Bleskové zľavy⚡ -25% s kódom: FLASH25 *len do nedele
Vhodné kvety do spálne podľa Feng Shui

Vhodné kvety do spálne podľa Feng Shui

Nikola Zemková Streda 12. 01. 2022 Tipy a inšpirácie

Keď sa chcete prebúdzať s úsmevom na tvári, mali by ste si dopriať aspoň 8 hodín kvalitného spánku denne. Kvalitu spánku vám okrem postele a dobrého matraca pomôže zlepšiť aj čínske umenie feng shui. Tok energie čchi neovplyvňuje len výber nábytku a rozloženie izby. Kvety vhodné do spálne majú k spánku tiež čo to povedať. Treba ich len správne vybrať. Prečítajte si, ktoré kvety sú podľa feng shui vhodné do spálne. 

 

 

 

Izbové rastliny ako funkčný doplnok do každej spálne 

V minulosti prevládal názor, že v spálni nemajú izbové kvety čo robiť. Dnes vieme, že množstvo kyslíka, ktoré v noci spotrebujú, nás nemôže ohroziť. Práve naopak. Čistia a zvlhčujú vzduch a na listoch zachytávajú prach. Kvety svojou prítomnosťou spálňu oživia a pomôžu navodiť príjemnú atmosféru. Umenie feng shui uprednostňuje jednoduchosť, poriadok a vzdušnosť. Aby mohla pozitívna energia čchi voľne prúdiť. S množstvom kvetov to v spálni netreba preháňať. Ich veľkosť prispôsobte veľkosti spálne a priestoru, ktorý po zariadení ponúka. Využite symboliku partnerstva a do spálne umiestnite dve izbové rastliny, ktoré pôsobia harmonicky

 

  

 

Zariaďte a vymaľujte si spálňu podľa feng shui a energiu, ktorú získate podporte výberom vhodných kvetov. Zamerajte sa na guľatolisté izbové rastliny. Zvyšujú prosperitu. Špicaté listy pripomínajú jedovaté šípy a vytvárajú negatívnu energiu. Najviac životnej sily čchi majú rastliny v kvetináčoch, ale iba vtedy, keď sa o ne dobre staráte.

 

Lipka africká (Sparmannia africana) 

Tento bujne rastúci strom alebo ker môže vyrásť až do výšky 7 metrov. Pochádza z Južnej Afriky, z oblasti Mysu dobrej nádeje. Patrí k rastlinám z čeľade slezovitých. Má veľké svetlozelené listy srdiečkového tvaru so zubatým okrajom a jemnými chĺpkami, ktoré svojím tvarom pripomínajú listy našej lipy. Z ich podobnosti vychádza aj jej slovenský názov. Má veľké biele kvety, ktorých jemná vôňa pripomína vôňu citrónu. Ker sa prvýkrát objavil v Anglicku a odtiaľ sa postupne rozšíril do celej Európy. 

 

Zdroj: https://bz-uk.cz/cs/foto/sparmannia-africana-lipenka-africka (Foto: M. Schafferová & T. Procházka)

 

Lipku africkú umiestnite na svetlé a chladné miesto s vysokou vzdušnosťou a vlhkosťou. Priame slnečné svetlo jej vôbec neprekáža. Množstvo veľkých harmonicky tvarovaných listov zvyšuje prirodzenú vlhkosť v miestnosti a zlepšuje tok energie čchi. Vo svete feng shui sa pri nej často stretnete aj s názvom "stromček lásky, mieru a pokoja"

 

NÁŠ TIP: Sušené kvety sú považované za mŕtve kvety. Do spálne ich nedávajte. Energia čchi pri nich stagnuje. Umelé kvety feng shui neprekážajú. Prekáža mu len prach, ktorý sa na nich rád usádza. Aj o umelé kvety sa treba starať.   

 

Figovník kaučukový (Ficus elastica)

Nenáročný vždyzelený dlhoveký strom podporuje zdravie a životnú silu. V tropických a subtropických oblastiach dorastá až do výšky 30 m. Má oválne lesklé tmavozelené listy v rôznych farbách dlhé až do 30 cm.

 

 

 

V izbových podmienkach pestujeme jeho vyšľachtené odrody. Rastlina kvitne a plodí až po 30 rokoch. Keď sa jeho list alebo vetvička poláme, vyteká z nej hustá biela šťava s obsahom kaučuku. Nemá rád zmeny a prievan. Uprednostňuje svetlé miesta, ale ani polotieň mu neprekáža. Vyhovuje mu izbová teplota 15 - 24 °C. Polievať ho stačí raz do týždňa, prihnojovať ho môžete od jari do jesene, raz mesačne. Listy občas pretrite vlhkou handričkou. Zbavíte ich prachu. 

 

Ibištek čínsky (Hibiscus rosa-sinensis)

Ľudovo sa mu hovorí aj čínska ruža. V Európe sa prvýkrát objavil až v 18. storočí. Táto viacročná rastlina patrí k rastlinám z čeľade slezovité. Charakteristické sú pre neho veľké zvonové kvety. Červené, ružové, fialové, žlté, či biele. Kvitne od mája do októbra. Jeho doba kvitnutia je veľmi krátka. Niektoré kvitnú len jeden deň. Potrebuje veľa svetla, teplo, vlhko a pôdu bohatú na živiny. S prievanom sa nekamaráti. Môže dorásť do výšky až 1,5 – 2 m. Do malej spálne ho neumiestňujte. Zbytočne ho neprekladajte. Nemá to rád. Presádzajte ho len na jar. Vo februári ho môžete pekne prestrihať, aby mohla jeho životná sila voľne prúdiť. Z kvetov ibišteka si môžete pripraviť čaj s vysokým obsahom vitamínu C s neopakovateľnou vôňou. 

 

 

 

Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata)

Izbová rastlina, ktorá prináša stabilitu a nezištnosť vo vzťahu patrí do čeľade Crassulaceae. Dužinatá vždyzelená rastlina pochádza z Afriky. Jej oválne listy sú pomerne hrubé, hladké a jemne sa trbliecu. Slnečné lúče ich môžu sfarbiť až do červena. Obsahujú veľa vody a na pohľad pripomínajú mince. Tučnoslist má malé biele kvety podobné hviezdam. Potrebuje veľa svetla, ale v lete mu doprajte aj trochu tieňa. Polievajte ho maximálne dvakrát za mesiac, až keď bude pôda úplne suchá. Aby mu nezačali hniť korene. Vody má dosť. Ukladá ju v listoch. 

 

 

 

Vo feng shui ho pokladajú za strom peňazí, ktorý prináša prosperitu, ale musíte ho umiestniť na juhovýchodnú stranu. Je nositeľom šťastia, priateľstva a materiálneho bohatstva. Každý nový list, ktorý sa na tučnoliste ukáže zvyšuje vaše bohatstvo. 

 

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) 

So zamiokulkasom vám podľa feng shui nebudú chýbať peniaze a šťastie. Táto na starostlivosť nenáročná rastlina patrí do čeľade áronovitých. Má lesklé smaragdovo zelené listy a dorastá do výšky 50 cm. Pochádza z východnej Afriky, kde rastie v podraste tropických lesov a používa sa aj v domorodej medicíne. U nás sa objavila až okolo roku 2000. Výrazne zlepšuje kvalitu ovzdušia v miestnosti. Najlepšie sa jej darí v polotieni bez priameho slnka, aby nedošlo k popáleniu listov. Keď rastlinu nebudete pravidelne polievať, začne zhadzovať listy. Pri prelievaní začnú hniť korene a rastlina odumiera. Rozmnožuje sa zo semena alebo vegetatívne, výsadbou jednotlivých lístkov. 

 

 

 

Pivonky (Paeonia)

Nepatria medzi izbové rastliny, ale symbolizujú lásku a romantiku a to potrebuje každý harmonický vzťah. Sú to trvalky, ktoré pri dobrej starostlivosti vydržia aj 100 rokov. Majú veľké a výrazné biele alebo svetloružové až cyklamenové kvety. Pestujú sa najmä v tradičných vidieckych záhradách, ale stále častejšie sa nachádzajú v mestských parkoch. Do spálne ich dostanete pomocou tapety alebo obrazu na stenu. Keď krásne zakvitnú, urobte si radosť rezanou kyticou. Je krásna, ale má ľahko prenikavú vôňu, ktorá by vám mohla v spánku prekážať. Na noc ju preneste do izby, v ktorej nespíte. 

 

 

 

Výber kvetináčov nepodceňujte. Dotvárajú celkový dojem a podporujú prúdenie energie čchi. Najmä keramické a drevené. Položte ich na stojan na kvety ďalej od manželskej postele



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii