Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Aké lepidlo použiť pri lepení vliesových tapiet?

Aké lepidlo použiť pri lepení vliesových tapiet?

Monika Vrťová Štvrtok 23. 07. 2020 Tapety a materiály

Viete, ktorú tapetu chcete. Obzeráte ju už poriadne dlho. Teraz je ten správny čas. Ide sa tapetovať! Vypočítali ste si, koľko tapety potrebujete. Prichystali ste pomôcky, bez ktorých sa pri tapetovaní nepohnete. Starosti vám robí lepidlo. Tapetovať predsa nebudete každý rok. Musí niečo vydržať. Tak ktoré lepidlo si vybrať?

 

Sada príslušenstva na tapetovanieLepidlo na tapety

Tapeta a lepidlo musia spolu ladiť

Akú tapetu ste si vybrali? Papierovú, vinylovú, či vliesovú? Na aký povrch chcete tapetu lepiť? V ktorej miestnosti? Už ste niekedy tapety lepili, či to bude vaša premiéra? Príliš veľa otázok? Odpovedzte si na ne skôr, ako sa do tapetovania pustite. Základom úspechu je dobrá príprava. A to platí aj pri tapetovaní!

  • Papierové tapety sú lacné a priedušné, ale na ich lepenie potrebujete pevné nervy.
  • Vliesové tapety sú priedušné, odolné, umývateľné a do istej miery izolačné, preto za ne viac zaplatíte. Lepenie je oproti papierovým, oveľa jednoduchšie. Za priplatenie to možno stojí, čo poviete?
  • Vinylové tapety sú najodolnejše, prekryjú aj menšie nerovnosti povrchov a nalepíte ich naozaj všade, ale nie sú priedušné. Do izieb, v ktorých trávite veľa času (detská, obývačka, spálňa) sa lepiť neodporúčajú.

 

Práškové alebo tekuté? Ktoré je lepšie?

Zjednodušte si to. Aké lepidlo odporúča výrobca tapety, ktorú ste si vybrali? Nechajte si poradiť! Správne lepidlo je polovicou úspechu. Neinvestovali ste do tapety a svojho času preto, aby nakoniec všetko pokazil nesprávny výber lepidla.

 

  

Tekuté lepidlo

Tekuté lepidlá na tapety nevyžadujú žiaden čas na prípravu. Prinesiete ho z obchodu a môžete začať. Príprava lepidla vás nebude zdržiavať. 

Presvedčte sa, či ide o lepidlo odolné voči vode. Tapeta vás po nejakom čase omrzí a budete ju chcieť premaľovať. Voda lepidlo rozpustí a tapeta sa začne odlepovať a vydúvať. Narobíte si viac škody ako osohu.

Práškové lepidlo

Toto lepidlo na tapety sa vo vode rýchlo rozpúšťa. Často obsahuje umelú živicu, vďaka ktorej lepí lepšie. Pri príprave lepidla postupujte podľa návodu na obale. Pomer prášok a voda dodržiavajte presne. Nie je na výrobku uvedený len tak. Prášok do vody pridávajte postupne, aby ste mali dosť času ho poriadne rozmiešať a v lepidle nevznikali hrudky. Voda musí byť v pohybe. Jednou rukou ju miešajte a druhou do nej lepidlo pomaly sypte. Prášok a voda sa spoja do stredne hustej kaše a lepidlo je na svete. Môžete začať lepiť. Hneď!

 

Nanášanie lepidla. Ale ako?

Tapeta nachystaná, lepidlo tiež. Čo teraz? Netrieť ho na tapetu alebo na stenu? To je otázka. Lepidlo na tapety natierame 3 spôsobmi. Už viete, že rozhoduje tapeta, ktorú ste si vybrali. Aký je v nanášaní lepidla rozdiel?

 

  

Nanášanie lepidla na stenu

Tento spôsob lepenia tapiet je najjednoduchší. Na stenu prikladáte suchú tapetu. Manipuluje sa s ňu najľahšie. Lepidlo na stenu stačí natrieť, keď ste sa rozhodli pre vliesovú tapetu, ktorá si zachováva rozmery a pred lepením ju netreba zmäkčovať. S tapetovacím valčekom lepidlo na stenu dostanete rovnomerne. V porovnaní so štetcom sa s ním pracuje ľahšie a lepidlo z neho menej kvapká. Stenu si dopredu pripravte. Musí byť čistá, rovná a suchá. Nie ste si istý, ako na tom stena, čo sa nasiakavosti povrchu týka, je? Natrite ju penetráciou. Uľahčí vám prácu a v konečnom dôsledku ušetrí aj nejaké to euro. Môže sa stať, že výrobca vliesových tapiet odporučí natrieť lepidlo aj na tapetu. V tomto prípade treba počítať s vyššou spotrebou lepidla. Lepidlo je husté a vyznačuje sa dobrou priľnavosťou.

Nanášanie lepidla na tapetu

Na papierové tapety nanášate lepidlo priamo. Ich nevýhodou je, že pri kontakte s lepidlom menia rozmery. Lepidlo treba na zadnú stranu tapety naniesť skôr, ako s tapetovaním začnete. Natrite ju lepidlom, poskladajte a nechajte ho aspoň 15 minút pôsobiť, aby tapeta zmäkla. Na každom páse ho nechajte pôsobiť rovnako dlho. Doprajte tapete dosť času, na to, aby všade poriadne napučala. Neponáhľajte sa, inak vám to tapeta na stene zráta vznikom neželaných bublín a záhybov. Takto si výsledok svojej práce predsa nepredstavujete. K natieraniu pásov potrebujete dosť miesta, aby ste ich mali kde natiahnuť. Lepenie si musíte časovo a priestorovo poriadne zmenežovať.

Nanášanie lepidla na stenu aj na tapetu

Lepidlo na stenu a na tapetu treba natierať vtedy, keď to odporúča výrobca. Väčšinou ide o ťažké tapety, pri ktorých potrebujete istotu, že budú držať naozaj dobre. Tapetu treba natrieť skôr, ako s jej lepením na stenu začnete, aby zmäkla. Postupujte presne tak, ako pri nanášaní lepidla na tapetu. V tomto prípade musíte natrieť aj stenu. Nezabúdajte na to! Spomínali sme, že vliesové tapety sa lepia rovno na stenu. Je to pravda, ale pri náročnejších vzoroch jej treba pomôcť, aby lepšie držala. Tento spôsob lepenia je najnáročnejší a zaberie vám najviac času. Čím je tapeta ťažšia, tým väčšiu priľnavosť použitého lepidla potrebuje.

 

    

 

Na ktorý spôsob lepenia tapety si trúfnete? Rozhodnite sa skôr, ako s tapetovaním začnete. Ušetrí vám to veľa času, peňazí a hlavne budete spokojní. Na našej stránke nájdete aj článok s postupom pre správne lepenie tapiet na stenuDoprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii