Zľavy až do -30% •  DIZAJN NA KAŽDÝ DEŇ • ⭐ (4,9/5) 2500+ Recenzií
Večná dilema - vaňa alebo sprchový kút?

Večná dilema - vaňa alebo sprchový kút?

Lucia Plasa Piatok 16. 09. 2022 Tipy a inšpirácie

Rozmýšľate nad zmenou v kúpeľni? Chcete vymeniť vaňu za sprchový kút alebo naopak? Porovnali sme oboch "kúpeľňových titanov". Predtým než sa na 100 % rozhodnete, v čom si budete nasledujúce roky užívať domáci wellness, pripravili sme si pre vás praktický a užitočný zoznam PRE a PROTI, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní o upgrade vo vašej kúpeľni snov.

 

moderná kúpeľňa

 

Sprchový kút alebo vaňa?

Vaňa verzus sprchový kút, to je pri rekonštrukcii kúpeľne veľmi častá dilema. V obchodoch nájdete v oboch prípadoch širokú a veľmi atraktívnu ponuku. Ako sa teda rozhodnúť? 

Dizajn a celkové prevedenie vane:

 • klasická obdĺžniková vaňa,
 • rohová vaňa,
 • voľne stojaca vaňa,
 • atypický tvar vane, 
 • hydromasážna vaňa,
 • bezbariérové vane. 

Ani ponuka výberu materiálu nezaostáva. Preferujete cenovo dostupný akrylát alebo špičkovú liatinu s nezničiteľným smaltovaným povrchom?

 

sivo - biela kúpeľňa, murovaná vaňa voľne stojaca vaňa, sprchový kút  

 

Sprchový kút rozdeľujeme na:

 • sprchový kút s dverami a keramickou vaničkou,
 • murovaný sprchový kút s dverami s vaničkou alebo bez vaničky,
 • sprchový kút bez dverí v štýle walk-in, 
 • hydromasážne boxy s rádiom alebo bez rádia.

Pri výbere materiálu môžete siahnuť po luxusnom prírodnom kameni alebo po tradičnom sklenenom sprchovom kúte. Lákadlom pri sprchovom kúte sú aj sprchové hlavice s dažďovou sprchou. 

 

hydromasážna vaňa, sprchový kút

 

Spotreba vody

Relax vo vani je na nezaplatenie, je jedno či vo vani oddychujete 10 alebo 30 minút, spotrebujete rovnaký objem vody. Pri kúpeli vo vani je to približne 200 litrov vody, počas sprchovania je to len 30 až 50 litrov vody. Za normálnych okolností, miniete oveľa viac vody v kúpeli vo vani ako pod sprchou. Voľne stojaca vaňa je síce obrovským lákadlom pre moderné kúpeľne, ale napustiť a naplniť ju vás zabolí pri koncoročnom zúčtovaní. Sprchovanie v sprchovom kúte je rýchle, efektívne a aj osviežujúce. Ak pri sprchovaní použijete sprchovú hlavicu s nízkym prietokom vody a skrátite pobyt v sprche, ušetríte viac vody a peňazí.

 

Mobilita a bezpečnosť počas kúpania

Pri kúpaní potrebujete bezbariérový vstup? Pokiaľ máte pohybové obmedzenia alebo sa vám ťažšie do vane vstupuje, bezbariérový sprchový kút je pre skupinu ľudí s pohybovým obmedzením nevyhnutnosťou. Najmä pre starších ľudí a ľudí na invalidnom vozíku. Bezbariérový sprchový kút je lacnejší ako špeciálna vaňa s dvierkami a lavicou. Pre rodiny s malými deťmi je jednoznačnou voľbou vaňa. Vaňa je pre kúpanie malých ratolestí oveľa bezpečnejšia a praktickejšia ako sprchový kút. 


béžová moderná kúpeľňa sivá kúpeľňa

 

Sprchovanie je hygienické, zdravé a osviežujúce

Blahodarný kúpeľ vo vani pomáha odbúravať stres, avšak počas kúpeľa ležíte v "stojatej" vode s vašou odumretou kožou a inými nečistotami, ktoré sa počas kúpeľa uvoľňujú. Počas sprchovania naopak stojíte a všetky nečistoty sa hneď odplavujú preč, rovno do odtoku.  Sprchovanie je teda hygienickejšie.

 

Aký sprchový kút je pre vás ideálny?

Sprchový kút vnesie do kúpeľne nadčasovosť a univerzálnosť. Uprednostňujete cenovú dostupnosť, luxus alebo rafinovanosť? Klasický s vaničkou, murovaný sprchový kút alebo moderný a veľmi populárny sprchový kút v štýle walk-in? Ktorý u vás na plnej čiare vyhráva? Klasický sprchový kút s keramickou vaničkou je cenovo dostupný pre každého, je rýchly na inštaláciu a v kúpeľni šetrí priestor. Pre lepší komfort odporúčame sprchový kút s veľkosťou vaničky 90x90. 

 

kúpeľňa - sprchový kút s keramickou vaničkou

 

Pre kúpeľňu snov je murovaný sprchový kút to pravé orechové. Dizajn, štýl, obklad do kúpeľne, podlaha, veľkosť, materiál, to všetko si pri murovanom sprchovom kúte môžete vybrať sami. Murovaný sprchový kút vaničku nepotrebuje. Vašim jediným "problémom" bude zladiť obklad do kúpeľne s dlažbou v sprchovom kúte. Ak ste dieťaťom šťasteny a máte kúpeľňu bohatú na priestor, odporúčame murovaný sprchový kút s murovaným sedením. Pre väčšiu bezpečnosť, zvoľte protišmykovú podlahu a najlepšie bezbariérový vstup. Nevýhodou murovaného sprchového kúta je vyššia počiatočná investícia a samozrejme viac času, ktorý budete potrebovať na jeho vyhotovenie.

 

malá kúpeľňa, biela kúpeľňa, murovaný sprchový kút

 

Počuli ste o walk-in štýle v kúpeľni? Walk-in je sprchový kút bez dverí. Je priestranný a zaručí vám jedinečný zážitok zo sprchovania. Luxus a elegancia v jednom. Walk-in sprchový kút jednoznačne patrí do modernej a štýlovej kúpeľne. Tvorí ho jedna bočná murovaná stena a ďalšia bočná sklenená zástena. Opticky zväčší kúpeľňu a vďaka priehľadnosti tvorí so zvyškom kúpeľne jeden celok. Zvyčajne ide o bezbariérové sprchové kúty. Medzi nevýhody paradoxne patria chýbajúce dvere. Vzduch rýchlejšie cirkuluje, teplo sa preto oveľa rýchlejšie vytráca. Majte na pamäti, že aj sklenenú zástenu je potrebné pravidelne utierať a čistiť kvôli vodnému kameňu. 


bielo-sivá kúpeľňa, walk-in sprcha čierna kúpeľňa s drevenými prvkami, walk-in sprcha

 

Priame porovnanie - Vaňa verzus sprchový kút

Vaňa a jej plusy: 

 • Inštalácia vane je často oveľa lacnejšia a rýchlejšia ako murovaný sprchový kút či sprchovací kút v štýle walk-in.
 • Chystáte opätovne predať váš byt? Kúpeľňa s vaňou je pri opätovnom predaji veľkou výhodou, pretože predovšetkým mladí ľudia, páry a rodiny s malými deťmi uprednostňujú vaňu pred sprchovým kútom.
 • Domáci wellness len s vaňou. Ak do vane počas kúpeľa pridáte všakovaké blahodarné zmesi soli, prírodné produkty a iné šumivé bomby, pomôžete uvoľniť myseľ a uľaviť vaše telo. 

 

žena sa kúpe vo voľne stojacej vani 

Sprchový kút a jeho výhody: 

 • Klasický sprchovací kút zaberie menej miesta ako rohová, voľne stojaca a aj obyčajná vaňa.
 • Sprchový kút s keramickou vaničkou je ľahký a rýchly na inštaláciu. 
 • Sprchovanie je hygienickejšie, šetrí vašu peňaženku a aj matku Zem.

 

 čierno-sivá moderná kúpeľňa - murovaný sprchový kút biela kúpeľňa - vaňa, sprchový kút

 

Víťaz menších kúpeľní - sprcha s vaňou v jednom

Disponujete bytom alebo domom, kde je miesto len pre jednu kúpeľňu? Aj tá jedna kúpeľňa je na metre štvorcové skromnejšia? Ak ste odpovedali áno, máme pre vás jednoduché riešenie. Skvelým kompromisom pre menšiu kúpeľňu, je vaňa kombinovaná so sprchou. Nemajte predsudky voči sprchovaní vo vani. Stačí na vaňu namontovať vaňovú sklenenú zástenu. Sklenená zástena vám poskytne súkromie a zároveň chráni zvyšok kúpeľni pred neželanou potopou.

 

béžová kúpeľňa, murovaná vaňa so sklenenou zástenou moderná kúpeľňa - vaňa so sprchouDoprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii