Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Zariaďte si kanceláriu podľa Feng Shui

Zariaďte si kanceláriu podľa Feng Shui

Nikola Zemková Pondelok 12. 07. 2021 Tipy a inšpirácie

Viac ako 6 000 rokov staré čínske umenie Feng Shui, vietor a voda, využíva prúdenie a smerovanie zemských a atmosférických síl v prospech človeka a snaží sa do života priniesť rovnováhu a harmóniu. Uplatniť ho môžete aj v pracovnej sfére. Zlé usporiadanie kancelárie môže mať na svedomí až tretinu problémov, s ktorými sa v práci stretávate. Využite prúdenie energie čchi vo svoj prospech aj v pracovnom čase. Prezradíme vám, ako na to!

 

 

V čom spočíva Feng Shui?

Základom Feng Shui je prirodzené prúdenie energie v prírode. Stačí nechať energiu čchi v kancelárii voľne prúdiť. Negatívnu energiu eliminuje a motiváciu a inšpiráciu podporí. Feng Shui vychádza z energií 5 elementov - dreva, ohňa, zeme, kovu a vody. Reaguje aj na zmenu ročných období a pozitívne ovplyvňuje jednotlivé etapy ľudského života.

 

 

Umiestnenie kancelárie a svetové strany

Majiteľ firmy a vedenie by malo mať kanceláriu čo najďalej od vchodu do budovy. Ich pracovnou náplňou nie je riešiť žabomyšie vojny, ktoré zamestnanci medzi sebou vedú na chodbách a v kuchynke. Potrebujú sa sústrediť na dôležitejšie veci a nemajú byť zbytočne rušení.

Kanceláriou umiestnenou na južnej strane budovy podporíte myslenie a kreativitu. Najlepšie sa v nej bude dariť zamestnancom obchodu a marketingu. Finančnému oddeleniu nechajte miesto na západnej strane. Severozápad je určený manažérom a zamestnancom vo vedúcich pozíciách. Dovoľte im v plnej miere prejaviť ich vodcovské a organizačné schopnosti.

 

 

Kancelária podľa vašich predstáv!

Kanceláriu si upravte tak, aby ste sa v nej cítili uvoľnene a príjemne. Vychádzajte zo svojich pocitov. Upravujte si ju postupne. Vy v nej pracujete. Vaša spokojnosť je najdôležitejšia. Len spokojný zamestnanec prináša dobré výsledky. Zariadenie kancelárie a doplnky ovplyvňujú produktivitu zamestnancov. Keď sa necítia dobre, odzrkadlí sa to najmä na ich pracovných výsledkoch. Posaďte sa a poriadne si kanceláriu pozrite. Odstráňte z nej všetko, čo vás v kancelárii ruší. Budete prekvapení, koľko nepotrebných vecí v nej skladujete. Do kancelárie nepatria žiadne okrasné stĺpy a predeľovacie steny. Prekážajú v úspešnej práci. Energia čchi na prúdenie potrebuje priestor. Doprajte jej ho. 

 

 

Pracovný stôl ako dominantný prvok

V kancelárii je najdôležitejší pracovný stôl. Trávite pri ňom najviac svojho pracovného času a robíte rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú váš pracovný výkon a výsledky. Stôl má byť vyrobený z dreva. Drevo je prírodný prvok a podľa Feng Shui vytvára prirodzenú energiu a podporuje kreatívne myslenie a dáva priestor vizionárstvu. Vyberte si masívny stôl s veľkou pracovnou plochou. Dodá vám pocit slobody, prinesie nové nápady a budete za ním lepšie plniť svoje pracovné úlohy. Veľký pracovný stôl pôsobí autoritatívne a dodá vám potrebné sebavedomie. Drevo skombinujte s ostatnými prvkami Feng Shui (drevo, voda, oheň, zem, kov). Na skrinku položte kameň ako dekoráciu alebo zaveste obraz na stenu.

 

 

Náš tip: Pracovný stôl v tvare "L" Feng Shui v kancelárii neodporúča.

 

Medzi dvere a okno pracovný stôl nedávajte. Je tam prirodzený tok prúdenia energie, ktorý vytvára energetický prievan a to spôsobuje zbytočný stres a tlak. Umiestnite ho čo najďalej od dverí tak, aby ste mali dobrý výhľad na celú kanceláriu. Nechajte si pri ňom dostatok voľného miesta, aby ste sa za ním necítili stiesnene. Chrbtom smerujte k stene. Získate istotu, že vás od chrbta nič neprekvapí. Žiadne police nad hlavou nepotrebujete. Dôležitý je priestor. Zbytočne sa nimi neutláčajte. V stole a kancelárskom nábytku je miesta na šanóny a dokumenty dosť.

Na stole nechajte len to, čo pri práci naozaj potrebujete. Kopy papierov na stole vás pripravia o energiu a budú brzdiť v rozhodovaní. Okrem toho, peniaze nebudú mať kde pristáť. Urobte im miesto. Počítač postavte do juhovýchodného rohu pracovného stola. Energiu a pokoj do pracovného zhonu vnesú aj zelené izbové rastliny.

 

Veľa svetla za každých okolností

Nezabudnite na dobré osvetlenie! Na stôl nechajte prúdiť čo najviac prirodzeného svetla, najlepšie z ľavej strany. Nemalo by byť príliš ostré, ale zase ani veľmi jasné. Keď máte pekný výhľad z okna, využite to. Pri pohľade z okna načerpáte nové sily a možno vás napadne aj niečo prevratné. Keď vás pohľad z okna rozptyľuje, zatiahnite žalúzie tak, aby vám svetlo nechýbalo. V zime sa bez umelého osvetlenia nezaobídete. Využite viac druhov osvetlenia a skombinujte viac farieb svetla. Dennému svetlu sa tak priblížite najlepšie a oči budú trpieť oveľa menej.

 

 

Správne zvolené farby pozitívne ovplyvnia váš život

Farby vás tiež môžu podnietiť k vyšším pracovným výkonom. Žltá a hnedá zvyšujú aktivitu, modrá a zelená podporujú fantáziu a tvorivosť a vďaka oranžovej budete produktívnejší a zvládnete aj prácu pod tlakom. S červenou a oranžovou opatrne. Keď to s nimi preženiete, budú pôsobiť rušivo a v práci vám veľmi nepomôžu. Použite ich len na doplnkoch. Môžu byť súčasťou abstraktného obrazu alebo ich využite na kancelárskych doplnkoch. Stojan na perá, podložka pod myš, či kôš na odpadky. Tmavému kancelárskemu nábytku sa radšej vyhnite. Prirodzený tok prírodných energií podporujú najmä svetlé farby a pozitívnu energiu a hravosť prebudí farebnejšie prostredie. Tmavé prostredie vzbudzuje nedôveru a pocit, že niečo skrývate. Utlmuje a znižuje aktivitu.

 

 

Pár Feng Shui rád na záver

  • Drevo v juhovýchodnej časti kancelárie je symbolom hojnosti a prosperity, vo východnej časti podporuje zdravie.
  • Voda predstavuje peniaze a tok vody finančný tok. Nájdite si v kancelárii miesto pre akvárium alebo fontánku. Keď to nie je možné, dajte na stenu tapetu alebo obraz s motívom vody a nechajte k sebe peniaze voľne prúdiť.
  • Prvkom zeme môže byť napríklad kryštál. Rozptyľuje svetlo a podporuje prúdenie energie čchi.
  • Umiestnite do kancelárie predmety, ktoré sú pre vás symbolom bohatstva a hojnosti. Pohľad na ne vás podporí v práci. Chcete sa k nim predsa dopracovať čo najskôr!

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii