Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Zariaďte si bývanie v rustikálnom štýle

Zariaďte si bývanie v rustikálnom štýle

Nikola Zemková Pondelok 10. 05. 2021 Štýly bývania

Rustikálny štýl je komfortný, ale pôsobí prirodzene a staro. Ocenia ho najmä milovníci tradícií a tí, ktorí sa po náročnom dni ponáhľajú vychutnať si teplo domova. Stretávame sa s ním najmä na dedinách, ale pomaly sa udomácňuje aj v mestách. Poďte sa s nami pozrieť, čo rustikálnemu štýlu bývania nesmie chýbať. 

 

 

Rustikálny štýl potrebuje priestor 

Napriek tomu, že sa s ním čoraz častejšie stretávame aj v meste, najviac vynikne vo veľkom priestore s otvoreným pôdorysom s veľkými oknami. Čím viac okien, tým lepšie. Aby vám vonku nič neuniklo. Aj keď my na to zatiaľ nie sme veľmi zvyknutí. Máme radi svoje súkromie. Kuchyňa spojená s terasou je splneným snom nejednej gazdinky. Nahrubo opracovaná dodá rustikálnemu štýlu originalitu a jemnú drsnosť. Pohodlné sedenie s veľkými vankúšmi, ozdobená svietnikmi a množstvom kvetov. Na zábradlí zavesené kvetináče s muškátmi v rôznych farbách. Krajšie miesto na popoludňajšiu kávičku budete márne hľadať.

 

 

Rustikálne kuchyne na mnoho spôsobov 

Centrom diania je aj v rustikálnom štýle kuchyňa. Môžete sa s ňou poriadne pohrať. Možností, ako ju zariadiť je veľa. Ujasnite si, akým smerom sa vyberiete a snažte sa ju držať v rovnakom duchu. Aby ste to s doplnkami neprehnali. Sú také krásne a je ich tak veľa, že je problém si z nich vybrať. Hnedá, biela a smotanová kuchynská linka nič nepokazí. Tieto farby sú pre rustikálne kuchyne priam stvorené. Doprajte im veľa zásuviek a poličiek s viditeľnými pántami a úchytkami. V tomto štýle sú povýšené na dekoračné prvky. Vyrezávané ornamenty a patina sú tiež vítané. Kuchynská linka má byť matná a nedokonalosti vôbec neprekážajú. Kuchyňa je vďaka nim originálna. Veľké okno nad pracovným pultom nie je len zdrojom denného svetla. Kuchyni dodáva úplne iný rozmer.

 

 

Nezabudnite do nej zakomponovať veľké drevené trámy. Stačí, že budú nahrubo opracované a prelakované. Využijete ich na zavesenie medených, mosadzných a rôznych iných kuchynských pomôcok a kuchyni dodáte estetickosť a funkčnosť v jednom. Drevené misy, prútené košíky, koreničky a terakotový kvetináč s bylinkami v rustikálnej kuchyni musí byť. K dreveným trámom sa najviac hodí čierny kovový luster s imitáciou sviečok. Alebo originálny lampáš. 

 

 

 

Zamerajte sa na kvalitné materiály. Všetko, čo tu umiestnite má vydržať dlho, aby to mohlo dlho prinášať úžitok. Rustikálny štýl spája prírodné materiály. Drevo s kameňom a textílie z prírodných materiálov. Vlna, bavlna, hodváb a ľan. Vyberte si ten, s ktorým sa najviac stotožňujete. Alebo ich spojte. Hrubé prírodné plátno ozdobte čipkou a obrus na masívny kuchynský drevený stôl je na svete. Nebojte sa materiály kombinovať. Kontrast jemného a drsného je vítaný. Tkaniny zvoľte bez vzorov a potlače. Čím jednoduchšie si vyberiete, tým lepšie. U nás môžete siahnuť po modrotlači. Tradície treba zachovávať. Na podušky na sedenie nič krajšie nenájdete a na veľkej drevenej lavici a jedálenských stoličkách krásne vyniknú. Rustikálna dlažba v kuchyni vyzerá, že má za sebou poriadne pestrú históriu. Je ošumelá a krivá, ale presne tak to má byť. 

 

Útulná rustikálna obývačka

Keď sa vám podarí do obývačky zakomponovať krb obložený surovou tehlou alebo kamenným obkladom, získate najdokonalejšiu rustikálnu dekoráciu. Drevo uložte do veľkého prúteného koša vedľa krbu. Oproti krbu postavte väčší, širší a najmä pohodlný gauč. Obývačka je miestnosť, v ktorej trávime najviac voľného času. Tak nech vám je na sedačke naozaj príjemne. Dajte na ňu vankúšiky a teplú vlnenú deku. V zimných mesiacoch ju určite využijete. Rustikálny nábytok je v obývačke vyrezávaný, zdobený úchytkami a pripomína nábytok zo starého čiernobieleho filmu. Môže sa vám zdať, že cestujete v čase. Veľké zrkadlo v drevenom vyrezávanom ráme nepatrí len do múzea. Rustikálne ladenú obývačku príjemne oživí. Nie je jedinou dekoráciou, ktorú môžete v obývačke na stenu zavesiť. Obraz na stenu s prírodným motívom, motívom historického mestečka a portrét by tu tiež nemal chýbať. 

 

 

 

NÁŠ TIP: Drevený alebo kamenný obklad môžete nahradiť tapetou s imitáciou kameňa alebo dreva

Fototapeta lesná chata Samolepiaca tapeta hnedá tehlová stena

Podlaha tu nie je dôležitá. Hlavnú úlohu hrá v obývačke koberec. Farby na koberci nie sú výrazné, napriek tomu pritiahne každý pohľad. Béžovo-zelený alebo béžovo-červený s ružovými kvetmi je v tomto smere najvyhľadávanejší. 

 

Sladké sny v rustikálne ladenej spálni

Rustikálnej spálni dominuje veľká drevená vyrezávaná posteľ s výrazným čelom. Na vstavané skrine zabudnite. Voľne stojaca veľká skriňa, komoda a toaletný stolík v rovnakom ladení ako posteľ, dodá spálni kráľovskú atmosféru. Pod posteľ prestrite veľký koberec v pastelovej farbe, ktorý prečnieva z troch strán. Keď sa na koberec necítite, k posteli položte ovčiu kožušinu. Prestieradlo z mäkkej a teplej vlny alebo v patchworkovom prevedení spálňu zútulní. Nočné lampy s tienidlom na drevenej alebo kovovej nôžke alebo lampy v podobe svietnika pomôžu vytvoriť príjemnú tajomnú atmosféru. 

 

 

 

Nový nábytok kupovať nemusíte. Využite to, čo doma máte a starému nábytku dodajte nový vzhľad. Patina, prasklinky, ošúchaná farba a ošumelý vzhľad dodajú rustikálnemu štýlu na autentickosti. 

 

Rozdiel medzi vidieckym a rustikálnym štýlom

Rustikálny štýl patrí medzi vidiecke štýly. Nesie v sebe starodávny šarm a eleganciu a dáva základ ostatným dedinským štýlom, ktoré sa od seba odlišujú dekoračnými prvkami jednotlivých regiónov. Provensálsky sprevádza levanduľa, anglický je romantický, americký trochu drsnejší a náš slovenský vidiecky štýl je pretkaný tradíciami a typickými slovenskými ornamentami.

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii