Izbové kvety nám spríjemňujú a oživujú domov, prinášajú kúsok prírody a čistia vzduch. Doma ich máme hádam všetci. Niektoré izbové rastliny sú však jedovaté a môžu ohroziť zdravie. Prezradíme vám, ktoré to sú. Možno ich máte dokonca doma aj vy.
Svokrin jazyk (Sansevieria)
Pre svoju odolnosť a nenáročné pestovanie sa v našich domácnostiach vyskytuje veľmi často. Obsahuje alkaloidy a saponíny, ktoré spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu. Prejavuje sa to bolesťou brucha, vracaním a bolesťou hlavy. Starším deťom vysvetlíte, že kvety sa nejedia, malým deťom a zvieratám bohužiaľ nie. Okrem toho, svokrine jazyky sú špicaté a majú pevné listy. Poraniť sa na nich dá aj fyzicky.
Difenbachia
Má veľké listy s farebným žlto-bielym vzorovaním. Nie je náročná a darí sa jej skoro všade. Pozor na ňu. Patrí medzi stredne jedovaté izbové rastliny. V našich domácnostiach sa vyskytuje veľmi často. Pochádza z dažďového pralesa. Horné časti listov obsahujú nepríjemne páchnucu tekutinu, ktorá obsahuje šťavelan vápenatý. Domorodci z nej dokonca vyrábali jed a namáčali do neho hroty šípov.
Priame stretnutie s difenbachiou spôsobuje opuch a pálenie úst, hrdla a ostatných slizníc a tiež pľuzgiere. Hospitalizácia je v tomto prípade často nutná. Opuch môže sťažiť rozprávanie a dýchanie. Po každom kontakte s difenbachiou si umyte ruky.
Potosovec zlatý (Scindapsus)
Podobne ako difenbachia sa správa aj potosovec zlatý. Je to nenáročná popínavá rastlina, ktorej sa dobre darí v tmavých kútoch. Dokáže ich pekne rozžiariť. Túto rastlinu by ste však mali zavesiť poriadne vysoko!
Kalanchoe
Tieto farebné izbové rastliny obsahujú glykozidy a látky, ktoré nepriaznivo pôsobia na srdcové svalstvo. V lete je ich koncentrácia vyššia. Medzi prejavy, s ktorými sa po jej konzumácii môžete stretnúť patria bolesti brucha a zvracanie.
Prýštec (Euphorbia pulcherima, Euphorbia milii)
Prýštec najkrajší (u nás známy ako vianočná ruža) a prýštec ohnivý obsahujú latex. Je to biela tekutina, ktorá vyzerá ako mlieko. Spôsobuje poškodenie pokožky a je nebezpečná aj pri kontakte s očami. Keď sa vám tekutina dostane do očí, hneď ich vypláchnite studenou vodou a vyhľadajte lekára. S týmito kvetmi by ste mali manipulovať len v rukaviciach a pri nákupe ich neukladať k jedlu. Kto by to na príťažlivú vianočnú ružu povedal! Vianočnú ružu doma vystavte a veľmi často ju nepremiestňujte. Pri kontakte s ňou si vždy poriadne umyte ruky.
Filodendronu (Philodendron)
Všetky rody, s ktorými sa v domácnostiach stretávame obsahujú šťavelan vápenatý, ale v menšom množstve, ako pri difenbachii. Rastlina vyvoláva opuchy úst a tráviaceho traktu, ktoré sprevádzajú kŕče a opuch.
Aloe vera
Poznáme ju najmä ako rastlinu s množstvom pozitívnych účinkov. Medzi jedovaté izbové rastliny by sme ju nezaradili, ale zázrak z púšte môže pri vyššej konzumácii spôsobiť bolesti žalúdka, kŕče, zle hojenie rán a stratu elektrolytov.
Zamiokulkas
Sme si zamilovali najmä pre jeho silné zelené listy. Patrí medzi izbové rastliny, ktoré si veľa pozornosti nevyžadujú. Obsahuje šťavelan vápenatý a ten spôsobuje žalúdočné problémy, podráždenie pokožky a sťažené dýchanie. K ťažkostiam dochádza, pri priamej konzumácii listov, či stonky, keď sa šťavy uvoľnia. Po manipulácii so zamiokulkasom si umyte ruky pod tečúcou vodou. Pre každý prípad.
Lopatkovec (Spathiphyllum)
Je to pôvodne tropická rastlina, ktorá rastie v trsoch v tieni stromov. Má krásne zelené listy a biele kvety. Pri jeho požití sa môže objaviť opuch pier, jazyka a ústnej dutiny, vyvoláva aj zvracanie a hnačku.
Ako pri otrave izbovou rastlinou postupovať?
Všetci dobre vieme, že kvety sa nejedia. V dome ich máme na okrasu. Keď si niekto z vašej rodiny na izbových rastlinách predsa len pochutí, vyhľadajte lekára. Nezabudnite mu povedať, akú časť a koľko izbovej rastliny zjedol. Mali by ste vedieť, čo doma pestujete, ale keď si tým nie ste celkom istí, kvet si pre istotu odfoťte. Nepite žiadne šťavy, ani mlieko, len čistú vodu. Počkajte si na odporúčanie lekára. Keď sa vo vašej domácej lekárničke nachádza čierne uhlie, naordinujte si ho podľa hmotnosti. Difenbachia a scindapsus spôsobuje opuch sliznice. Ten môžete zmierniť cmúľaním ľadu.
Dajte ich na bezpečné miesto
Jedovaté izbové rastliny by sa nemali umiestňovať do malých priestorov a do domácností s malými deťmi a štvornohými domácimi miláčikmi. Keď sa ich nedokážete vzdať, umiestnite ich tak, aby na ne deti a psy nedotiahli. Pri mačkách si budete musieť vybrať. Tie sa dostanú všade. Toxicita rastlín je pre zvieratá oveľa nebezpečnejšia ako pre človeka.
Jedovaté, ale s mnohými pozitívami
Difenbachia, filodendron, svokrin jazyk, potosovec zlatý, aloe vera a zamiokulkas sú vhodné aj do kúpeľne. Môžete ich umiestniť práve sem, aby na ne nikto nedosiahol. Domáce zvieratá samé do kúpeľne nechodia, ku konzumácii takmer v tomto prípade ani nedochádza.
Podľa Feng Shui sú do spálne vhodné: aloe vera, svokrin jazyk a lopatkovec. Aloe vera čistí vzduch, svokrin jazyk patrí medzi rastliny, ktoré v noci produkujú kyslík a lopatkovec zvlhčuje vzduch. Bola by škoda ich v domácnostiach úplne obmedziť. Stačí, že ich uložíte na bezpečné miesto a umyjete si ruky vždy, keď do kontaktu so spomenutými izbovými rastlinami prídete.