EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Obľúbená interiérová dekorácia Budha

Obľúbená interiérová dekorácia Budha

Lucia Plasa Pondelok 08. 11. 2021 Tipy a inšpirácie

Neverte mojim slovám, len preto, že ich povedal Budha, ale dobre ich preskúmajte. Buďte sami sebe svetlom.” Budha

Budha, v preklade prebudený alebo osvietený, je symbolom múdrosti, harmónie a večného pokoja. Zároveň je Budha stále viac obľúbenou dekoráciou, ktorá je známa po celom svete. Zlaté sošky Budhu, obraz meditujúceho Budhu alebo vyrezávaný Budha do dreva. Ktorý Budha je vášmu srdcu najbližší? Veselý usmievavý "brucháš" alebo pokojný, meditujúci muž? Čo vyjadruje meditujúci, ležiaci alebo smejúci sa Budha? Kam tento symbol pokoja umiestniť, aby ste nechali v interiéri prúdiť pozitívne čchi?

 

Buddha

 

Budha a jeho význam

Potrebujete do domu prinavrátiť pokoj a rovnováhu? Budha je na to ako stvorený. Je to jedinečná dekorácia, ktorá symbolizuje večný pokoj, pozitivitu a harmóniu. Dekorácie v štýle Budhu, znázorňujú skutočného zakladateľa budhizmu - Siddhartha Gautama Buddha. Budha môže zdobiť každý interiér bez rozdielu na to, či vyznávate budhizmus alebo nie. 

 

sošky Budhu

 

Vedeli ste, že lotos a Budha sú kľúčovými symbolmi v budhizme? Lotos v budhizme predstavuje symbol osvietenia a symbol čistej mysle. Hovorí sa, že keď sa narodil Siddhártha Gautama Buddha, zakladateľ budhizmu, pod jeho prvými siedmimi krokmi rozkvitli ružové lotosové kvety.

 

Vo všeobecnosti soška alebo zobrazený Budha na obraze stelesňuje vyrovnanosť, prirodzený pokoj, súcit a nekonečný blahobyt. Avšak hlbší a konkrétny význam udávajú gestá, pozícia rúk a poloha, v akej je Budha zobrazený. 

 

Ležiaci Budha symbolizuje vstup Budhu do absolútneho pokoja a oslobodenia od sveta, do stavu Nirvány. Ležiaci Budha symbolizuje aj dlhovekosť a verte alebo nie, pomáha nám aj v období, keď prechádzame obrovskými životnými zmenami.

 

obraz Buddha

 

Smejúci sa Budha je vynikajúcou voľbou. Šťastný a vysmiaty Budha symbolizuje zdravie a bohatstvo. Podľa Feng Shui, ak je Budha umiestnený v juhovýchodnom rohu, priťahuje bohatstvo, úspech a hojnosť. Vo východnom priťahuje bohatstvo a zdravie a v severnom najmä úspech v kariére.

 

smejúci sa Budha

 

Meditujúci Budha prináša domov pokoj a harmóniu. Budha sediaci v lotosovom sede s rukami voľne položenými v lone, kde dlane smerujú nahor, symbolizuje múdrosť, stabilitu, koncentráciu a absolútnu rovnováhu. 

 

 

Sediaci Budha s ľavou rukou umiestnenou v lone, kde dlaň smeruje nahor a s pravou rukou položenou na stehne, kde prsty naznačujú prepojenie so Zemou, znázorňuje osvietenie a dotyk Zeme. Soška nám má pripomenúť, že ak chceme dosiahnuť osvietenie, je nesmierne dôležité najskôr si splniť všetky naše "pozemské" povinnosti.

 

obraz Budha

 

Najznámejšia podoba Budhu je Budha sediaci v lotosovom sede s ľavou rukou položenou v lone, s dlaňou nahor a pravou rukou mierne pokrčenou v lakti, s vystretými prstami smerujúcimi nahor a s dlaňou otočenou dopredu. V tejto polohe symbolizuje odvahu, nebojácnosť a ochranné úmysly. Traduje sa, že Budha dokázal len týmto jedným gestom zastaviť rozzúreného slona, ktorý na neho zaútočil.

 

Budha

 

Náš tip: Vytvorte si doma vašu oázu pokoja - meditačnú zónu. Ako na to? Pri tvorení vám veľa kreativity netreba, stačí ak dodržíte pár pravidiel a vašu "svätyňu" budete udržiavať usporiadanú a čistú. 

Pravidlá pri tvorení meditačnej zóny:

  • Budha a oltár by mali byť otočený smerom na východ. 
  • Najideálnejší je meditujúci Budha - s modliacimi sa rukami alebo s rukami položenými v lone.
  • K oltáru, kde je Budha umiestnený, nesmú smerovať žiadne nohy.
  • Nič v blízkosti sošky by nemalo byť vyššie ako ona sama, ani skriňa ani komoda. Zároveň by mala byť umiestnená aspoň do výšky vášho zorného poľa. 
  • Tvár Budhu by mala smerovať smerom do miestnosti, nie von z nej (výnimkou je len vchod).
  • Budhu nikdy neumiestňujte priamo na zem!

 

meditujúci Buddha

 

Efektívne miesto pre meditačný kútik predstavuje aj záhrada. Socha Budhu tu skvele vynikne a rozžiari tradičnú "zelenú záhradku". Dbajte však na to, aby ani tu nebol Budha položený na zemi. Vytvorte mu svoje vlastné miesto - oltár, kde si zapálite vonné sviečky alebo ho položte na nahromadené kamene. Miesto, kde umiestnite sochu, musí byť vyvýšené. 

 

meditačná zóna so soškou Buddhu

 

Obrazy Feng Shui s motívom Budhu

Poznáte obrazy s Feng Shui tematikou? Blahodarný Zen motív, čarokrásny strom života, magická Mandala a zlatý Budha patria k najznámejším moderným motívom, ktoré v interiéri sprevádzajú staročínske umenie Feng Shui. Budha a umenie Feng Shui idú spolu ruka v ruke. Vhodne umiestnený Budha v interiéri dokáže prilákať pozitívne čchi.  

 

obraz Budha

 

Potrebujete pozitívnu energiu, šťastie, hojnosť, zdravie alebo úspech? V takomto prípade budete potrebovať obraz, kde je zobrazený zlatý smejúci sa Budha. Naopak, ak túžite po vyrovnanosti a koncentrácii, čestné miesto vo vašej pracovni by mal zaujať meditujúci Budha. 

 

obraz Buddha

 

Umiestnenie Budhu podľa Feng Shui 

Budha rozžiari každú miestnosť, avšak do jednej má vstup zakázaný. Viete do ktorej? Ak chcete, aby bola vaša spálňa zariadená podľa Feng Shui, Budha v spálni predstavuje tabu. V spálni má síce kraľovať pokojná a uvoľnená atmosféra, ktorá prispieva ku kvalitnému spánku, ale okrem pokoja, by ste tu mali cítiť aj energiu lásky, vášeň a túžbu. To všetko je v rozpore s podstatou meditácie, pokoja a harmónie, ktoré Budha symbolizuje. Ďalšie nevhodné umiestnenie okrem spálne je kúpeľňa a kuchyňa. Naopak najideálnejšie miesto je pracovňa, obývačka a predsieň.

 

obraz Buddha

 

Rada od Feng Shui odborníkov: Ak chcete načerpať dobrú energiu ešte pred odchodom do práce, v predsieni umiestnite Budhu smerom dovnútra. Ak sa bojíte negatívnej energie, Feng Shui radí umiestniť Budhu tak, aby vítal vašich hostí a zabránil negatívnemu čchi vojsť spolu s nimi do domu. V pracovni si  môžete vyzdobiť pracovný stôl soškou Budhu, ktorá vám prinesie koncentráciu a rovnováhu.

 

obraz Buddha

 

Či už si interiér vyzdobíte Budha soškou alebo využijete atraktívny obraz Budha, je len na vás. So symbolom Budhu do bývania prinesiete zaslúžený pokoj, dobré vibrácie a vytvoríte vlastné miesto s "duchovnou" atmosférou, vďaka ktorej si môžete každý deň vychutnávať útulný a harmonický domov.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii