Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Shabby Chic spája romantiku s prvkami nedokonalosti

Shabby Chic spája romantiku s prvkami nedokonalosti

Nikola Zemková Nedele 07. 03. 2021 Štýly bývania

Shabby Chic je zo všetkých štýlov bývania, ktoré poznáme asi najromantickejší. Je jemný a čistý. Predstavuje minulosť a jemnú dávku nostalgie. Stretávajú sa v ňom rôzne prvky a kombinácia moderného so starožitným mu tiež nie je cudzia. Shabby chic spája nespojiteľné tak, že to pôsobí elegantne a chic. Chcete vedieť, ako na to?

 

 

Odkiaľ pochádza a komu je určený? 

Shabby Chic, ako dizajnový štýl vznikol v 80. rokoch minulého storočia vo Veľkej Británii. S pomenovaním Shabby Chic ste sa mohli prvý krát stretnúť už v roku 1980. Doslovný preklad slova "shabby" je ošumelý. Ošumelosť sa nesie celým týmto štýlom. Jeho hlavnou predstaviteľkou je autorka, dizajnérka a podnikateľka Rachel Ashwell, ktorá trendy tohto štýlu udáva dodnes. Obľubujú ho najmä kreatívne duše s estetickým cítením, ktoré rady kombinujú netradičné prvky.

 

 

Nielen päťdesiat odtieňov bielej

Pri Shabby Chic prídete na to, že biela nie je len biela. Je to základná farba tohto štýlu a má niekoľko odtieňov. Pôsobí čisto a nevinne a izby, v ktorých ju použijete zväčšite aspoň opticky. Spojte ju s pastelovou ružovou, zelenou, modrou, fialovou, smotanovou a šedou a prvý krok k vytvoreniu tohto netradičného štýlu máte za sebou. Nezabudnite na kvety. Ruže, pivónie a hortenzie nepatria len do vázy, ale nesmú v nej chýbať.

Látka na sedacej súprave, vankúše, závesy a tapety na stenu môžu byť ozdobené práve nimi. Kvetinový vzor, bodky, rastlinky a ornamenty sú doslova žiadúce. Základom sú pastelové farby. Žiadne krvavočervené ruže a na pivonke žiadny žiarivý cyklamén. Farby tu pôsobia vyblednuto a staro. Ošumelo. Aj kráľovský vzor k Shabby Chic patrí. Na prvý pohľad predsa pôsobí kráľovsky a nesie v sebe  prvky rustikálneho štýlu, ktorý nás láka svojou prívetivou atmosférou.

Nábytok je ošúchaný a vyzerá tak, že každodenný život už na ňom zanechal poriadnu stopu, ale to je presne to, čo tento romantický štýl charakterizuje. Z tohto nadčasového dizajnu, cítiť lásku k detailom, ale aj krásu nedokonalosti.

 

 

Doplnky, s ktorými Shabby Chic zvýrazníte

Správne zvolené doplnky dotvárajú dokonalý priestor. Pôsobia staro a ošumelo, ale nie lacno. Kvalitné materiály na vankúšoch a závesoch doplnené flitrami a jemnou čipkou a doplnky z dreva a kovu s nádychom patiny sú pre pre shabby chic neoddeliteľnou súčasťou. Nemali by medzi nimi chýbať svietniky, sviečky, porcelán s kvetinovými vzormi, krištáľové lustre, ani romantické tienidlá s čipkou.

 

 

Shabby Chic v spálni

Posteľ s výrazným dreveným alebo oceľovým čelom v netradičnom tvare s romantickým zdobením a baldachýnom je v spálni najdôležitejšia, ale nebude jediným prvkom, ktorý si po vstupe do takto zariadenej izby všimnete. Veľké zrkadlo v mohutnom zdobenom ráme a skrine s rustikálnym vyrezávaním vás určite zaujmú tiež. K nohám postele postavte oddychovú lavičku alebo kreslo a vytvorte si kútik na čítanie. Nočné stolíky nemusia byť z rovnakého materiálu ako skrine a posteľ. Čo tak ratan natretý na bielo. Kvetinové obliečky a prešívané prehozy cez posteľ v jemných odtieňoch béžovej, svetlo zelenej, svetlo modrej, či ružovej a Shabby Chic je na svete.

 

 

Romantická Shabby Chic obývačka

Hlavným prvkom v obývačke je pohodlná a multifunkčná sedacia súprava alebo ratanová sedačka s poduškami. Je len na vás, pre ktorý tip sa rozhodnete. Pri jednofarebných stenách zvoľte sedačku s jemným kvetinovým vzorom, pri výraznejších tapetách na stenu nechajte sedačku bielu alebo zvoľte jemnú pastelovú farbu. Na konferenčnom stolíku nebude len váza s pivonkami a ružami. Musia naň vojsť aj časopisy, knihy a čajník z porcelánu. Obývačka má pôsobiť nedbalo a elegantne zároveň. Rustikálne klenuté nohy a antický povrch do obývačky prinesie presne toľko netradičnosti, koľko v Shabby Chic potrebujete. 

 

 

Aj v kuchyni nájde uplatnenie 

Shabby Chic kuchyne sú najčastejšie biele. Kuchyňa pôsobí, ako keby ste ju dedili z generácie na generáciu. Je to miesto, v ktorom trávite najviac času a je centrom rodinného diania. Mala by z nej vychádzať radosť a energia. O dokonalosti a čistých tvaroch sa tu rozhodne hovoriť nedá, ale je to len na vás. Dajte do nej to, čo sa vám páči. Počúvajte svoje inštinkty. Určite vás povedú správne, ale nezabúdajte, že kuchyňa má byť romantická a chic. Do jej zariaďovania zapojte všetku svoju ženskosť a citlivosť. Kuchyňa má vyvolať nostalgiu a nemá pôsobiť gýčovo. Kuchynskej linke a stolu so stoličkami nesmú chýbať škrabance, odreniny a olúpané rohy. Neošetrené drevo je nedokonalé, ale presne takto to má byť. Stoly a stoličky svojim tvarom pripomínajú rustikálny štýl a majú povrch s úpravou "popraskaného laku". Jednotlivé doplnky nemusia perfektne ladiť. Práve naopak. Dajte im punc originality a odlíšte sa niečím, čo si nikto iný nedovolí. 

 

 

Chcete zariadiť byt v štýle Shabby Chic, ale nenašli ste zariadenie a doplnky, ktoré sa vám páčia? Vytvorte si ich sami. Obyčajné veci premeňte na originálne dekorácie, za ktoré by sa ani Rachel Ashwell nemusela hanbiť. Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii