FLASH SALE⚡10% + extra10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Ktorých 5 najčastejších chýb sa pri tapetovaní dopúšťame?

Ktorých 5 najčastejších chýb sa pri tapetovaní dopúšťame?

Lucia Plasa Pondelok 02. 05. 2022 Tapety a materiály

Biele steny sú pre váš moderný interiérový dizajn príliš fádne? Potrebuje váš domov menší refresh? Zakomponujte do interiéru tapety na stenu. Sú praktické, moderné a dokážu pretvoriť neatraktívny interiér na dizajnové trendy bývanie snov. Aplikácia je jednoduchá, ale niekedy môžu nastať menšie komplikácie. Zbystrite pozornosť, pretože v nasledujúcich riadkoch sa dočítate o najčastejších chybách, ktorých sa pri tapetovaní dopúšťame.

 

fototapeta abstraktné kvety v kuchyni samolepiaca tapeta na stene v spálni - nádherná lúka

 

1. Výber tapety na stenu je dôležitý

Často sa pri výbere zameriame len na vzory, ktoré sú momentálne IN. Pokiaľ chcete, aby priestor tvoril celok, je nevyhnutné prispôsobiť vzor, štýl a farebnosť tapety celkovému dizajnu miestnosti a aj interiérovému štýlu. Vyberte si správny vzor! Nezabúdajte že, tapeta na strope pôsobí trendovo a štýlovo, ale môžete si to dovoliť len v interiéri s vysokým stropom. V opačnom prípade budete mať pocit, že na vás strop čoskoro spadne. Izby skúpe na metre štvorcové potrebujú opticky zväčšiť. Zvislé pásy dopomôžu k optickému zvýšeniu stropu, horizontálne pásy miestnosť opticky rozšíria. Vo veľkých priestranných izbách s dostatočným prirodzeným osvetlením vyniknú aj originálne tapety na stenu v trendy tmavých farbách.  

Dôležitú úlohu zohráva aj materiál tapety. Nie každá tapeta je určená do vlhkého prostredia alebo do interiéru, v ktorom číhajú rôzne nástrahy. Tapety podľa použitého materiálu delíme na tri typy:

Papierové tapety 

Sú to najlacnejšie tapety, ale nehodia sa do každého interiéru. Neodporúčame ich do interiéru, kde sa bláznia deti alebo domáci miláčikovia. Nie sú totiž odolné voči divokým detským hrám či škrabancom od domácich miláčikov. Nedajú sa ani umývať, takže pri ich poškodení, musíte papierové tapety odstrániť a vymeniť.

Vliesové tapety 

Momentálne patria medzi najpopulárnejšie a najpredávanejšie tapety na stenu. Sú to vysoko kvalitné tapety s dlhou životnosťou. Farby neblednú a dokonca zvukovo izolujú izbu. Ponuka vliesových tapiet je pestrá. Výrobcovia ponúkajú najrôznejšie vzory, potlače (dokonca aj s 3D efektom) a farebné variácie. Ďalším bonusom vliesových tapiet na stenu sú rýchla a praktická aplikácia a aj jej prípadne jednoduché odstránenie. Vyznačujú sa aj vysokou priepustnosťou vzduchu, takže v tomto prípade sa predchádza tvorbe plesní. 

 

fototapeta XXL s motívom moderného umenia samolepiaca tapeta do spálne s motívom zelených listov

 

Vinylové tapety 

Patria medzi kvalitné tapety, ktoré môžete umývať a pritom nestrácajú farbu. Sú odolné a bez akýchkoľvek problémov ich môžete nalepiť na rôzne povrchy. Hlavným plusom je dokonalé prekrytie akýchkoľvek nerovností alebo trhlín na stene. Mínusový bod predstavuje nepriedušnosť a zložitejšia aplikácia. 


Náš tip: Na trhu nájdete aj praktické samolepiace tapety. Ich aplikácia je rýchla, jednoduchá a bez potrebného lepidla či iného príslušenstva. Pri ich lepení je najdôležitejšie vyčistiť stenu od mastnôt a iných nečistôt.

 

samolepiaca tapeta hnedá s motívom starodávnej mapy sveta samolepiaca tapeta so zeleným lístím

 

2. Dvakrát meraj, raz strihaj

Staré známe heslo zaručeného úspechu už každý dobrý kutil pozná. Dvakrát meraj, raz strihaj. Pri tapetovaní to platí dvojnásobne. Nechcete mať predsa na stene v obývačke divoký mix najrôznejších odtieňov sivej. Každá rolka tapety má vlastné číslo šarže. To znamená, že rolka s iným číslom má síce rovnaký vzor, ale farebný odtieň potlače sa môže líšiť. Zbytočne neriskujte a dobre si odmerajte stenu, ktorú chcete tapetovať. Buďte na všetko pripravení. Kúpte si o jednu dve rolky viac, keby sa tapeta potrhala alebo vy ste sa náhodou pomýlili pri výpočtoch. Ako správne vypočítať spotrebu tapety na stenu?

 

tapetovanie 

 

Spotrebu počítame na rolky. Nie na metre štvorcové. Napr. stena je 6 m dlhá a 2,56 m (čo predstavuje najbežnejšiu výšku) vysoká. Dĺžku steny vydelíme šírkou rolky tapety. (6/0,50=12), na danú stenu budete potrebovať 12 pásov tapety. Ako zistíte počet roliek, ktorý potrebujete? 

Dôležitý ukazovateľ je raport (posun vzoru), ktorý je na tapete znázornený. Jednofarebné tapety alebo tapety na stenu so zvislými pásmi zvyčajne raport nemajú. Pri vzorovaných môže byť raport nasledovný: 0,32 m, 0,64 m alebo 1 meter.  Zvyčajne to býva 0,64m.

Berte papier a ceruzku. Nakreslite si jednoduchý obdĺžnik, ktorý si podľa zadanej výšky (2,56 m) rozdelíte na 12 pásov. Prvý bude mať 2,56 m, druhý bude mať 3,2 m (2,56+0,64), tretí a až po dvanásty budú mať tak isto 3,2 m.

Najbežnejšia dĺžka rolky je 10,05 m. Počet roliek zistíte nasledovne: 2,56+3,2+3,2 = 8,96 m (na prvé tri pásy potrebujeme zaokrúhlene 1 rolku). 

3,2+3,2+3,2 = 9,6 m (na ďalšie tri pásy potrebujeme ďalšiu 1 rolku).

3,2+3,2+3,2 = 9,6 m = 1 rolka

3,2 +3,2+3,2 = 9,6 m = 1 rolka

Dokopy na stenu vysokú 2,56 m a dlhú 6 metrov, budete potrebovať vzorovanú tapetu s raportom 0,64 m - 4 rolky. 

Náš tip: Odporúčame nevyhadzovať všetok zvyšný materiál. Kusy tapety väčšie ako 30 cm, si odložte na "horšie" časy. Nikdy neviete, kedy budete potrebovať zakryť dieru po zmontovanej garniži alebo iné nedostatky.

 

3. Preč s bublinkami!

Všetko je dokonale nalepené. Dokonca sa vám spoje pekne prekryli a tapety sú perfektne zarovnané. Bohužiaľ, fantastický vizuálny dojem nakoniec pokazia nepríjemné bublinky. Vyhladenie tapety po aplikovaní je kľúčové. Čím skôr to urobíte, tým lepšie. Pomocou štetca alebo valčeka, vyhlaďte tapetu od stredu po okraj. 

 

4. Používajte kvalitné lepidlo na tapety

Chcete mať vytapetované ako od skutočného majstra? Pri tapetovaní používajte kvalitné pomôcky. Dobré lepidlo tvorí základ pre úspešné tapetovanie. Väčšinou k zakúpenej tapete dostanete aj lepidlo, ktoré je pre daný typ tapety určené. Ak nie, odporúčame vám poradiť sa s predajcom tapety. Na výber máte tekuté lepidlo, ktoré môžete hneď použiť, ale musí byť odolné voči vode. Alebo práškové lepidlo, ktoré si musíte sami rozrobiť. Dôležité je dobre ho rozmiešať a taktiež ho hneď použiť.

príslušenstvo na tapetovanie

Nezabúdajte aj na valček, ktorý je pri vytláčaný bubliniek nepostrádateľný. Alfou omegou je aj ostrý nožík (orezávatko), vďaka ktorému bezchybne a jednoducho zarovnáte koniec tapety.  

 

5. Neprekurujte miestnosť, ktorú ste tapetovali

Väčšie teplo neznamená rýchlejšie schnutie s dokonalým výsledným efektom. Neprekurujte čerstvo vytapetovanú miestnosť. Optimálna teplota je 18 až 21 stupňov. Extrémne rýchle schnutie spôsobuje zvlnenie tapety.

 

samolepiaca tapeta malý astronaut samolepiaca tapeta les

 

Aby ste predišli spomínaným chybám, prečítajte si článok: Postup pre správne lepenie tapiet na stenu. V článku sa dočítate, čo budete pri tapetovaní potrebovať a ako sa aplikujú vliesové tapety na steny. Veríme, že sme vás nevystrašili spomínanými nástrahami. Interiér s tapetou je nabitý atraktivitou a originalitou. Nedajte sa odradiť. Výsledok stojí za to.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii