FLASH SALE⚡10% + extra10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Izbové rastliny, ktoré zútulnia váš domov

Izbové rastliny, ktoré zútulnia váš domov

Nikola Zemková Piatok 23. 10. 2020 Tipy a inšpirácie

Kvety sú neoddeliteľnou súčasťou (skoro) každej slovenskej domácnosti. Spestrujú nám bývanie a každodenný život. Klasikou sú fialky, kaktusy a v posledných rokoch stále populárnejšia orchidea. Izbové rastliny nemajú len dekoratívnu funkciu. Pozitívne ovplyvňujú aj naše zdravie. Pri procese fotosyntézy fixujú oxid uhličitý a do prostredia uvoľňujú kyslík. Dôvodov, pre ktoré sa oplatí mať izbové rastliny doma je ale oveľa viac.

 

Obraz maľovanie podľa čísiel s vintage motívom

 

Posilňujú zdravie a odbúravajú stres

Izbové rastliny dekoráciou, ktorá nikdy nič nepokazí a ozdobíte ňou akýkoľvek priestor. Veľa ľudí sa s kvetmi rozpráva, občas ich pohladí a stará sa o ne s láskou. Kvety sa im za to odvďačia zdravými zelenými lístkami a krásnymi farebnými kvetmi, ktorými sa každý rád pochváli. O účinkoch kvetov, ktoré voľným okom nevidieť sa veľa nehovorí. Poznáme minimálne 3 ďalšie dôvody, pre ktoré by ste mali mať izbové rastliny doma:

  • čistia vzduch od toxických látok a okrem oxidu uhličitého vstrebávajú škodliviny z náterov, ktoré používame na oživenie nábytku,
  • odbúravajú stres a posilňujú zdravie,
  • zvlhčujú vzduch, čo ako prevencia pôsobí v prípade ochorení dýchacích ciest.

 

Žena s kvetom

 

Nie je kvet ako kvet

O izbové rastliny sa treba starať. Niektoré vyžadujú viac slnka, vody a prihnojovania, iné menej. Predtým, ako sa do pestovania kvetov pustíte, naštudujte si, akú majú mať klímu, kde ich umiestniť a ako sa o ne starať. Možno budete mať šťastie a izbovej rastline sa bude dobre dariť tam, kde ju umiestnite. V horšom prípade sa namiesto krásnych zelených listov dočkáte len ich uschnutých koncov.

 

Bytové rastliny

 

Izbové rastliny, ktorým sa doma darí najlepšie

Izbové rastliny nekvitnú celoročne. Práve naopak. Väčšiu časť roka vám budú okná zdobiť „len“ ich zelené listy. To neznamená, že do nich nemôžete primiešať trochu farby. Listy niektorých kvetov sú sfarbené tak zaujímavo, že vytvárajú vzory, ktoré nikde inde neuvidíte. Každá izbová rastlina je vďaka tomuto sfarbeniu iná. Dve na vlas rovnaké budete márne hľadať.

 

Vždyzelené rastliny a ich farebné kombinácie

Ponuka izbových rastlín je pestrá. Vybrali sme kvety, ktorým sa v našich končinách darí najlepšie. Okrem svojej krásy vám domov prinesú aj ďalšie účinky, o ktorých ste doteraz možno nevedeli.

 

Potosovec

Je to tmavozelená trvalka s ťahavými listami, ktoré často zdobia svetlozelené, žltkasté až biele okraje listov. Príroda sa s farbami v prípade potosovca dokáže pohrať tak, že na každom liste vytvára iné a stále veľmi originálne vzory. Rastlinka je ťahavá. Vyberte jej miesto, na ktorom sa budú jej listy krásne vynímať. Viac listov, viac pozitívnych účinkov. Aj táto izbová rastlina pomáha zlepšovať kvalitu ovzdušia v interiéri.

 

Scindapsus - Potosovec  

Lopatkovec

Izbová rastlina, ktorá v dobrých podmienkach dorastá až do výšky 80 cm je charakteristická veľkými zelenými listami s celistvým okrajom. Táto nenáročná izbová rastlina čistí vzduch a zbavuje ho amoniaku, xylénu a trichlóretylénu a prebytočnej vlhkosti, čím zmierňuje alergie a môže znižovať riziko pľúcnych chorôb.

 

Svokrine jazyky

Predstavili ste si vestibul základnej školy, ktorú ste navštevovali? Tieto sukulenty v školách neboli náhodou. Nie sú náročné na pestovanie. Vodu si odkladajú v dlhých tmavozelených listoch, ktoré sú pretkávané jemnou zelenou a po okrajoch majú tiež jemný zelený odtieň. Ale to nie je pravý dôvod. Zo vzduchu odstraňujú 4 z 5 škodlivých toxínov, ktoré sú súčasťou syndrómu chorých budov. Na povrchu listov majú mikroskopické póry, ktoré v noci otvárajú a uvoľňujú nahromadený kyslík. Počas dňa zabraňujú odparovaniu vody.

 

Sansevieria 

Asparagus falcatus

Ide o vždyzelenú rastlinu s tvrdými vzpriamenými stonkami, na ktorých sú drobné lístky v tvare paličiek vyrastajúcich v trsoch. Pripomína papradie a vyrastá až do výšky jedného metra. Darí sa mu pri nižšej izbovej teplote a vyššej vlhkosti vzduchu. Umiestnite ho do polotieňa s dostatkom svetla a zasaďte do dobre priepustnej pôdy.

 

Asparagus

 

Zamioculcas

Izbovým rastlinám sa u vás napriek všetkej pozornosti, ktorú jej venujete nedarí. Nevešajte hlavu. Predstavujeme vám rastlinu, ktorá znesie všetko a napriek tomu je vždy krásna. Zamioculcas. Nepotrebuje veľa svetla a sucho mu tiež neprekáža. Prežije, aj keď na neho zabudnete. V kvetináči rastie veľmi pomaly. Má hrubé dužinaté stonky a tmavozelené listy s lesklým povrchom. Keď ho budete polievať príliš často zožltne a ostré slnko ho môže spáliť. V tomto prípade platí menej vody a viac svetla.

 

Zaminoculcas

 

Levanduľa

Nie je to vždyzelená rastlina. Práve naopak. Levanduľa je rastlinka s drobnými fialovými a očarujúco voňajúcimi kvetmi. Znižuje krvný tlak, upokojuje myseľ a podporuje zdravý spánok. Dajte si jednu na nočný stolík a o jej účinkoch sa presvedčte na vlastnej koži. Kvetináč s levanduľou vám na stolík nevojde? Nevadí. Sušená levanduľa vo vrecúšku alebo pekne naaranžovanej dekorácii má rovnaké účinky.

 

Obraz kytica z levandule

 

Orchidea

Exotický, zmyselný a elegantný kvet s podmanivou vôňou vydrží kvitnúť celé mesiace. Jej krása vás upokojí a nálada sa vám zlepší vždy, keď s na ňu pozriete. Usmejete sa a deň je hneď krajší. Orchidea si vás svojou krásou podmaní aj v podobe obrazu a tapety. Na stene je pre ňu určite dosť miesta. 

 

Orchidea  

Pri izbových rastlinách nezabudnite myslieť aj nato, čo vám okrem pestrých zelených listov a farebných kvetov môžu priniesť. Ktorá je vaša najobľúbenejšia rastlina či kvet? Dajte nám vedieť do komentára!

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii