Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Ako vybrať správny rozmer obrazu na stenu

Ako vybrať správny rozmer obrazu na stenu

Nikola Zemková Pondelok 05. 10. 2020 Obrazy

Motív je dôležitý. Obraz sa vám musí páčiť. O tom niet pochýb. Správny obraz izbu zútulní a zmení jej celkový vzhľad. Väčšinou ich vešiame na najväčšiu stenu v izbe, aby sme ním vyplnili prázdny priestor. Nevešajte obrazy len tak od oka. Nemuselo by to dopadnúť dobre. Prezradíme vám, čoho sa pri vešaní obrazov držať, aby vám izbu naozaj príjemne oživili.

 

Obraz abstraktný les

 

Najlepšie miesto na zavesenie obrazov

Jedným z najobľúbenejších miest na vešanie obrazov je priestor nad sedacou súpravou v obývačke a posteľou v spálni. Stena je z časti zakrytá, ale stále je na nej dosť miesta na to, aby ste ju niečím pekným ozdobili. Na veľkej stene malý obraz nevynikne. Vyzerá to zvláštne. Tak nedokončene. Set obrazov v rovnakom štýle tento nepomer vyrieši. Treba sa s nimi len trochu pohrať a obrazy na stenu dôkladne rozmiestniť. Obraz by mal nad sedačkou zaberať ⅔ z jej šírky. Rovnaký priestor bude v tomto prípade zaberať aj zostava obrazov.

 

Obraz nádherná slnečnica

 

Zle zvolený rozmer obrazu môže pôsobiť rušivo a pokaziť celkový dojem. Obraz je často len doplnkom, po ktorom sa poobzeráte, až keď je celý priestor zariadený a hľadáte len akúsi čerešničku na torte. Milovníci umenia majú často opačný problém. Obraz už majú a zariadenie miestnosti prispôsobujú motívu, veľkosti a farbám obrazu. Aj preto je ich správne umiestnenie také dôležité.

Bez metra sa pri vešaní obrazov nezaobídete. Keď chcete obraz zavesiť nad komodu, sedačku alebo inú časť nábytku, stenu premerajte od miesta, kde nábytok končí až po strop. Premeriavate len voľné miesto, na ktoré chcete obraz zavesiť. Obrazy zavesené nad nábytkom ho nemajú presahovať. Práve naopak. Majú byť menšie ako 75 % šírky nábytku. Keď ste sa rozhodli obraz zavesiť nad krb, vyberte presne taký rozmer obrazu, ako je otvor na krbe a zaveste ho v jednej rovine. 

 

5-dielny obraz nad oblakmi

 

Vešanie obrazov na stenu v číslach

Keď chcete obraz zavesiť na prázdnu stenu, vyberte si rozmer, ktorý vyplní ⅜ z celej šírky steny. Držte sa vzorca: šírka steny v centimetroch x 0,37. Na stene širokej 500 cm najlepšie vynikne obraz široký 185 cm (500 x 0,37 = 185). Obraz si môžete dať vyrobiť na mieru alebo si vybrať z už vyrobených obrazov. Rozmer obrazu nájdete pri jeho popise. Jeden motív môže byť vyrobený vo viacerých rozmeroch a je len na vás, ktorý si vyberiete. 

Rozmery obrazov sa udávajú v centimetroch. Najčastejšie sa stretávame s týmito rozmermi: 

  • 60 x 40 cm
  • 90 x 60 cm 
  • 120 x 80 cm

Obraz africké ženy

 

Veľkej obľube sa momentálne tešia 5 dielne obrazy. Môžete si ich vybrať v týchto prevedeniach: 

  • 100 x 50 cm
  • 200 x 100 cm 

5-dielny obraz príroda v letnom období

Pri ich rozmeriavaní 5-dielneho obrazu počítajte aj s voľným priestorom medzi jednotlivými časťami.

Motív obrazu sa musí páčiť predovšetkým vám. Pohľad naň by mal vo vás vzbudzovať príjemné pocity. Budete ho mať na očiach denne. Nevešajte ho na priame slnečné svetlo a do blízkosti centrálneho kúrenia, aby ho nepoškodili. Dobre sa o svoje obrazy starajte, aby vám radosť robili čo najdlhšie. Tipy ako zavesiť obraz na stenu bez vŕtania nájdete v našom článku.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii