Mandaly sa stali súčasťou našich životov bez toho, aby sme si to uvedomovali. Sú súčasťou tetovaní, vyskytujú sa v antistresových omaľovánkach, sú súčasťou odevov a rôznych domácich dekorácií. Sú všade. Prezradíme vám, odkiaľ mandala pochádza, kde všade sa vyskytuje a čo všetko symbolizuje.
Všade samé kruhy
Slovko mandala pochádza zo sanskritu a znamená kruh alebo oblúk. Z toho vyplýva, že základom mandaly je kruh, ale spája sa aj s ostatnými geometrickými tvarmi. V spojení so štvorcom kruh predstavuje nebo, štvorec spája človeka so zemou, predstavuje jeho vnútorné sily. Začiatkom a koncom celého systému je bod, ktorý ich spája. Kruh symbolizuje nekonečno. Predstavuje duchovnú cestu jednotlivca, jednotu vo vesmíre a miesto vo vesmíre každého z nás.
Úloha mandál v našich životoch
Mandaly očisťujú, podporujú určité vlastnosti a oblasti ľudského života a harmonizujú chaos, ktorý život prináša. Sú nositeľom jednoty a harmónie, napomáhajú nájsť duchovnú cestu a vytvárať poriadok. Pomáhajú nám zbaviť sa nánosov, ktoré sme počas života nazbierali. Nemá začiatok a koniec, približuje nás k sebe samým a zdroju samotnému. Je zdrojom lásky a pokoja, ktorý má preniknúť až do nášho srdca. Všetky tieto nádherné hodnoty mandala reprezentuje.
Najväčšia sila mandaly sa skrýva v jej strede. Umiestňuje sa tam motív, ktorý mandalu najviac vystihuje. Mandala prináša harmóniu, svetlo a nenápadne vzbudzuje a usmerňuje myšlienky. Vyrába sa s láskou, ktorú následne prenáša do priestoru. Môžete do nej vkladať svoje pocity a myšlienky. Dobre si ich premyslite. Mandala vyžaruje presne to, čo do nej vložíte.
Pohľad na mandaly v minulosti
Pôvodne sa mandaly vytvárali z farebného piesku a iných sypkých materiálov. Ich výroba bola náročná na čas a vyžadovala si veľa trpezlivosti. Mandaly z farebných pieskov vyrábali najmä tibetskí mnísi. Najčastejšie vznikali pri slávnostnej príležitosti, ako súčasť obradu. Slávnosť určovala aj jej význam. V strede mandaly bolo zobrazené božstvo, ktoré k danému sviatku prislúchalo. Kryštáliky nachádzajúce sa v piesku odrážalo svetlo, ktoré mandalám dodávalo veľkolepú žiarivosť.
Zdroj: https://mandalarium.sk/pieskove-mandaly-z-tibetu-mandalarium-sk/
Mandala bola tvorená tak, ako ho vnímal samotný tvorca. Vkladali sa do nej rôzne geometrické tvary, hviezdy, planéty, astrologické znamenia. Po slávnosti bola piesková mandala rozptýlená do vetra alebo zmietnutá do vody. Človek sa mal pri rituáli uvoľniť a pochopiť, že všetko je pominuteľné. Brať život, taký aký je.
Mandaly a ich spojenie s kultúrou
Význam mandaly okrem geometrických prvkov určuje aj farba a kultúra, z ktorej pochádza.
Kresťanom sa prepojenie s mandalami nepáči, ale ich prítomnosť je v tejto kultúre viditeľná na každom kroku. Svätožiara okolo hlavy svätých vyzdobená ornamentami a kvetmi, gotické rozetové okná s vitrážami kruhového tvaru v katedrálach po celej Európe. V slovanskej kultúre sú súčasťou krojov, výšiviek a malieb na tanieroch.
V Tibete sa stredoveké rituálne mandaly maľovali aj na kožu. Mandaly predstavovali a aj naďalej predstavujú kolobeh života, smrti a znovuzrodenia. Duša sa vracia, kým nedosiahne stav osvietenia, aby sa telo mohlo premeniť na svetlo a žiť večne.
V Indii sú mandaly uzdravujúce a ochraňujúce. Hinduistom pomáhali prehlbovať náboženský zážitok a používali sa tiež pri obradoch ohľadom zasvätenia do tajomstiev ľudskej duše a prírody. Šamani nimi liečili choroby, ovplyvňovali sny a predpovedali budúcnosť. V hinduizme a budhizme mandala predstavuje vesmír a nesie v sebe duchovný a rituálny význam.
V keltskej kultúre sa v mandale nachádza špirála. Je symbolom energie a má liečivé účinky.
Mandaly a ich liečivé účinky
V Európe sa mandalám a ich významom začal venovať psychológ Carl Gustav Jung. Spozoroval, že pacientom, ktorým naordinoval maľbu mandál sa zlepšil zdravotný stav. Obrazcami a farbami podvedome vyjadrili to, čo ich trápi. Úlohou mandaly je upokojiť dušu a získať vnútornú rovnováhu. Mandala zlepšuje fyzické, emočné a duševné zdravie. Dnes ju psychológovia, ako súčasť liečby používajú bežne. Pacienti sa pri ich tvorbe zameriavajú sami na seba a svoje pocity. Mandaly vyjadrujú to, čo sa v nich deje.
Mandaly zo zdravotného hľadiska zmierňujú stres a úzkosť, znižujú tepovú frekvenciu srdca, znižujú krvný tlak, zlepšujú koncentráciu a drobnú motoriku rúk a navyše podporujú produkciu pocitových hormónov.
Mandalu umiestnite do miestnosti, v ktorej sa potrebujete sústrediť. Pri pohľade na mandalu sa uvoľnite a nechajte myšlienky voľne prúdiť. Unášajte sa jej farbami. Keď pocítite voľnosť bytia, mandala splnila svoj účel. Pozorovateľa dokáže posunúť na vyššiu úroveň vedomia, dokonca ho niekedy zhypnotizovať.
Kruhové mandaly
Už viete, že základom mandaly je kruh. Aj preto sa s kruhovými mandalami stretávame najčastejšie. Symbolizujú človeka ako celok, inšpirujú a povzbudzujú. Poznáme aj kvetinové mandaly. Tvoria ich kruhy usporiadané do podoby listov, ktoré sa prekrývajú. Kvet života je symbolom osvietenia a duchovného rastu. Reprezentuje všetky stvorenia vo vesmíre. Súčasťou kvetinových madál je často aj Strom života. Symbolizuje hmotnú realitu a cestu, ktorá nás vedie rôznymi dimenziami, aby sme sa spojili s dušou. Strom života často nájdete v podobe drevenej dekorácie na stenu alebo poličku.
S lotosovou madalou sa stretávame najmä pri meditácii a joge. Myseľ pri nej nadobúda pocit slobody a maximálnej relaxácie. Vyskytuje sa najmä v ázijskej kultúre, hinduizme a v budhizme. V budhizme symbolizuje zanechanie hmotného sveta a vytváranie duchovnej jednoty s celým vesmírom. V hinduizme vyjadruje čistotu ľudskej duše, podporuje duchovný rast a ničí prekážky, ktoré bránia duši v raste.
Liečivé mandaly
Mandaly majú byť v tomto prípade jednoduché, aby dokázali zmierniť stres a emocionálne liečiť. Komplikované obrazce môžu pacientov rozrušiť a zmariť proces uzdravenia. V strede liečivej mandaly je ako zdroj rovnováhy často symbol jin-jang.
Populárna slnečná mandala
Slnečnú mandalu tvorí slnko. Je symbolom energie a vitality, ale vyjadruje aj vášeň a tvorivosť. Lúče smerujú zo stredu k vonkajšiemu kruhu mandaly. Lúče môžu byť zvlnené alebo rovné. Slnečná mandala je vďaka energii, ktorú prináša častou dekoráciou, ktorá zdobí naše domácnosti napríklad v podobe obrazu alebo tapety.
Geometrické mandaly
Mandaly s geometrickými prvkami sa najčastejšie používajú pri meditácii. Mali by mať jednoduchý dizajn, aby vám pomohli získať jasnejší pohľad na život. Často sa s nimi stretávame pri stavbe budov, najmä chrámov, kostolov a mešít, ale úlohu zohrali aj pri stavbe egyptských pyramíd.
Mandaly a ich farby
Vyberáme ich intuitívne, ale mnohé sú nositeľmi významu a môžu pocit z mandaly výrazne ovplyvniť. Červená symbolizuje silu, energiu a vášeň. V ružovej sa skrýva láska a ženskosť. Oranžová je nositeľkou kreativity, premeny a sebauvedomenia. Žltá je veselou farbou a prináša smiech a šťastie. Zelená je farbou prírody a podporuje fyzické a psychické zdravie. Pri modrej sa vám bude meditovať najlepšie, modrá farba v spojení s mandalou prináša emocionálne liečenie a vnútorný mier. Čierna symbolizuje pochmúrne myšlienky, ale aj určitú tajomnosť a individualitu. Fialová je farbou spirituality a biela predstavuje čistotu a pravdu. Záleží skutočne len na tom, čo v živote hľadáte a nevyhnutne potrebujete.
Viete, kde všade sa s mandalami stretnete?
Aj Leonarda da Vinci fascinovali mandaly. Jeho najznámejšou ilustráciou v ktorej použil mandalu je kresba s názvom Vitruviánsky muž, ktorého vytvoril pomocou kruhového pohybu a ukázal tak harmonické proporcie ľudského tela. Vďaka nim skonštruoval aj komplikované mechanické stroje. Zaujímali ho aj stavby s kruhovým pôdorysom. Dnes o nich hovoríme ako o vedeckých mandalách.
Lapač snov je mandala, ktorá vás počas spánku chráni pred zlými snami. Vyjadruje celý vesmír, v ktorom sú bytosti neviditeľnou "pavučinou" prepojené do jedného celku.
Mandalou je aj mayský kalendár. Je to kruh, ktorý nikdy nekončí. Znázorňuje koniec, ale aj nový začiatok. Rokom 2012 mayský kalendár neskončil. Skončil len starý spôsob života ľudskej spoločnosti a začal sa nový.
Alchymisti tiež chceli odhaliť zmysel života. Z kovových pečatí vyrábali špeciálne talizmany. Znázorňovali na nich planéty a symboly živlov. Pri správnom postavení planét získal prívesok silu a bol schopný svojho majiteľa vyliečiť. S mandalami sa stretávame aj v prírode. Bunky, kvety, planéty, ulity slimákov.
Všetky kruhové stavby a objekty dnes môžeme označiť za 3D mandaly. Koloseum, Parthenon, amfiteátre a veštiarne patria medzi najznámejšie. Mandaly sú skutočne všade navôkol nás.
Mandaly, ktoré by ste mohli využiť v bežnom živote
Osobná mandala sa vyrába podľa dátumu narodenia a mena. Každá mandala je originálna, presne ako človek, pre ktorého je tvorená. Farby sa v tomto prípade nevyberajú intuitívne, určuje ich dátum a meno. Dajú sa vytvoriť aj partnerské a rodinné mandaly. Tie ovplyvňujú všetkých, ktorí sú do mandaly zahrnutí. V rámci partnerských mandál môžete využiť aj mandalu lásky, sexu a plodnosti. K rodinným mandalám môžete pripojiť aj mandalu zdravia, šťastia a harmónie. Firemné mandaly nevznikajú len ako ozdoba do kancelárie. Sú symbolom prosperity a hojnosti a prispievajú k úspešnému fungovaniu firmy. Nie je to len taká obyčajná dekorácia. Vyberte si mandalu podľa toho, ktorú oblasť života potrebujete ovplyvniť a posilniť.