Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Ako na rekonštrukciu kúpeľne

Ako na rekonštrukciu kúpeľne

Nikola Zemková Štvrtok 22. 07. 2021 Tipy a inšpirácie

Rekonštrukcia kúpeľne, väčšinou najmenšej miestnosti v dome alebo byte, patrí medzi tie najnáročnejšie. Stojí veľa času, peňazí a nervov. Treba sa na ňu poriadne pripraviť. Poradíme vám, ako rekonštrukciu kúpeľne zvládnuť čo najlepšie.

 

 

Investícia, ktorá vydrží roky

Kúpeľňu nerekonštruujete často. Prvýkrát pri sťahovaní sa do nového bytu, ktorý si chcete zariadiť podľa svojich predstáv a druhý krát, keď máte pocit, že kúpeľňa už nespĺňa stanovené štandardy a chcete ju zmodernizovať. S prerobenou kúpeľňou získa byt na atraktivite a jeho hodnota sa zvýši.

 

Čiastočná alebo úplná. Aký je v tom rozdiel?

Predtým, ako sa do rekonštrukcie kúpeľne pustite, dobre zvážte, čo všetko chcete vymeniť a koľko peňazí máte k dispozícii. O výslednej cene rozhoduje rozsah rekonštrukcie a cena stavebných prác. Kvalita použitých materiálov a celkové vybavenie má tiež vplyv na výslednú sumu. Úplná rekonštrukcia bude trvať dlhšie, ale po jej ukončení viete, že v nasledujúcich rokoch vás žiadna veľká investícia do kúpeľne už nečaká. Pri čiastočnej rekonštrukcii upravíte kúpeľňu tak, ako potrebujete a pravdepodobne to pôjde aj bez búrania, ale nikdy neviete, čo sa v stenách kúpeľne skrýva. Vodovodné potrubie a elektrické rozvody tiež majú obmedzenú životnosť. Myslite na to!

 

 

 

Keď rekonštrukcia, tak poriadna!

Vybúranie pôvodného jadra je náročné a sprevádza ho množstvo prachu a poriadny buchot, ale otvorí vám priestor a odhalí nové možnosti usporiadania kúpeľne. Okrem toho, pomôže odkryť skryté nedostatky v podobe plesne, poškodených elektrických rozvodov, či zatekania. Rekonštrukcia nie je len o obkladačkách a výmene vane za sprchovací kút. Pri celkovej rekonštrukcii bytového jadra vymeňte staré rozvody a staré zásuvky, vypínače a ventiláciu za nové, výkonnejšie, bezpečnejšie a modernejšie.

 

 

Sú vaše predstavy reálne?

O svojich kúpeľňových predstavách sa podeľte so zamestnancami kúpeľňového štúdia, v ktorom ste objednávali obkladačky alebo sanitu. Vytvorte si nákres s rozmermi kúpeľne a sanitu a kúpeľňový nábytok rozmiestnite tak, ako si predstavujete. Uveďte aj ich rozmery. Zistíte, či vám do kúpeľne vojde všetko tak, ako chcete. V kúpeľňovom štúdiu vám na základe nákresu vypracujú 3D vizualizáciu. Získate konkrétnejšiu predstavu o tom, ako to vo vašej novej kúpeľni bude vyzerať a zistite, či nebude lepšie niečo vymeniť. Vypočítajú vám aj spotrebu obkladačiek a podlahy.

 

 

 

Náš tip: Spojením kúpeľne s toaletou zväčšíte priestor, ale stratíte súkromie. Najmä, keď vás je v domácnosti viac. Na dlhé vylihovanie vo vani zabudnite. Ostatní členovia rodiny budú potrebovať navštíviť WC práve vtedy, keď si horúci kúpeľ začnete vychutnávať.

 

Moderná vychytávka nemusí byť najlepším riešením

Obklad do kúpeľne moderným trendom veľmi nepodlieha, aj keď každý rok sa nejaká novinka objaví. Kúpeľňu každý rok rekonštruovať nebudete. Vyberte si obkladačky, ktoré vám ani o pár rokov nebudú prekážať. Neutrálnymi vzormi a farbami nikdy nič nepokazíte. Obklady, dlažbu, sanitu a nábytok do kúpeľne objednajte v dostatočnom predstihu. Na ich dodanie treba nejaký čas počkať. Štandardná čakacia doba sa pohybuje od 6 do 8 týždňov. Rozmery sanity a nábytku prispôsobte veľkosti kúpeľne tak, aby do nej vošlo všetko, čo potrebujete a aby si jednotlivé veci nebránili v manipulácii.

 

 

Sprchovací kút alebo vaňa?

Po náročnom dni kúpanie či sprchovanie predstavuje relax a chvíľku, ktorú máte len pre seba. Môžete si vybrať klasickú sprchovaciu hlavicu, s ktorou sa rýchlo osprchujete, alebo ju môžete zavesiť na tyč a nechať na seba vodu voľne padať. V prípade, že vám to priestor a financie dovolia, investujte do vane alebo sprchovacieho panelu s masážnymi tryskami. Výber zariadenia ovplyvní celkový vzhľad a uloženie kúpeľne. Pri rozhodovaní vám pomôže náš článok: Vaňa alebo sprchový kút.

 

 

 

Moderné kúpeľne nie sú len estetické. Majú byť najmä funkčné. Rovnakú kúpeľňu budete mať pravdepodobne aj o 10 rokov. Myslite na to a pripravte si kúpeľňu tak, aby ste ju k pribúdajúcemu veku bez problémov prispôsobili. Madlo ku vani nemusíte namontovať už dnes. Stačí vedieť, že časom môžete rátať aj s touto možnosťou.

 

Náš tip: sprchový záves, sklo, prípadne stena je dobrým doplnkom k vani aj sprchovaciemu kútu. Zastaví nezbedné kvapky vody, ktoré sa chcú dostať mimo sprchovací priestor. Pokiaľ zvolíte záves môžete ho kedykoľvek vymeniť za nový a skombinovať napríklad s koberčekom, takým spôsobom doprajete kúpeľni stále nový vzhľad.

 

Kto by mal o rekonštrukcii kúpeľne vedieť

Keď ste sa rozhodli pre zmenu dispozície a veľkosti kúpeľne a budete zasahovať do nosných stien, zavolajte statika a vybavte si statický posudok. Aby ste mali istotu, že vaša prerábka ničomu a nikomu neublíži. Pri zásahoch do nosných stien musíte podať aj ohlásenie o začatí rekonštrukcie na miestny stavebný úrad a vyžiadať si stavebné povolenie. Pri menších úpravách stačí rekonštrukciu len nahlásiť.

Susedia by mali byť o prerábke tiež informovaní vopred. Nie preto, aby vám závideli. Mali by vedieť, že v bytovke bude viac prachu a hluku a budú sa v nej pohybovať cudzí ľudia. Umiestnite oznam na vchodové dvere a nástenku s aktualitami. Nepríjemnosti so susedmi kvôli rekonštrukcii kúpeľne nepotrebujete. Počítajte s tým, že pred sebou máte niekoľko dní bez funkčného umývadla, sprchy a toalety. Dobré susedské vzťahy sú v tomto prípade na nezaplatenie.

 

 

 

Firmu si pred podpísaním zmluvy poriadne overte

Dobre zvážte, komu rekonštrukciu bytového jadra zveríte do rúk. Partia živnostníkov vás môže vyjsť lacnejšie, ale majstrov musíte vedieť zorganizovať tak, aby jednotlivé práce na seba pekne nadväzovali, zabezpečiť im potrebný materiál a byť k dispozícii stále, keď niečo potrebujú. Veľa starostí ostane na vašich pleciach a je to na úkor vášho súkromného a často aj pracovného času. Naozaj sa vám to oplatí?

V prípade stavebnej firmy, ktorá rekonštrukcie realizuje, sa s hlavným majstrom stretnete pri prvej konzultácii a celú prerábku necháte v jeho rukách. Zavolá vám len v prípade, že niečo nevyhnutne potrebuje. Predtým, ako si firmu vyberiete, zoznámte sa s ich prácou a pozrite si referencie a realizácie. Najlepšie je, keď vám firmu odporučí niekto známy a umožní vám pozrieť si prerobenú kúpeľňu na vlastné oči. Na realizácii si dajú záležať a v prípade reklamácie sa vždy máte na koho obrátiť.

Nezabudnite s firmou podpísať zmluvu o dielo s presnou kalkuláciou a dátumom, v ktorom vám majú novú kúpeľňu odovzdať. Firma sa bude držať stanoveného plánu prerábky a kalkulácie, ale nikdy neviete, čo búranie odhalí a či nebudete neplánované veci riešiť za pochodu. Rekonštrukcia sa v takom prípade môže predĺžiť a predražiť.

 

Vypracte všetko, čo sa dá

Predtým, ako sa majstri pustia do práce, kúpeľňu vypracte tak, aby v nej ostali len 4 holé steny. Odstrániť starú sanitu a obkladačky môžete svojpomocne, ale urobí to za vás aj firma, ktorej ste rekonštrukciu zverili. Je len na vás, ako sa rozhodnete. Počítajte s tým, že búracie práce vám celkovú cenu navýšia.

 

 

 

Rekonštrukcia kúpeľne v skratke

  • ťahanie nových rozvodov vody, posun stúpačiek,
  • zmena umiestnenia vane, sprchovacieho kúta, umývadla, WC,
  • murovanie nových priečok,
  • vyrovnávanie stien a podlahy,
  • natiahnutie elektrických rozvodov,
  • kladenie obkladov a dlažby,
  • inštalácia sanity, svetiel a vypínačov.

 

Využite každý centimeter, ale nie za každú cenu

Kúpeľňu zbytočne neprepĺňajte. Dajte do nej len to, čo skutočne potrebujete. Minimum nábytku na nožičkách, ktorý je odolný voči vode a správne zvolené zrkadlo do kúpeľne priestor opticky zväčší a presvetlí. Keď v nej nemáte dostatok denného svetla, stavte na teplé biele svetlo. K tomu dennému má najbližšie. Centrálne svetlo umiestnite na strop a jedno svetlo dajte k zrkadlu. Aby ste sa pri skrášľovaní lepšie videli. Vetranie v kúpeľni nepodceňujte.

 

 

Dobrá rada na záver 

Nábytok v ostatných izbách poriadne pozakrývajte a koberce zložte. Drobný prach sa dostane všade. Vy ho budete pratať. Obmedzte ho na minimum. Podlahy, po ktorých budú majstri chodiť zabezpečte kartónmi alebo starým kobercom. Cielene vám ich nikto poškodzovať nebude, ale aj tomu najlepšiemu majstrovi sa môže stať, že mu z rúk niečo vypadne. Kým budú prebiehať rekonštrukčné práce, presťahujte sa k rodičom. Týždeň – dva to pri nich vydržíte.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii