepíte rovno na prvýkrát.
Nevýhodou lepenia na stenu je skutočnosť, že keď raz budete chcieť obraz odstrániť, pri odliepaní strhnete aj istú časť omietky.
Ako zavesiť viacdielny obraz na stenu?
Pri vešaní viacdielneho obrazu je veľmi dôležité, dodržať rovnaké vzdialenosti medzi jednotlivými dielmi. Medzera by mala byť na úrovni 1 – 2 cm vo všetkých smeroch. Na stenu si precízne vyznačte polohu každej časti a pre istotu si viackrát premerajte, či všetky rozmery sedia. Podstatné je, aby jednotlivé diely na seba nadväzovali a vytvárali tak jednotný motív.
Čo sa týka polohy na stene, viacdielny obraz by mal byť tiež zavesený tak, aby mal stred vo výške približne 145 cm nad zemou.
Obrazové sety
Obrazové sety sa skladajú zo štyroch nezávislých obrazov, ktoré sú inšpirované spoločným motívom a môžete si ich na stenu rozložiť podľa vašich predstáv. Je však vhodné, aby boli rovnako vzdialené a namontované na spoločnej línii. Napríklad, horizontálnej, kedy sú stredy, spodné alebo vrchné hrany obrazu na jednej priamke. Alternatívou môže byť spoločná vertikálna alebo šikmá línia. Napríklad, pod uhlom 45 stupňov. Ak však nie ste fanúšikom uhladených a usporiadaných vecí, pokojne si môžete diely usporiadať a zavesiť ako len chcete. V tomto prípade vás nič neobmedzuje.
Kam (ne)vešať obraz v interiéri?
Už pri výbere obrazu je dôležité myslieť na to, kam ho zavesíte. Totižto, veľkosť by ste mali prispôsobiť dispozícii danej miestnosti. Ak plánujete obraz zavesiť na veľkú holú stenu, odporúčame zvoliť väčší rozmer, respektíve, viacdielne obrazy. Pokiaľ by ste totiž na rozmernú nevyužitú plochu namontovali len malý obraz, nevynikol by a po estetickej stránke by daná miestnosť nemusela pôsobiť dobre. Naopak, keď máte k dispozícii len menšiu stenu, uprednostnite kompaktnejšie obrazy.
Pozor na preplnené steny
Obraz odporúčame vešať na steny, ktoré obsahujú čo najmenej iných prvkov. Skvelým miestom je napríklad stena za gaučom v obývačke alebo čelom postele v spálni. Vyhýbajte sa plochám, kde máte veľa rôznych poličiek, fotiek a dekorácií. Hrozí totiž, že kvôli výraznému optickému šumu obraz jednoducho zanikne a nebudete vedieť naplno oceniť jeho krásu.
Optická hra s priestorom
Ak máte miestnosť s nižším stropom, perfektnou voľbou budú obrazy orientované na výšku, ktoré ju dokážu opticky zvýšiť. Naopak, pokiaľ máte príliš vysoké stropy a radi by ste svojej domácnosti dodali útulnejší charakter, siahnite po obrazoch orientovaných na šírku.
Dbajte na to, aby okolo obrazu bolo aspoň 5 centimetrov voľného miesta na všetky smery. Ak ho umiestnite tesne k iným prvkom, stena bude pôsobiť preplneným dojmom a priestor sa opticky zmenší.
Týmto miestam sa vyhýbajte
Obraz neodporúčame vešať na steny, ktoré sú veľkú časť dňa vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Vhodným miestom nie je ani oblasť steny tesne nad radiátorom alebo iným zdrojom tepla. Uprednostnite dobre osvetlené plochy. Ak obraz zavesíte do tmavého kúta, kam sa nedostáva dostatok svetla z lámp, nebude vedieť tak dobre vyniknúť.
Veríme, že zavesiť obraz zvládnete ľavou-zadnou a už čoskoro vám nový kúsok umenia bude zdobiť steny vo vašej obývačke, kuchyni, spálni, detskej izbe či inej miestnosti!