Veľkonočné zľavy🐣 až do -30% *platí do 31.3. ⭐ (4,9/5) 2000+ Recenzií
Ako vybrať ten správny vianočný stromček?

Ako vybrať ten správny vianočný stromček?

Nikola Zemková Štvrtok 12. 11. 2020 Tipy a inšpirácie

Sviatky radosti a pokoja sa nezadržateľne blížia. Vianočný stromček je jedným z najobľúbenejších symbolov Vianoc, ktorý v našich domácnostiach nesmie chýbať. Prispôsobujeme ho aktuálnym módnym trendom alebo sa snažíme uchovať tradície a zdobíme ich medovníčkami, sušeným ovocím a inými ozdobami z prírodných materiálov. Ako vybrať vianočný stromček, na ktorom vyniknú vianočné ozdoby čo najlepšie? 

 

Ozdobovanie vianočného stromčeka

 

Odkiaľ pochádza tradícia stavania vianočného stromčeka?

Zmienka o prvom vianočnom stromčeku pochádza z roku 1570 a prichádza z nemeckých Brém. Stromček v minulosti nevyzeral tak, ako ho poznáme dnes. Stromček alebo väčšia vetvička sa zdobila ovocím, orieškami a sladkosťami. Postupne sa začali objavovať aj v bežných domácnostiach a z Nemecka sa rozšírili do celého sveta. Za vianočným stromčekom je legenda z čias prvých kresťanov o obetnej slávnosti. Starí keltskí kňazi pripravovali krvavú obetu bohom. Verili, že prebývajú v stromoch. Prípravy na slávnosť sa zúčastnil aj kresťanský misionár Winfried a chcel krvavej obete v podobe mladého muža zabrániť. Zúčastneným rozpovedal príbeh o narodení Ježiša a vyzdvihol silu lásky a dobra. Kňazi vyťali strom, mladíkovi darovali život a pri strome sa spoločne navečerali a oslávili narodenie Ježiša Krista v Betleheme.

 

Vianočný stromček so sladkosťami

 

Ako vybrať správny vianočný stromček?

Vianočné stromčeky rôznej výšky a rozmerov pred Vianocami nájdete na každom kroku. Živé, či umelé. Vyberte si podľa toho, koľko priestoru na neho doma máte a kam vás s jeho výškou pustí strop. Vianočný stromček by mal byť od stropu o 15 – 20 cm nižšie. Ozdobíte ho špicom, hviezdou, anjelom, či inou vianočnou dekoráciou, ktorá sa vám páči. Tá stromčeku pár centimetrov tiež pridá.

 

Vianočný stromček v interiéri

 

Rozdelenie vianočných stromčekov podľa výšky

Stromčeky sa merajú od zeme, až po ich najvyšší vrchol. Môžeme ich rozdeliť do 4 kategórií:

  • malý vianočný stromček meria 60 až 120 cm a ani priestorovo nezaberie veľa miesta. Môžete ho položiť na stolík alebo použiť ako dekoráciu na chodbu alebo do kuchyne,
  • 150 až 180 cm vysoký vianočný stromček môžete dať do menších priestorov alebo do detskej izby, keď chcete Vianoce spestriť aj svojim deťom,
  • vianočný stromček vysoký 210 až 220 cm patrí medzi najpredávanejšie, pretože spolu so špicom pokryje priestor od podlahy až po strop. Výška izieb sa u nás pohybuje v rozmedzí od 240 do 260 cm,
  • vyššie stromčeky (240 cm a viac) sú vhodné do väčších miestností s vyšším stropom a do veľkých vstupných hál a nákupných centier. Výber takýchto stromčekov je špecifický, domov ho väčšina z nás kupovať nebude

 

Vianočný stromček v nákupnom centre

 

Tvar stromčeka vám prezradí, koľko miesta vám stromček zaberie. Pri menšom priestore sa orientujte na užšie stromčeky, keď máte väčší priestor, môžete si dovoliť širší stromček. V byte ho budete mať minimálne 2 týždne a každý deň budete okolo neho chodiť. Keď vám bude zavadzať, poriadne si ho neužijete. Priemer vianočného stromčeka vysokého 210 až 220 cm má cca 125 cm. Čím je stromček vyšší, tým je širší. Keď nemáte priestor ani na malý vianočný stromček, vytvorte si vianočný stromček, ktorý sa zmestí do každého bytu.

 

Živý alebo umelý?

Ťažko povedať, ktorý je lepší. Obidva majú svoje výhody aj nevýhody. Keď sa rozhodnete pre živý, myslite na to, že stromčeky zrezávajú niekoľko týždňov predtým, ako ich kúpite a trošku si ho otestujte. Stlačte vetvičku a keď vám ihličie ostane v ruke, stromček neberte. Ihličie musí byť mäkké a pružné, lesklé a zdravé. Živý vianočný stromček a vôňa ihličia má svoje čaro a pomáha navodiť tú správnu vianočnú atmosféru, ale treba počítať s tým, že po čase začne opadávať a vysávaniu počas sviatkov sa nevyhnete. Vianočný stromček by mal by vydržať minimálne do Troch kráľov. Živému sa to vždy podariť nemusí.

 

Nákup živého vianočného stromčeka

 

Živý vianočný stromček je každoročnou investíciou, umelý stromček vám vydrží roky. Hustotu a tvar umelého stromčeka vďaka odoberateľným a ohybným vetvičkám prispôsobíte. Niekomu sa páči hustý stromček, niekto radšej nechá vyniknúť vianočné ozdoby. Umelý stromček po Vianociach zložíte a odložíte. 3D umelý vianočný stromček novej generácie sa od živého stromčeka na pohľad skoro vôbec nelíši.

 

Jedľa, borovica alebo smrek? Ktorý si vyberiete? 

Najobľúbenejším vianočným stromčekom je u nás jedľa normandská, aj preto sa pestuje najmä preto, že sa z neho v decembri stane vianočný stromček. Je odolná a pekná vydrží aj niekoľko týždňov. Druhú priečku si v rebríčku obľúbenosti vianočných stromčekov drží smrek. Je cenovo dostupnejší, ale ihličie z neho môže rýchlo opadať. Borovica je krásna, mohutná, má dlhšie ihličie a najviac vynikne v priestoroch, kde je veľa miesta.

 

Ozdoba na smreku

 

Rozmer vianočného stromčeka prispôsobte veľkosti svojho bytu a ozdobte ho tak, ako sa vám páči. Živý alebo umelý. Najkrajší je, keď sa pri ňom stretne celá rodina a pokojne aj pri zdobení. Ako to je u vás? Umelý alebo živý? Zdobíte v kruhu najbližších alebo si ho radšej vyzdobíte o samote? Dajte nám vedieť do komentára.



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii