Mid season sale⚡Extra 5% zľava s kódom: MID5 *len do nedele
Najčastejšie chyby pri zariaďovaní kuchyne

Najčastejšie chyby pri zariaďovaní kuchyne

Nikola Zemková Štvrtok 17. 02. 2022 Tipy a inšpirácie

Zariadenie kuchyne patrí v rámci zariaďovania domu či bytu k tým finančne najnáročnejším. Snažte sa kuchyňu zariadiť tak, aby vám bez ďalšej väčšej investície, bez problémov, slúžila ešte niekoľko rokov po rekonštrukcii. Prezradíme vám, s ktorými chybami sa pri zariaďovaní kuchyne stretávame najčastejšie. Snažte sa im vyhnúť a vytvorte si kuchyňu presne podľa vlastných predstáv.

 

 

 

Na usporiadaní kuchyne záleží

Kuchynskú linku a kuchynské spotrebiče neukladajte len tak. Nakreslite si, čo kde umiestnite a koľko miesta vám to zaberie. Papier znesie všetko. Prekresľovanie a škrtanie je oveľa jednoduchšie ako prekladanie nábytku so zistením, že linka je príliš veľká a do kuchyne sa nezmestí. Dodržte zónovanie, ktoré sa v kuchyni osvedčilo najviac. Výber potrebných surovín, príprava jedla, varenie a umývanie by malo na seba pekne nadväzovať. Počas varenia sa menej nachodíte, urobíte menej neporiadku a upratovanie bude tiež oveľa jednoduchšie.

 

 

 

Kuchyňa je vašim kráľovstvom

Skrinky kuchynskej linky zaveste do takej výšky, aby ste dotiahli na všetko, čo pri varení používate najčastejšie. Keď sa rozhodnete pre kuchynskú linku, ktorá bude siahať až po strop, do horných častí uložte kuchynské potreby, ktoré nepotrebujete každý deň. Do blízkosti kuchynskej linky si uložte schodíky. Uľahčia vám prístup k vyššie uloženým kuchynským veciam.

 

 

 

Veľká pracovná plocha, ale nie za každú cenu

K príprave pokrmov potrebujete veľa miesta. Na pracovnej ploche budete čistiť, krájať, miešať. Mala by byť taká veľká, aby ste na nej dokázali udržať poriadok. Keď pri varení stratíte prehľad o tom, čo kde máte, budete zbytočne nervózni. Ostrovček je vynikajúcim riešením, ale iba v tom prípade, že pre neho máte v kuchyni dostatok miesta. Do kuchyne vo väčšine prípadov umiestňujeme jedálenský stôl a stoličky. Jedálne sú zväčša len súčasťou veľkých domov, nie štandardných domov a bytov. Pri varení nestojíte ako socha na jednom mieste. Potrebujete niečo vybrať z chladničky, z okna odrezať čerstvé bylinky, zo skrinky vybrať hrniec, zo zásuvky varechu. V preplnenom priestore sa budete cítiť stiesnene a z varenia sa stane nepríjemné prekonávanie prekážok.

 

 

 

Obklad na stenu nie je len na okrasu

Nad pracovnú dosku dajte pekný obklad do kuchyne. Určite ho pri varení oceníte. Nikdy neviete, aké vám po varení a pečení zostanú zvyšky na stene. Obklad zotriete a špina je preč. Omietka zostane špinavá a mastná, až kým ju nepremaľujete.

 

Úložného priestoru nikdy nie je dosť

Do kuchyne potrebujete umiestniť veľa kuchynských potrieb, bez ktorých sa pri varení a pečení nezaobídete. Poháre, hrnčeky, taniere, misky a dózy, potrebujete tiež niekam uložiť. Základné potraviny musia mať v kuchyni tiež svoje miesto. Úložného priestoru v kuchyni nikdy nie je dosť. Kuchyne na mieru majú v tomto prípade obrovskú výhodu. Využijú každý, aj menej dostupný priestor. Moderné kuchyne dnes majú kuchynské linky ťahané od podlahy až po strop, využijete tak celý priestor, ktorý kuchyňa ponúka.  

 

  

 

Jedno svetlo nestačí

Počítajte s tým, že jedno centrálne osvetlenie vám stačiť nebude. Pri varení sa k nemu pravdepodobne otočíte chrbtom a budete si tieniť. Nad kuchynskú linku pridajte LED osvetlenie, aby ste pri varení lepšie videli. Hlavné svetlo v tomto prípade často ani nezapnete. Jedno svetlo umiestnite aj nad jedálenský stôl. Nemusí byť také silné, ako hlavné osvetlenie. Pri teplom svetle vám bude chutiť lepšie. Svetlo nemusí svietiť v celej kuchyni. Zasvieťte len tú časť, v ktorej sa aktuálne pohybujete.

 

Zásuvky, ktoré využijete

Kuchyňa je plná elektrických spotrebičov. Bez elektrického prúdu fungovať nebudú. Rozmiestnenie spotrebičov a zásuviek si dopredu poriadne premyslite. Zásuvky umiestnite tam, kde ich skutočne potrebujete. Moderná kuchyňa s naťahanými káblami z jednej strany na druhú nevyzerá dobre. Pri správnom umiestnení zásuviek káble ani zásuvky vidieť nebude a v kuchyni nebudú narúšať celkový dojem.

 

 

 

Boj s nežiadúcim zápachom a vlhkosťou

Pri varení vznikajú mastné výpary a miešajú sa rôzne vône, ktoré sú možno samé o sebe príjemné, ale vášmu nosu byť v týchto kombináciách príjemné zrovna nemusia. Vyvetrať kuchyňu nestačí. Problém s tým môže byť najmä v zime. Pri nedostatočnom vetraní vznikajú dobré podmienky pre tvorbu plesní. Tak ľahko sa jej už nezbavíte. Digestor narobí trochu hluku, ale pomáha odstrániť nepríjemné pachy a vlhkosť hneď pri centre diania. Odporúčame ho zapnúť popri varení.

 

Kuchyňa sa sama neuprace

Pri výbere materiálov, ktoré v kuchyni použijete, myslite v prvom rade na to, že to budete upratovať vy. Odtlačky na linke nepotešia nikoho. Skrinky každý deň leštiť nebudete. Stavte na drevo, umelý kameň a nehrdzavejúcu oceľ. Kuchyňa má slúžiť vám, nie vy jej. Podlaha v kuchyni sa musí popasovať s veľkou záťažou. Nikdy neviete, čo na nej počas varenia pristane.

 

 

 

Bytové doplnky patria aj do kuchyne

Funkčnosť je v kuchyni na prvom mieste, v kuchyni však trávite veľa času a preto by ste sa v nej mali cítiť príjemne. Doplnkov sa v kuchyni báť nemusíte. Obrazy do kuchyne sú zaujímavým doplnkom, ktorý kuchyňu príjemne oživí a nezaberie v nej veľa miesta. Záclony do kuchyne patria do rovnakej kategórie. Sú to detaily, ktoré nepôsobia prvoplánovo a kuchyňa je s nimi oveľa útulnejšia.

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii