🌼SPRING SALE -25% off • DIZAJN NA KAŽDÝ DEŇ • ⭐ (4,9/5) 2000+ Recenzií
Ako zariadiť byt podľa Feng Shui

Ako zariadiť byt podľa Feng Shui

Nikola Zemková Streda 17. 02. 2021 Tipy a inšpirácie

Feng Shui v byte nás vedie k harmonickému a vyrovnanému životu. Nie je len o správnom myslení, ale aj usporiadaní priestoru, v ktorom sa pohybujeme. V tomto článku sa zameriame na zariadenie obývačky a spálne podľa zásad Feng Shui, aby sa vám v nich bývalo ešte lepšie.

 

Harmonická obývačka

 

Feng shui v skratke 

Feng Shui je staroveké čínske umenie, ktoré vychádza zo spojenia ľudí s prostredím, v ktorom sa pohybujú najčastejšie. Podporuje prúdenie pozitívnej čchi energie a chráni ľudí pred negatívnymi vplyvmi. Základom je nájsť energetické centrum bývania a miestnosti a nábytok umiestniť v súlade s jej prúdením. Výber farieb a správnych bytových doplnkov dokáže celkovú atmosféru v byte pekne doladiť. Starí Číňania verili, že každý predmet vydáva určitú energiu a tá ovplyvňuje tok životnej energie, ktorá má prúdiť plynulo. Feng shui v doslovnom preklade znamená vietor a voda a jeho úlohou je harmonizovať jinové a jangové energie. 

 

Ako zariadiť obývačku v súlade s Feng Shui?

V obývačke si máte v prvom rade oddýchnuť po celodennej práci a máte sa v nej cítiť príjemne a bezpečne. Okrem toho sa v nej stretávate s rodinou a známymi. Má pôsobiť harmonicky a návšteva sa v nej má cítiť tak, aby sa jej nechcelo odísť. Podľa feng shui súvisí s osobným bohatstvom, zdravím a šťastím celej rodiny. Potrebnú harmóniu dosiahneme usporiadaním izieb, umiestnením nábytku a použitím správnych farieb. 

Obývačku urobte z najväčšej izby, ktorú v dome alebo byte máte. Má mať tvar obdĺžnika alebo štvorca a voľné aspoň dve steny. Nechajte energii čchi voľný tok. Veľa nábytku v obývačke nepotrebujete. Dominantou je sedacia súprava opretá o stenu, v najlepšom prípade hlavnú. Voľne v priestore ju nenechávajte. Pri sedení potrebujete bezpečie. Stena za chrbtom vám ho dodá a nikto vás od chrbta nepríjemne neprekvapí. Kreslá postavte vedľa sedacej súpravy alebo oproti nej. Medzi sedačku a kreslá dajte konferenčný stolík v obdĺžnikovom alebo štvorcovom tvare. Do každého kúta niečo postavte. Kvet, poličku alebo lampu, aby sa negatívna energia nemala kde držať. 

 

Obývačka podľa Feng Shui

 

Na dvere majú mať výhľad všetci, čo v miestnosti sedia. Domáci, aj hostia. Cítite sa príjemne, ale podvedome potrebujete vedieť, ktorým smerom sa máte v prípade nebezpečenstva vydať. 

Nábytok nedávajte do stredu izby, aby energii čchi nezavadzal. Rozostavte ho rovnomerne v tvare kruhu alebo osemuholníka. Nábytok umiestnený do písmena L vytvára šípku „jedu“. Pokazte jej to. Na koniec šípky umiestnite nejakú časť nábytku a narušte šípke jej vplyv. Stavte na čisté línie a vzdušný priestor. Základom úspechu je nábytok správne poukladať. Vymeniť za nový ho nepotrebujete. Žiadna časť nábytku nesmie brániť výhľadu z okna. Energia čchi musí vedieť, ako sa do vášho príbytku môže dostať. 

Prirodzené svetlo potrebujeme, ale nie je najlepšie, keď do izby smeruje z každej strany. Píliš veľa okien môže mať na prúdenie energie čchi negatívny dopad. Nemusí vedieť, ktorým smerom sa má vydať. Bez umelého osvetlenia si to v dnešnej dobe nedokážeme predstaviť. V zime je skoro tma. Skombinujte viac druhov svetla. Z lustra môže ísť biele, z lampy žlté. Zapáľte si sviečku. Aj to je druh svetla, ktoré pozitívne prispieva k celkovej domácej pohode. 

 

Obývačka s obrazom na stene Akvárium podporuje Feng Shui

 

Harmóniu podľa feng shui vám v obývačke pomôžu dotvoriť aj doplnky. Na stenu zaveste fotografie rodinných príslušníkov a obrazy na stenu, na ktoré sa pozeráte často a radi. Ponuré obrazy a smutné tváre nemajú v obývačke čo hľadať. Izbová fontána a akvárium sú doplnkami, ktoré priestor prečisťujú a pomáhajú energii čchi lepšie prúdiť. 

Energiu prosperity pritiahnete, keď na komodu alebo stolík umiestnite misku s mincami, kryštál, či drahokamy, ktoré sú symbolom bohatstva

Zrkadlo dajte tak, aby sa v ňom odrážali len príjemné veci. Do podobného uhla umiestnite aj televízor. Aj ten odráža obrazy. Najmä, keď ho vypnete. Väčšina z nás na to zabúda. Podľa feng shui sa vám televízor umiestniť nepodarilo, tak ho hneď po vypnutí niečím prekryte. 

Ostré predmety nemajú v obývačke čo hľadať. Uvoľňujú energiu, ktorá vedie k hádkam a násiliu. Staré veci sú krásne a majú v sebe príbeh, ale môžu preniesť energiu z priestoru, v ktorom sa nachádzali predtým. Nemusí to byť dobrá energia. Do obývačky ich radšej nedávajte. 

 

Spálňa v štýle Feng shui

V spálni sa máme dobre vyspať a načerpať energiu na ďalší deň. Spálňa nie je skladisko. Nedávajte do nej veci, ktorým v dome neviete nájsť miesto. Musí byť voľná a vzdušná, aby mohla energia čchi voľne prúdiť. Pred spaním ju poriadne vyvetrajte. Počítač, telefón a televízor nechajte v pracovni. V spálni nemajú čo robiť. Odoberajú spánok. 

 

Harmonická spálňa

 

Posteľ je v spálni najväčším kusom nábytku. Za spoločným čelom postele je vo feng shui stena a k dverám je postavená diagonálne. Skrine majú byť pri nohách postele, aby ste dosiahli pevné energetické uzemnenie. Posteľ je aspoň 1 meter od dverí, ktoré sú na jej boku. Nočné stolíky sú umiestnené vedľa postele a so skriňou vytvárajú trojuholník. Keď sú na hlavnej stene dvere, posteľ tam môžete umiestniť aj tak, ale od dverí dostatočne ďaleko. Nohy nemajú smerovať von z izby. Posteľ nemá byť pod oknom, oproti dverám, ani medzi oknom a dverami. Dodržať to je v mnohých prípadoch dosť náročné. Správnu energiu dosiahnete aj vhodne zvolenými doplnkami. 

 

Spálňa podľa Feng Shui

 

Poličky  a obrazy v masívnych rámoch nad posteľ nevešajte. Priestor pod posteľou nie je skrýšou. Energia musí prúdiť. Zaprataný priestor jej v tom bude brániť. Zrkadlo neumiestňujte oproti posteli. Odoberá energiu a môžete mať pocit, že na vás zo zrkadla stále niekto pozerá. Feng shui verí, že v noci duša opúšťa telo. Keď sa uvidí v zrkadle, môže zmiznúť. Menšie zrkadlo môže byť vedľa postele, ale najlepšie urobíte, keď ho zatvoríte do skrine. Keď sa vám to nepodarí, zrkadlo na noc radšej niečím prekryte. Aj z postele by ste mali mať výhľad na dvere. Hneď zareagujete, keď do spálne niekto vstúpi, ale je to aj znamením, že máte svoj život pod kontrolou a ste otvorení všetkým situáciám, ktoré vám vstúpia do života. 

Zamerajte sa na drevený nábytok a prírodné materiály, ale izbovým rastlinám sa v spálni radšej vyhnite. Vytvárajú energiu a tým oberajú o spánok. Návšteve sa s nimi nepochválite. Umiestnite ich radšej do obývačky. 

Spálňa je vaša izba. Máte sa v nej cítiť príjemne a uvoľnene stále, keď si ľahnete do postele. Harmonickú atmosféru docielite výberom vhodnej farby a osvetlenia. Zvoľte svetlé odtiene ružovej, ktorá je symbolom lásky, bielu, ktorá predstavuje pokoj a dôveru, modrú, ktorá sa spája s relaxáciou a meditáciou, ale nie je vhodná pre ľudí trpiacich depresiou a páry, ktoré majú problémy s komunikáciou a fialovú, ktorá podporuje duchovný rast. Silné svetlo v spálni nepotrebujete. S tlmeným osvetlením a sviečkami vyčarujete dôvernú atmosféru lepšie. 

Spálňa v svetlých odtieňoch

Steny si ozdobte obrazom s prírodným motívom alebo zvoľte feng shui obrazy. Fotky rodinných príslušníkov do spálne nepatria. Ľudia, ktorí sú single môžu na stenu zavesiť obraz páru, ktorý im pomôže niekoho si k sebe privolať. 

 

5-dielny obraz Mandala harmónie na ružovom pozadí Obraz steblá trávy na poli

 

V izbách udržiavajte poriadok. Odstráňte všetko, čo nepoužívate. Pravdepodobne to nepotrebujete. Neporiadok je pre prúdenie energie čchi veľkou prekážkou. Najlepšími feng shui doplnkami do bytu sú kryštály, soľné lampy a geódy. Pomáhajú prečistiť každý priestor, do ktorého ich umiestnite. 

 

Soľná lampa KryštálDoprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii