EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Provensálsky štýl bývania

Provensálsky štýl bývania

Nikola Zemková Pondelok 24. 08. 2020 Štýly bývania

Provensálsko je historické územie v juhovýchodnom Francúzsku. Fialové levanduľové polia ho preslávili na celom svete. Pohľad na ne vyvoláva pokoj, pohodu a harmóniu. Preneste ich aj do svojho bývania. Francúzsky štýl sa v ňom mieša s vidieckymi prvkami. Francúzi sú známi jednoduchou eleganciou. Provensalsky štýl bývania sa nesie presne v tomto duchu. 

 

Fototapeta levanduľové pole

 

Provensálsky štýl bývania je inšpirovaný okolitou krajinou a vidieckou voľnosťou. Pôsobí útulne a teplo, ale zachováva si určitú sviežosť. Najviac vynikne v domoch a bytoch s množstvom svetla. Provensalsky štýl je romantický, cítiť v ňom jemnú dávku nostalgie a nechýba mu nadčasovosť. Uprednostňujú ho ľudia, pre ktorých je domov útočiskom, radi sa doň vracajú a chcú sa v ňom cítiť dobre. 

 

Obraz vidiecka krajina

 

Prvky, ktoré v provensálskom štýle nesmú chýbať

Provensálsky štýl sa vyznačuje svetlými (tlmenými) farbami, keramikou, bielym drevom s patinou a kameňom. Základom sú prírodné materiály, pri ktorých máte pocit, že si už niečo prežili. Skrinky na nohách okrem patiny a jemného vyrezávania zdobia kovové úchytky pôsobiace ošumelo. V provensalskom štýle na detailoch záleží! Doplnkov je veľa, ale to neznamená, že ich doma musíte mať všetky. Vyberte si to, čo sa vám v tomto štýle páči najviac a ostatné mu prispôsobte. Chcete to mať predsa štýlové, nie gýčové. 

Hlinené a sklenené doplnky zdobí levanduľa. Maľované obrazy s krajinkou a levanduľou, čerstvá levanduľa a bylinky v kvetináčoch. Levanduľa je hlavným znakom tohto štýlu, ale ani tú nemusíte mať všade. Nechajte ju vyniknúť a voľne dýchať. 

 

Obraz krajina levanduľových polí

 

Provensálsky štýl v kuchyni

Provensálsky štýl bývania si najčastejšie spájame s kuchyňou. Kuchyňa je srdcom domova a spoločne v nej trávime asi najviac času, aj keď len pri rodinných obedoch. Biela sa v provensalskej kuchyni objavuje najčastejšie. Je čistá a keď sa stena zašpiní, jednoducho ju premaľujete. Biele steny oživte vhodnou tapetou alebo farebnou kuchynskou linkou. Jemnou levaduľovou alebo tyrkysovou. Tlmené farby. Nič výrazné a predsa osviežujúce. Do kuchyne dajte len spodné skrinky. Vrch nechajte otvorený. Kuchynské potreby uložte na drevené police, ktoré vyzerajú, ako keby ste ich ukradli zo starej stodoly. Kuchynské potreby prispôsobte tomuto štýlu a pekne ich v kuchyni vystavte. Varechy a naberačky zaveste na drevené trámy a využite ich na varenie, ale aj ako dekoráciu. Kuchynské spotrebiče zabudujte do linky alebo si vyberte také, ktoré celý provensalsky štýl ešte viac zvýraznia a kuchyňu príjemne zútulnia

 

5-dielny obraz kúzelné kvety levandule

 

 

 

Jedálenský stôl a stoličky charakterizujú oblé nohy a tiež svetlé farby. Nemusia byť drevené. S kovom sa dá v tomto štýle tiež pekne pracovať. Správnu atmosféru dodá čalúnenie s kvetinkovými tkaninami. Stoličky nahraďte drevenou lavicou a uložte na ne vankúšiky. Pozor na to! Návšteva sa vo vašej kuchyni bude cítiť tak dobre, že sa jej nebude chcieť odísť. 

 

Fototapeta XXL s motívom hnedého kamenného obkladu

 

Provensálska obývačka trochu netradične

Obývačku začnite zariaďovať trošku netradične. Obrazom alebo tapetou v provensalskom štýle. Provensalska obývačka obraz musí mať. Krajinky, kvetiny a celé levanduľové polia. Nábytok a sedaciu súpravu vyberajte, až keď si budete istí, že obraz je ten pravý. Nábytku nepotrebujete veľa. S bielou masívnou skriňou a komodou s patinou a kovovými úchytkami si úplne vystačíte.

 

Obraz kúzelné kvety levandule

 

Nový nábytok kupovať nemusíte. Prispôsobte provensálskemu štýlu bývania ten starý. Na internete nájdete množstvo návodov, ako dať nábytku druhú šancu. Vlastnoručne upravený nábytok dá obývačke nový rozmer. Nábytok tu má pôsobiť neformálne, až starožitne. Vytvorte si originál, ktorý ocení každá návšteva. 

Sedacia súprava nemusí byť výrazná. Upriamte pozornosť na doplnky. Na zvýraznenie provensalskeho štýlu ich naozaj netreba veľa. Keď sa vám do obývačky podarí umiestniť kachľovú pec alebo krb, máte dokonalý základný prvok, o ktorý sa môžete oprieť. 

 

Spálňa a provensálsky štýl

S provensalskym štýlom sa najčastejšie stretávame v kuchyni a obývačke, ale ani spálni nie je celkom cudzí. Ľahké závesy s drobnými kvietkami, pletený prehoz na posteľ, množstvo čipkovaných vankúšikov a na drevenej podlahe tkaný koberček alebo kožušina. Na veľkej drevenej alebo kovovej posteli sa vám medzi vankúšikmi budú snívať iba pekné sny. Pri výbere stropného svietidla, lampy a veľkého zrkadla sa inšpirujte rustikálnym štýlom. Voľnosť a veľa svetla. Nezabúdajte!

 

Fototapeta levanduľový zber

 

Francúzsky štýl uprednostňuje striedmosť a originalitu. Vneste ju aj do provensálskeho štýlu bývania a vytvorte si domov, v ktorom sa budete cítiť dobre. Viac o jednotlivých štýloch bývania nájdete aj tuDoprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii