Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Riasogule, dekorácia ktorá spestrí každú domácnosť

Riasogule, dekorácia ktorá spestrí každú domácnosť

Nikola Zemková Piatok 17. 12. 2021 Tipy a inšpirácie

Riasogule patria medzi nenáročné a čoraz obľúbenejšie bytové dekorácie. V kombinácii s drevom, sklom, vodou a zaujímavou guľatou zelenou rastlinou dostanete domov kúsok živej prírody, ktorý čistí vzduch, je zdrojom pozitívnej energie a upokojuje. Ešte ste o nej nepočuli? Zoznámte sa so sladkovodnou rastlinou, ktorá pripomína mach.

 

Zelené riasogule a ich výskyt

Nájdete ich aj pod názvom machové gule, riasové gule a morimo guľky. Ich odborný názov je však Aegagropila linnaei. Ide o druh sladkovodnej vláknitej zelenej riasy. V roku 1824 ich v Zellskom jazere v Rakúsku objavil Dr. Anton E. Sauter. 

Riasogule sú zelené po celom svojom obvode. Na jednu zo strán riasogulí slnko svieti stále. Procesu fotosyntézy nič nebráni. Počas fotosyntézy na riasach vznikajú vzduchové bublinky, ktoré riasogule nadnášajú. Cez deň sa môžu dostať až ku hladine. V noci opäť klesnú dole. 

Najviac riasogulí sa nachádza v jazere Akan v Japonsku, v horskom jazere Mývatn na Islande a v Estónsku. Tento prírodný poklad patrí medzi chránené druhy. Napriek zvýšenej ochrane sa riasogule predávajú čoraz viac ako suveníry. Riasa v prírode vytvára aj kobercové povrchy. Oddelené kúsky "z koberca" odnášajú vlny a klbká zelených rias vznikajú ich zoskupením. Guľky, ktoré si môžete kúpiť v obchode sú upravované ručne.

 

 

 

Riasogule ako súčasť akvárií 

Riasogule perfektne vyzerajú v akváriu! Keď sa rozhodnete riasogule umiestniť do akvária a týmto spôsobom ho ozvláštniť, pred vložením ich nezabudnite prepláchnuť v čistej vode. Vhodné miesto si nájdu samé. Okrem nádhernej vizuálnej stránky je akvárium pre riasogule aj prirodzeným prostredím, pretože sa v ňom nachádza dostatok živín, takže tu riasogule rastú rýchlejšie. Z akvária ich občas vyberte a opláchnite pod tečúcou vodou, aby sa zbavili nečistôt. Fungujú ako malé čističky vody. V rukách ich jemne pogúľajte, aby si zachovali pekný guľatý tvar. 

Náš tip: Pred umiestnením do akvária sa uistite, že v ňom máte iba ryby, pre ktoré riasy nie sú neodolateľnou pochúťkou.

 

 

 

Riasogule ako bytové doplnky 

Môžete ich použiť aj ako samostatnú dekoráciu do obývačky, kancelárie, reštaurácie, či hotelovej izby. Starostlivosť o riasogule nie je náročná. Sú dokonalým doplnkom pre všetkých, ktorí chcú mať doma niečo živé a zelené, ale nedokážu si na starostlivosť nájsť dostatok času. Veľkosť nádoby, do ktorej chcete riasogule umiestniť, vyberte podľa ich počtu a veľkosti. Pekné guľaté akvárium je pre ne ako stvorené. 

Voda, do ktorej ich ponoríte žiadnu špeciálnu úpravu nepotrebuje. Stačí, keď ju po odpustení z kohútika necháte aspoň 30 minút odstáť. Teplotu v miestnosti sa snažte udržať v rozmedzí 10 – 25 °C. Na priame slnko ich nedávajte. Začnú hnednúť a nakoniec sa môžu úplne rozpadnúť. S polotieňom si rozumejú lepšie. Vodu im stačí vymeniť raz za dva týždne alebo podľa potreby. Pri výmene vody sa s nimi trochu pohrajte, aby si zachovali správny tvar

 

 

 

Farba riasogule je žiarivo zelená. Svetlou zelenou farbou vám chce naznačiť, že má veľa priameho slnka a potrebuje tieň. Aj hnedé sfarbenie signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Riasoguľa sa v tomto prípade potrebuje zbaviť odumretých častí. Treba ju poriadne poumývať a odumreté časti odstrániť. 

 

Veľkosť a cena machovej gule

Veľkosť machových gúľ, ktoré môžete použiť ako dekoráciu do izby alebo akvária sa pohybuje od 2 do 9 cm. V prírode dorastajú až do veľkosti 30 cm a dožívajú sa 100 rokov. Objem riasogule za rok narastie o 0,5 až 1 cm. Podľa veľkosti sa určuje jej vek aj cena. Rozmnožuje sa delením. Nová riasoguľa nebude pekná guľatá, ale s vytvarovaním jej môžete pomôcť.  

 

 

Zdroj: https://www.instagram.com/rasokoule.eu/

 

Obľúbená feng shui pomôcka

Radi s nimi pracujú aj poradcovia z oblasti feng shui. Riasogule v partnerskom živote ovplyvňujú vernosť a citovú stálosť. Rodinu upevňujú a prinášajú prosperitu a bohatstvo. Závisí to od toho, na ktorú svetovú stranu dekoráciu s machovou guľou umiestnite. Kúsok prírody vám domov prinesú aj machové obrazy. S riasoguľami si budú dobre rozumieť.

 

Čo hovoríte na riasogule vy? Páči sa vám táto dekorácia, prípadne zdobí aj vašu domácnosť? Podeľte sa o to s nami!Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii