Sú dni, keď si pripadáme ako v betónovej džungli. Všade vôkol cítiť ruch dynamického mestského života. Samé paneláky, asfaltky, hustá premávka. Uniknite od toho všetkého mestského chaosu. Vytvorte si vlastnú oázu pokoja a relaxu. Buďte kreatívni a premeňte neatraktívny jednoduchý balkón na rajskú záhradu plnú vôní, farieb a chutí. Pripravili sme si pre vás niekoľko inšpirácií, ako pretvoriť balkón na nádhernú záhradu.
Ako vytvoriť balkón snov?
Pri vytváraní moderného dizajnu balkónu, myslite na dve podstatné veci:
- Veľkosť balkónu - pri menších balkónoch musíte čo najviac vyťažiť zo závesných dekorácií aj závesných kvetináčov.
- Na akú svetovú stranu je balkón orientovaný - nie všetky kvety obľubujú pobyt na priamom slnku alebo im naopak neprospieva pobyt v úplnom tieni.
Pamätajte, že vaša oddychová zóna potrebuje predovšetkým praktické, efektívne a pohodlné balkónové sedenie. Komfortné hojdacie kreslo je veľkým lákadlom, ale pokiaľ nie ste dieťa šťasteny a váš balkón je na rozlohu skúpy, zvoľte niečo "skromnejšie". Trendy je paletové sedenie upravené na mieru alebo ratanové balkónové sedenie. Medzi rafinované riešenia pre menšie balkóny patrí aj flexibilný skladací stolík, ktorý zavesíte na zábradlie. Podľa potreby si ho viete otvoriť alebo sklopiť.
Prineste na balkón rozmanitosť
Kvety na balkón jednoznačne patria! Príroda a kvety sú ako balzam na duši. Prinášajú do života radosť, farby, pokoj a harmóniu. Medzi kvety, ktorým sa najviac darí na slnečnom balkóne patria:
- aksamietnica,
- petúnia záhradná,
- olovník,
- železník,
- sanvitália,
- pakost (geranium),
- mandevilla,
- balkónová sedmokráska,
- pupenec trojfarebný,
- vejárovka nezlomná.
Pokiaľ váš balkón trpí nedostatkom slnečných lúčov, nič nie je stratené. Našťastie existujú aj kvety, ktorým najviac ulahodí polotieň až tieň. Najvďačnejšie "tieňomilné " kvety sú:
- fuksie,
- begónie,
- hortenzie,
- netýkavky,
- bakopy.
Bez atraktívneho obalu by vaše "krásky" neprežili. Kvetináče na balkón môžete prispôsobiť vášmu osobnému vkusu, prípadne ísť cestou aktuálnych trendov. Príjemná a hrejivá terakotová farba je momentálne v kurze. Pre elegantný podtón zvoľte obľúbenú čiernu, antracitovú alebo tmavo hnedú. Pokiaľ disponujete malým balkónom, najideálnejšie riešenie predstavujú závesné kvetináče na balkón alebo kvetináče na zábradlie. Najčastejšie truhlíky. A ak žijete smart životným štýlom, vyskúšajte aj trendy samozavlažovacie kvetináče.
Záhradkárčenie na balkóne
Bylinková sezóna môže začať! K dokonalej balkónovej záhrade patria aj zdraviu prospešné bylinky, lahodná zelenina alebo šťavnaté ovocie. Záhradkárčenie na balkóne sa stalo obrovským hitom. Vypestovať si vlastné bylinky na balkóne dokáže aj úplný začiatočník. Pre začínajúcich záhradkárov odporúčame zakúpiť už "predpripravenú" mladú rastlinku, ale určite nie zo supermarketu. Tie sú zväčša určené na okamžitú spotrebu, nie na dlhšie pestovanie. Predpestovanú rastlinku zo záhradníctva zasadíte do vhodného kvetináča, pridáte drenážnu vrstvu vo forme kamienkov, štrku, hlinených črepov, zasypete substrátom na to určeným, pravidelne polievajte a už len čakajte na prvú úrodu. Detailný postup, ako sa starať a pestovať obľúbené bylinky do kuchyne nájdete aj vo videu: Pestovanie byliniek v bytových podmienkach.
Kvetináče na bylinky umiestnite pokiaľ je to možné na južnú stranu. Ocenia to všetky bylinky, ktorých pôvod je stredomorský, ako napr. šalvia, bazalka, bobkový list, tymian, oregano a levanduľa. Na východnej a západnej strane balkónu s čiastočným tieňom sa dobre darí mäte a medovke. Pri nedostatku svetla by to mala zvládnuť obľúbená pažítka.
Bylinky do kuchyne, ktoré si na balkóne dokážete vypestovať:
- bazalka,
- pažítka,
- rozmarín,
- tymian,
- majorán,
- pamajorán obyčajný (Oregano),
- mäta prieporná,
- citrónová tráva,
- medovka lekárska,
- petržlen,
- stévia,
- šalvia,
- levanduľa.
Náš tip: Pokiaľ potrebujete na balkóne ušetriť priestor, môžete do jedného väčšieho kvetináča zasadiť viac byliniek spolu. Vzájomnú spoločnosť si bude užívať pažítka, petržlenová vňať, šalvia, oregano a materina dúška.
Pestujte na balkóne skutočné BIO produkty
Vlastná úroda je na nezaplatenie. Šťavnaté jahody, chutné čučoriedky, sladké cherry paradajky alebo štipľavé čili papričky. Na balkóne si môžete vybudovať skutočnú záhradu tisícich chutí a vôní. Úroda vypestovaná doma a na záhrade má farbu, vôňu, chuť a aj veľkosť skutočného ovocia a zeleniny. Pri pestovaní sa však musíte obrniť veľkou dávkou trpezlivosti, pretože úroda sa nezrodí zo dňa na deň. Je potrebné sa o ňu starať s láskou, polievať podľa potreby a zastrihávať ju. Myslite na to, že v zime a počas mrazov ju musíte uskladniť mimo balkóna. Ste zvedaví ako pestovať paradajky, šalátové uhorky alebo čučoriedky na balkóne? Všetky potrebné informácie, ktoré pri vašich začiatkoch potrebujete, sa dozviete vo videu: Vypestujte si aj vy zeleninu priamo na vašom balkóne.
Kto raz vyskúšal domácu úrodu, nedá na ňu dopustiť. Relaxujte aj vy vo vlastnej panelákovej záhrade. Uvarte si lahodný čaj z čerstvej mäty, prevoňajte interiér levanduľou a pripravte si zdravý šalát z čerstvej zeleniny z vášho súkromného zelovocu.