Flash sale ⚡ extra 10% zľava s kódom: FLASH10 *len do nedele
Ako si zariadiť a spríjemniť dočasný home office?

Ako si zariadiť a spríjemniť dočasný home office?

Lucia Plasa Nedele 21. 02. 2021 Tipy a inšpirácie

Práca z domu, tzv. home office sa v dnešnom hektickom období stáva čoraz väčším trendom. Zariadiť si doma zo dňa na deň pracovný priestor efektívne a produktívne nie je prechádzka ružovou záhradou. 

Aj vy patríte k ľuďom, ktorým zamestnávateľ nariadil pracovať z domu? Nezúfajte, pomôžeme vám pripraviť si ideálny home office, vaše dokonalé pracovné miesto, kde bude vaša kreativita priam praskať vo švíkoch.

 

home office počítač a pracovný stôl

 

Ako si udržať pozornosť a neznižovať produktivitu práce

Home office pre niekoho predstavuje vysnívanú prácu, pre iných peklo na zemi, hlavne ak sa o svoju pracovnú zónu musíte deliť s inými členmi domácnosti. Pre udržiavanie pozornosti v domácom prostredí kde sú prítomní aj iní členovia rodiny, je nevyhnutné určiť si hranice. Vymedziť si priestor. Vytvorte si vlastnú pracovnú bublinu, kde sa izolujete od ostatných. Zatvorte dvere alebo ak vám to pri práci neprekáža, založte si slúchadlá na uši. Hudba lieči, pomáha, dobíja, dokáže ozajstné zázraky. Pri home office je hudba dôležitým komponentom. 

Tajomstvo úspechu ako pracovať z domu komfortne a produktívne

Vaša firma od vás bude aj počas práce z domu vyžadovať rovnakú produktivitu práce, to znamená rovnaké výsledky. Pre úspešný home office je potrebné dodržiavať určité pracovné a aj osobné zvyklosti. Vytvorte si príjemné pracovné prostredie s ideálnymi podmienkami pre vás.

 

home office

 

Pre neznižovanie produktivity práce je dôležité dodržiavať určité pracovné zvyklosti:

  • Každý pracovný deň sa správajte ako by ste šli do práce. Vstaňte, naraňajkujte sa, prezlečte sa a pracujte.
  • Nepracujte v pyžame. Katastrofálna kombinácia je pracovať v pyžame a ešte aj na gauči. 
  • Vyhraďte si priestor pre komunikáciu s kolegami. Pokiaľ ste čerstvým nováčikom a zároveň nie veľkým fanúšikom práce z domu, môžu sa dostaviť negatívne emócie. Samota a izolácia vie s vami pekne zatočiť. Môže vzniknúť pocit depresie, úzkosti a demotivácie, preto každý deň komunikujte so svojimi kolegami. Zabudnite na dlhé nekomfortné telefonáty, vyskúšajte silu 21. storočia, napríklad videohovor.
  • Pri tvorení vašej pracovnej zóny myslite na dostatočný príjem prirodzeného svetla. Pracovný kútik by sa mal nachádzať na taktickom mieste s dostatkom slnečného svetla. 
  • Pokiaľ pracujete z domu a máte pri sebe svoje malé ratolesti, v tom prípade je kľúčová improvizácia. Snažte sa nenechať rozhodiť domácim prostredím, detským krikom, a inými "bojovými" podmienkami.
  • Váš improvizačný pracovný priestor dôkladne a často vetrajte. Čerstvý vzduch vždy pomôže naštartovať mozgové bunky a zároveň priveje pozitívnu energiu.

 

Ako si zariadiť home office? 

Ako prakticky a štýlovo zariadiť pracovný priestor, aby vás viedol k produktívnej práci? 

Pokiaľ máte možnosť zriadiť si v dome alebo v byte celú jednu izbu a premeniť ju na pracovňu, máte vyhraté! Bojové podmienky nastávajú pre tých "homeoffisákov", ktorí si môžu dopriať len menší pracovný kútik. Komfortné a efektívne profesionálne pracovné priestory v mnohých prípadoch predstavujú výzvu.

Čo by nemalo chýbať vo vašej provizórnej kancelárií?

Vaša dočasná kancelária by mala zahŕňať hneď niekoľko dôležitých, pre prácu nevyhnutných komponentov.

 

home office

 

Komfortná pracovná stolička

Sedavá práca si po čase vyberá svoju daň na chrbtici. Skôr či neskôr sa k boľavému chrbtu  pridružia bolesti krížov, krku a aj hlavy. Najlepšia pracovná stolička je ergonomická otočná a výškovo nastaviteľná stolička. 

Lampička

Stolná lampička je nevyhnutná aj keď sa venujete pracovnej činnosti počas dňa a nie večer. Nikdy neviete aké bude počasie a kedy budete potrebovať náhlu injekciu svetla. Do lampičky voľte LED žiarovky, sú šetrnejšie k vašim očiam aj k životnému prostrediu.

Pracovný písací stôl

Prím pre prácu z domu predstavuje pracovný priestor, ktorého najväčšiu časť tvorí pracovný stôl. Pri vyberaní stola je už na váš či zvolíte moderný trendy kúsok, ktorý vám perfektne zapadne do celého interiéru alebo budete praktický a uprednostníte funkčnosť. Každopádne pracovný stôl by mal byť najmenej 50 cm hlboký. 

Odkladací- úložný priestor

Pri práci potrebujete poriadok. Aj keď ide o dočasnú kanceláriu, nesmieme nechať zvíťaziť chaos. Nevyhnutnosťou je úložný priestor na odkladanie pracovných zmlúv, faktúr, na šanóny, spisy či zakladače. Nezabúdajte ani na menšie kancelárske potreby ako pero, nožnice, zošívačky a dierovačky. 

Korková tabuľa

Nech pracujete z domu alebo na svojom firemnom pracovisku vždy je dôležitá príprava, organizácia a dodržiavanie časového harmonogramu (nielen pracovného, ale aj toho domáceho). 

 

zápisník, počítač, home office

 

Vo vašom home office vám s organizáciou pomôže aj jednoduchá korková tabuľa alebo magnetická nástenka na úlohy. Pomôžu vám dodržiavať denný harmonogram či deadline termíny. Môžete ich využiť na spísanie a usporiadanie úloh, ktoré by ste denne mali zvládnuť. 

Kvalitné wifi pripojenie

Bezdrôtové pripojenie wifi je pre home office samozrejmosť a nevyhnutnosť. Myslite na to, že nie v celom byte je vždy perfektné pokrytie signálu.

V prípade, že potrebujete napojiť aj tlačiareň a iné elektronické zariadenia, nesmie vo vašej pracovnej zóne chýbať predlžovačka.

Obľúbená bytová dekorácia

Naša myseľ nie je vždy na 100 % koncentrovaná. Určite ste sa aj vy prichytili pritom, ako sa sústredíte pri práci na niečo úplne iné. Home office si preto vyžaduje vysokú koncentráciu a verte či nie, nie je to ideálny typ práce pre každého, aj keď by sa to na prvý pohľad mohlo javiť úplne inak. Potrebujete nad sebou kontrolu, a preto pracovný stôl nesmie byť zaťažený zbytočnosťami. Avšak motivačný plagát alebo obraz s citátmi a nápismi, čo vám v ťažkých chvíľach vyčarí úsmev na tvári je vítaný.  

 

korkový obraz mapa sveta korkový obraz mapa sveta, pracovňa, home office

 

Náš tip: Pokiaľ vám to priestor dovoľuje, môžete veľmi ľahko predeliť jednu väčšiu izbu a spraviť si tam provizórnu pracovňu. Vytvorte si priestor len pre home office. Skvelou pomôckou na to sú regály v rôznych veľkostiach alebo paravány.

 

Tipy ako si spríjemniť home office

  • Pracujte pri vašej obľúbenej hudbe, ktorá vás dokáže nabudiť a pozitívne naladiť. 
  • Vychutnajte si obed, ktorý sa v práci stáva stresujúcou záležitosťou. Pri práci z domu si ho môžete vychutnať v pokoji, kľude a dokonca pri vašom obľúbenom seriáli.
  • Nezabúdajte na zeleň - motív prírody pozitívne vplýva na myslenie človeka, domáce izbové kvety perfektne zapadnú a dotvoria pozitívnu pracovnú atmosféru. Nenáročné izbové kvety, ktoré nepotrebujú dennodennú starostlivosť sú fikus, paprade, dracény, brečtany a aj famózna monstera. 
  • Zariaďte si pracovňu vo vašich obľúbených farbách. Farby v sebe ukrývajú neskutočnú silu, dokážu ovplyvňovať psychiku, pocity a aj náladu. 

 

home office

 

Pre optimálny zdravý životný štýl je nesmierne dôležité, aby ste si celý deň naplánovali a rozdelili na pracovnú časť a relaxačnú. Pokiaľ vám to druh práce a dohoda so šéfom dovoľuje, je na nezaplatenie po 4 hodinách práce, prechádzka na čerstvom vzduchu. Dobijete baterky a po dobrom obede sa môžete pustiť znova do práce. Večer si skúste nechať len a len pre seba a vaše aktivity. 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii