🖼️ Extra 10% zľava na obrazy s kódom: EXT10 *len do nedele
Kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchyňa v provensálskom štýle

Nikola Zemková Nedele 19. 09. 2021 Štýly bývania

Francúzsky vidiecky štýl a voňavá levanduľa je aj súčasťou mnohých slovenských domácností. Najviac možností na jeho uplatnenie v sebe skrýva kuchyňa. Je srdcom domova. Rodiny v nej trávia najviac spoločného času. Preneste dávku slnečného južného Francúzska k vám domov a vytvorte si sviežu, elegantnú a útulnú kuchyňu, ktorá sa pre vás stane útočiskom. Ukážeme vám, ako na to.

 

 

Štýl inšpirovaný vidiekom

Provensálsky štýl vznikol v 18. storočí vo Francúzsku. Je inšpirovaný vidiekom, ale vznikol v paláci. Panovníci si chceli oddýchnuť a lákal ich harmonický a pokojný vidiek, tak ho preniesli do svojich letných sídel. Kuchyňa v provensálskom štýle je určená romantickým povahám, ktoré potrebujú cítiť teplo domova. Tento štýl je nadčasový a spája isté historické prvky s prírodou. Minimalistov určite nezláka.

 

 

Kuchyňa, v ktorej to žije

Ľudia, ktorí sa pre kuchyne v provensálskom štýle rozhodnú preferujú ľudskosť a majú veľký cit pre detail. Je to štýl, ktorý prvým zariadením nekončí. Treba sa oň s láskou starať. Kuchyňa je otvorená a je určená do väčších slnečných priestorov. To, čo ľudia v kuchyni bežne skrývajú sa v provensálskom štýle mení na neprehliadnuteľnú dekoráciu.

 

Provensálsky štýl má najradšej bielu

Biela farba tu hrá prím. Priestoru prináša ľahkosť, sviežosť a opticky ho zväčšuje. Na stenách, na nábytku, na textíliách. Nehovorím len o žiarivej bielej. Je to biela vo všetkých svojich odtieňoch. Jemné odtiene s nádychom do žlta pôsobia hrejivo, biela s modrým odleskom je chladnejšia. Môžete ju nahradiť aj slonovinovou, či krémovou. Dajte si dobrý pozor, ktoré odtiene bielej spojíte. Príliš veľa odtieňov môže celkový dojem pokaziť. Jednoducho povedané, zamerajte sa na svetlé jemné farby, ktoré do vašej izby vnesú svetlo a vzdušnosť. V kombinácii s bielou sa v provensálskom štýle dobre darí tyrkysovej, indigovej, olivovej, modrosivej, či horčicovej. Nie všetkým naraz, samozrejme.

 

 

Ako by to mohlo v provensálskej kuchyni vyzerať?

Hlavným prvkom je masívny drevený nábytok. Nechajte si vyrobiť kuchyňu na mieru s ryhami a menšími nedokonalosťami. Neprekážajú. Práve naopak. Spolu s patinou vytvárajú originálny kúsok, ktorý v žiadnej inej kuchyni nenájdete. Ošumelosť a pocit, že nábytok už čo to prežil, ale presne tak to má byť. Drevené trámy a drevená podlaha dodajú bielej teplejší nádych. Drevo na podlahe môžete nahradiť terracottovými dlaždicami, ale drevo sa s ostatnými doplnkami kombinuje najjednoduchšie. Keď zvolíte terracottové dlaždice, ostatné zariadenie im musíte prispôsobiť, aby sa nebili a doplnkov nebolo zbytočne veľa.

 

 

 

Náš tip: Pre provensálsky štýl je typická levanduľa a celé levanduľové polia. Domov ich asi nedostanete. Kytičky sušenej levandule alebo obrazy s levanduľou to určite zachránia. Bylinky, čerstvé a sušené vo vidieckej kuchyni nesmú chýbať.

 

 

 

Medzi prírodné materiály, ktoré majú v provensálskom štýle svoje miesto patrí aj, ako ste si už určite všimli kameň, tehla a dnes už aj leštený betón. Drevené trámy nie sú len na ozdobou. Môžete na ne zavesiť kuchynské náčinie. Varechy, sitká, panvice. Nesmú tam chýbať ani sušené levanduľové kytičky, cesnak, cibuľa a červené papričky. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale provensálska kuchyňa je funkčná. Všetko, čo do nej zavesíte, pri varení reálne využijete. Nebojte sa to ukázať. Glazovanú keramiku predsa nebudete skrývať. Na otvorených policiach s kovovým závesom pekne vyniknú. Police tiež majú vyzerať tak, akoby ste ich zobrali zo starej stodoly. Linku na spodnej časti ozdobte medenými rukoväťami.

 

Základné prvky provensálskeho štýlu

Keď máte málo pracovného priestoru, využite ostrovček. Veľký kuchynský stôl s vyrezávanými nohami v provensálskej kuchyni tiež nesmie chýbať. Každý za ním musí mať svoje miesto. Kuchynské stoličky môžu byť drevené, ale tmavým železom tiež nič nepokazíte. Staré drevené lavice sú pre provensálske kuchyne priam stvorené. Presťahujte si jednu od babičky. Do kuchyne prinesie atmosféru, ktorú budete ťažko hľadať.

 

 

Obklady do kuchyne zvoľte ručne maľované. Bielu kuchyňu krásne osviežia. Keď sa na ručne maľované obkladačky necítite, vyskúšajte tapety do kuchyne, prípadne nálepky na obkladačky. Motívov je dosť. Osvetlenie dotvára celkovú atmosféru. Nepodceňujte ho. Kovový luster alebo tienidlo doplňte lampami, sviečkami a lampášmi. Čím viac ich bude, tým lepšie.

 

 

Na okná zaveste závesy. Kockované, s jemnými kvietkami, či srdiečkami. Rovnaký motív použite na čalúnenie na stoličkách. Kuchyňu to pekne prepojí. Nebojte sa kombinovať materiály. Ľan, juta, bavlna. Pohrajte sa s textúrami. Keď ste sa rozhodli pre provensálsky štýl, viete ako na to. Ozdobné dečky a zavesené utierky dotvoria provensálsku atmosféru, ale sú to lapače prachu. Častému upratovaniu sa nevyhnete.

 

Provensálský štýl je o detailoch. Kuchynský drez môže byť nerezový, ale kameň vyzerá lepšie. Pákovú vodovodnú batériu za klasickú kohútikovú meniť nemusíte. Vyrábajú sa aj pákové batérie prispôsobené tomuto štýlu, navyše sa ovláda ľahšie.

 



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii