🌼SPRING SALE -25% off • DIZAJN NA KAŽDÝ DEŇ • ⭐ (4,9/5) 2000+ Recenzií
Ako vybrať sedaciu súpravu?

Ako vybrať sedaciu súpravu?

Nikola Zemková Piatok 25. 02. 2022 Tipy a inšpirácie

Sedaciu súpravu si po vstupe do obývačky všimnete ako prvú. Jej výber nepodceňujte. Prvý dojem viackrát neurobíte. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch, veľkostiach, štýloch a farbách. Sedačku prispôsobte svojmu vkusu a zariadeniu, ktoré už doma máte. Počítajte s tým, že vám bude slúžiť niekoľko rokov. Prezradíme vám, ako vybrať sedaciu súpravu, ktorá bude nielen dobre vyzerať, ale hlavne sa pri sedení na nej budete cítiť príjemne. 

 

Sedacia súprava, ktorá prežije roky

Vyberte si nadčasovú sedačku, ktorá vás tak skoro neomrzí. Zamerajte sa na neutrálne farby. Spestrite ich prikrývkami a vankúšikmi. Vymeníte ich, keď vás to s nimi prestane baviť a sedačka bude zase vyzerať inak. Nad sedačku zaveste obrazy na stenu a farby vám v izbe vôbec nebudú chýbať. Výraznú sedaciu súpravu si môžete dovoliť v tom prípade, keď s inými dekoráciami veľmi nepočítate. Farebné vzory na sedacej súprave potrebujú veľký priestor. Inak nevyniknú. Masívne modely môžu v malej izbe pôsobiť smiešne. Pohovka na nôžkach vo svetlých farbách sa v nej bude lepšie vynímať.

 

 

 

Sedacie súpravy sa vyrábajú v rôznej šírke, výške a hĺbke. Sedačka má byť pohodlná, pekná a kvalitná. Večer sa na nej stretáva celá rodina. Návšteva tiež ocení, keď sa na sedačke bude cítiť príjemne. Vydrží u vás sedieť dlhšie. V obchode si sedaciu súpravu vyskúšajte. Pokojne si na každú sadnite. Na to tam je. Keď doma zistíte, že sa vám na nej sedí zle, už s tým nič neurobíte.

 

Ako sedaciu súpravu správne umiestniť?

Rozmery sedacej súpravy si nakreslite na papier na podlahu. Uvidíte, koľko miesta vám sedačka zaberie a či pri nej budete mať dosť miesta na konferenčný stolík, prípadne či sa vám bude okolo nej dobre prechádzať. Sedacia súprava by vám nemala zaberať celú izbu. Nezabudnite, že od krbu a centrálneho kúrenia by mala byť vzdialená minimálne 40 cm.

 

 

 

Využite všetko, čo sedacia súprava ponúka

Sedacia súprava neslúži len na sedenie. Moderná sedačka toho dokáže oveľa viac. Môžete ju roztiahnuť a využiť na spanie pre návštevy. Do jej úložného priestoru odložíte veci, ktoré potrebujete, ale nepoužívate ich denne. Výšku a sklon opierky prispôsobíte svojim potrebám. Zoznámte sa s manipuláciou pri rozťahovaní pohovky a s úpravou opierky. Mali by ste to zvládnuť rýchlo a ľahko.

 

 

 

Sedacia súprava, ktorá vás unesie

Konštrukcia je pred našimi zrakmi skrytá za čalúnením. Najčastejšie je vyrobená z dreva, drevotriesky alebo ocele. Musí byť pevná. Úplne bez pohybu na nej sedieť nebudete. Deti si z nej urobia trampolínu, aj keď sa vám to nebude veľmi páčiť. Nároky na sedačku sú vysoké. Konštrukcia sedacej súpravy musí zvládnuť naozaj dosť.

 

 

 

Prežije všetky nástrahy, ktoré rodinný život prináša

Poťahový materiál nás svojim vzorom a prevedením pri výbere sedacej súpravy ovplyvňuje najviac. Jeho kvalita rozhoduje o tom, ako dlho sa zo sedacej súpravy budete tešiť. Jednoduchá údržba je jedným z kritérií, ktoré by mala sedacia súprava spĺňať. Poťah na sedačke vám rozhodne predĺži životnosť sedacej súpravy. Ochráni ju pred mechanickým poškodením a nečistotami, ktorým sa v obývačke určite nevyhnete. Keď sa zašpiní, poťah zo sedačky stiahnete a vyperiete. Na výmenu si zaobstarajte poťah v inej farbe. Sedačka bude opäť vyzerať inak.

 

Materiál je rozhodujúci 

Pri výbere poťahového materiálu si môžete vybrať z viacerých možností. Mikrovlákno má luxusný vzhľad a na dotyk pripomína semišovú useň. Sedačky z čistej bavlny sú lacnejšie, ale nie sú odolné a majú kratšiu životnosť. So sedacími súpravami z mikroplyšu sa stretávame najčastejšie. Je dvojvrstvový. Má pevne tkaný podklad a vysoko odolný horný vlas príjemný na dotyk. Žinilka je na dotyk veľmi príjemná, ale veľmi sa špiní a jej údržba je veľmi náročná. Velúr pôsobí luxusne, je mäkký a hebký, ale jeho údržba vám dá poriadne zabrať.

 

 

 

Majte na pamäti, že každý výrobca si do poťahových látok pridáva rôzne prímesi, aby sa od ostatných odlíšila tiež aby vytvoril čo najkvalitnejší a najodolnejší materiál. Pri výbere poťahu sa zamerajte na počet cyklov Martindale. Čím je jeho číslo vyššie, tým je poťahový materiál odolnejší voči oderu. Tkaniny s Martindale viac ako 30 000 sa pokladajú za vysoko odolné a vhodné aj na intenzívne zaťažovaný nábytok.

 

Ekokoža alebo koža?

Hornú vrstvu ekokože tvorí polyuretán a podklad je zo 100 % bavlneného úpletu. Je vhodná pre alergikov a jej čistenie je veľmi jednoduché. Koža je znakom exkluzivity. Je elegantná a veľmi komfortná. Jednoducho sa udržiava. Pravá koža je mäkká a poddajná a má sklon k poškodeniu. Koža je zo spomínaných materiálov finančne najnáročnejšia. 

 

 

 

Pohovka nepatrí len do obývačky

Do obývačky si kúpte sedačku, na ktorej sa pohodlne rozvalíte. Máte si na nej oddýchnuť. Môže byť nižšia a hlbšia, ozdobená rôznymi vankúšmi. Pri formálnejších stretnutiach uprednostníte vyššiu sedačku s tvrdším čalúnením, pohodlným sedením a opierkou. Lepšie sa na ňu sadá a ľahšie sa z nej vstáva. Sedačky nepatria len do obývačky, sú napríklad skvelým doplnkom do kancelárií. Vyššia sedačka v tomto prípade pôsobí elegantnejšie. 

 

 

 

Každá sedačka je iná

Typ sedacej súpravy prispôsobte priestoru, ktorý obývacia izba ponúka. Priestor si poriadne premerajte, aby ste vedeli, s akými rozmermi sedačky môžete počítať. Na výber máte klasické pohovky, rohové sedačky v tvare L a U, ale aj súpravy, ktoré tvorí kombinácia viacerých kusov sedacieho nábytku. Sedacie súpravy zložené z viacerých kusov zaberú viac miesta, ale ich výhodou je, že si vyberiete len tie diely, ktoré naozaj potrebujete a reálne využijete. Väčšinou pozostávajú z dvoch alebo troch miest na sedenie.

 

 

 

Rozkladacia pohovka neponúka len miesto na sedenie, ale aj na spanie. Môže byť jedno alebo dve. Záleží od toho, akú veľkú pohovku si vyberiete. Rozkladať sa môže vytiahnutím ukrytého matraca dopredu alebo preklopením časti, o ktorú sa opierate. V tomto prípade pohovku umiestnite, alebo odtiahnite ďalej od steny, aby ste na jej roztiahnutie mali dostatok miesta.

 

Rohová sedacia pohovka využíva bežne nevyužitý priestor. Šetrí miesto a v obývačke prepojenej s kuchyňou dokáže priestor nenápadne oddeliť.

 

  

 

Sedaciu súprava v tvare L väčšinou tvoria dva sedáky s pripojenou leňoškou alebo otomanom. Niektoré sú urobené tak, že sa dajú pripevniť na obe strany a vy si vyberiete, ktorú využijete, ale častejšie je to tak, že otoman je orientovaný len na jednu stranu a vy musíte vedieť, ktorá je vo vašom prípade tá pravá. Alebo ľavá.

Sedacia súprava v tvare U ponúka najviac miest na sedenie. Na jednej strane je otoman, druhú tvorí klasické sedenie s chrbtovou opierkou. Opierka môže byť na oboch stranách. Je len na vás, aký variant si vyberiete. Výhodou veľkých modelov je, že si na ne pohodlne ľahnú aj dve dospelé osoby.

 

 

 

Sedaciu súpravu si objednáte v takej zostave, ako potrebujete. Výber poťahového materiálu a farby je tiež len na vás. S výberom vám pomôže typový plán a odborník v každom dobrom obchode, ktorý sa predaju sedacích súprav venuje. Pokiaľ túžite po dekorácii, odporúčame obrazy. Obrazy do obývačky sa totiž najčastejšie umiestňujú práve nad sedaciu súpravu. Ujasnite si, ktorý prvok v obývačke bude dominantný, respektíve na ktorý prvok v obývačke upriamite pozornosť. 

 

  Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii