Mid season sale⚡Extra 5% zľava s kódom: MID5 *len do nedele
Strom života, čo tento symbol znamená?

Strom života, čo tento symbol znamená?

Nikola Mihalisková Piatok 10. 07. 2020 Tipy a inšpirácie

Strom života je u vás veľmi obľúbeným motívom. Určite ste ho už v našej ponuke videli na fototapete, obraze či paraváne. Možno ho už dokonca máte aj u vás doma a skrášľuje vám interiér. Ale viete, čo tento symbol charakterizuje? Tušili ste, že má strom života bohatú históriu a silné posolstvo? Pokiaľ nie, pripravili sme si pre vás článok, v ktorom sa o tomto symbole dozviete viac!

Obraz symbol stromu života  Obraz symbol stromu života

 

Strom života ako symbol

Ako sme už spomínali strom života je veľmi populárny a tiež univerzálny symbol, ktorý predstavuje rôznorodé veci v rôznych kultúrach či náboženstvách. Symbol nemožno zaradiť vyložene do jednej kultúry, pretože sa používal a stále používa po celom svete a to už po stáročia!

Strom života, nazývaný aj Tree of life, je vnímaný ako posvätný symbol s náboženským, duchovným poslaním a filozofiou. Je pravdou, že symbol reprezentuje rozdielne veci podľa kultúry či náboženstva, ale má určité spoločné znaky, ktoré predstavujú to isté vo viacerých kultúrach. 

 

Aký má Strom života význam?

Strom života predstavuje prepojenie všetkého, čo sa nachádza vo vesmíre. Je symbolom súdržnosti a pripomína vám, že nikdy nie ste v živote sami! Charakterizuje životnú silu a nesmrteľnosť. Korene stromu sú zakotvené hlboko v domove, odkiaľ naberajú silu. Pripomínajú tak výživu od Matky Zem. Kmeň sa nachádza v priestore a jeho vetvičky sa rozprestierajú do všetkých svetových strán. Koruna symbolu vzhliada k nebesám, odkiaľ čerpá vesmírnu energiu.

 

 

1. Plodnosť a rodina

Symbol charakterizuje nielen celkové prepojenie, ale aj spojenie s rodinou a predkami. Vetvy stromu pripomínajú rodinu, ktorá sa rozrastá po celé generácie. Strom života je symbolom narodenia, práve preto tiež symbolizuje plodnosť. Vždy sa totiž nájde spôsob, ako ďalej rásť, respektíve rozširovať rodinu. 

2. Rast a sila

Strom života je vysoký a najmä silný a takí by ste mali byť aj vy! Korene sú ukotvené hlboko v zemi, kde sa stabilizujú. Strom dokáže ťažiť aj z búrok, preto je významným symbolom sily. Je potrebné využiť nepriaznivú situáciu vo vašom živote a obrátiť ju na príležitosť, alebo ju prečkať a stať sa silnejším. Rast predstavuje, vývoj bytosti od jemného človiečika po silného človeka. Ako človek rastie, rastú aj jeho vedomosti a skúsenosti, ktoré nazbieral počas celého života. 

3. Individualita

Každý človek je jedinečný! Strom života symbolizuje individualitu, pretože všetky stromy sú jedinečné a teda musia byť niečím rozdielne. Symbol predstavuje rozvoj človeka v jedinečnú ľudskú bytosť. Človeka formujú skúsenosti a charakteristiky. Niektoré sa odlamujú, naopak iné narastú. Symbol predstavuje život, teda to, ako ľudia rastú a menia sa počas celého života.

4. Nesmrteľnosť a zrodenie

Ako ste už určite postrehli, Strom života je symbolom narodenia, života, ale aj smrti. Stromy strácajú listy počas zimného obdobia a zdajú sa byť mŕtve. No príde čas, keď sa objavia nové púčiky a neskôr aj nové listy. To predstavuje nový život alebo nový začiatok. Strom života je symbolom nesmrteľnosti, pretože aj keď človek starne, zanecháva po sebe odkaz, takže žije prostredníctvom svojich najbližších aj naďalej. 

5. Mier 

Stromy vo všeobecnosti prinášajú pocit uvoľnenia a harmónie, takže vás neprekvapí, že Strom života je tiež symbolom pokoja a relaxácie

 


 

Strom života nás sprevádza už od nepamäti

Strom života symbolizuje štyri zemské elementy (zem, oheň, vodu, vzduch). Ani by ste nepovedali, že nás sprevádza životom už istý čas. História symbolu siaha až do staroveku. Najstaršia známa vykopávka sa našla v Turecku (7 000 pnl.). Mnohí veria, že posolstvo symbolu sa  šírilo do iných krajín, kultúr či náboženstiev práve odtiaľ. Kelti sa dokonca nazdávali, že symbol má magickú silu a liečivú moc. Ale čo znamenal Strom života v iných kultúrach či náboženstvách

 

Kresťanstvo - Strom života sa nachádza v Biblii v knihe Genesis v záhrade Eden. Niektorí veria, že je to symbol ľudstva bez korupcie a hriechu, zatiaľ čo iní veria, že predstavuje lásku. Má sa za to, že strom má liečivé vlastnosti a jeho ovocie poskytuje nesmrteľnosť.

Budhizmus - V budhizme je strom života známy ako Bhodiho strom a verí sa, že je to strom osvietenia. Pod týmto stromom dosiahol Budha osvietenie, takže ho môžeme považovať za posvätný symbol.

Keltské presvedčenie - Strom života je stále výrazným symbolom keltského presvedčenia. Kelti veria, že korene predstavujú, takzvaný "iný svet".

Islam - Strom života je v Koráne známy ako Strom nesmrteľnosti

Judaizmus - V judaizme je Strom života tým, čo udržuje a vyživuje život

 

Obraz magický strom života  Obraz magický strom života - detail

 

Strom života ako súčasť domova

Odkaz symbolu stromu života sa môže nachádzať aj vo vašej domácností! Stačí ak si zaobstaráte obraz, fototapetu alebo plagát s týmto motívom. Strom života sa hodí do každej rodiny, nie je to len náboženský či duchovný symbol. Každý si v symbole nájde to svoje! Rozhodnite sa, čo pre vás symbol znamená, a prečo by ste ho chceli mať vo svojom interiéri. Strom života odbúrava negatívnu energiu a prináša harmóniu a pokojnú atmosféru. Pokiaľ je už symbol súčasťou vašej domácností, dajte nám vedieť!Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii