Rekonštrukcia bytu nie je jednoduchá záležitosť. Väčšinou sa ľudia, ktorí si chcú bývanie zmodernizovať pustia do kompletnej rekonštrukcie raz, možno dva krát v živote. Niekomu sa kompletná rekonštrukcia bytu nepodarí vôbec. Je to investícia, na ktorú sa treba poriadne pripraviť. Časovo aj finančne. Podarilo sa? Tak poďme na to!
Bez povolenia sa do rekonštrukcie nepúšťajte
Dnes sa rozhodnete, zajtra rekonštruujete. Takto to bohužiaľ nefunguje, aj keď je byt vo vašom osobnom vlastníctve. Každú zmenu, ktorú sa rozhodnete v byte urobiť, musíte nahlásiť miestnemu stavebnému úradu. Menšie zásahy stačí ohlásiť, pre väčšie zásahy je potrebné povolenie na rekonštrukciu bytu.
O tom, že rekonštruujete informujte aj svojich susedov. Oznam o rekonštrukcii bytu nalepte na vchodové dvere a vyveste na nástenku k oznamom. Väčší hluk a prašnosť ovplyvnia životy aj tých ľudí, ktorí s rekonštrukciou vášho bytu nemajú nič spoločné. Nedajte im možnosť vykričať vám, že ste o rekonštrukcii nikoho neinformovali a ušetrite si nepríjemnosti s tým spojené. Susedia sú vo väčšine prípadov zhovievaví. Pretože ani oni nevedia, kedy budú potrebovať rekonštruovať práve ich byt.
Rekonštrukciu bytu si dobre naplánujte
Nastal čas zmeniť a vylepšiť pôvodnú dispozíciu bytu a konečne ho zariadiť podľa svojich predstáv. Pred tým, ako sa do rozsiahlej rekonštrukcie bytu pustíte, poriadne si ujasnite, čo všetko chcete v byte vymeniť. Elektrické a vodovodné rozvody tiež nevydržia večne a už dávno nemusia vyhovovať súčasným bezpečnostným predpisom. To, že ich nevidíme neznamená, že našu pozornosť nepotrebujú. Keď vymeníte podlahu a na stenách bude krásna nová omietka, prípadne tapeta o ktorej ste vždy snívali, na výmenu rozvodov bude už neskoro! Vymeňte ich ako prvé. To isté platí o prestavbe jadra a výmene kuchynskej linky. Môže sa stať, že vodu a elektriku budete potrebovať úplne inde. Preto je nevyhnutné plánovať do najmenšieho detailu. Takýmto spôsobom sa vyhnete nepríjemným situáciám.
Čím menej vecí v byte ostane, tým lepšie
Najlepšie bude, keď sa vám byt pred rekonštrukciou podarí vypratať tak, že v ňom ostanú len holé steny. Nie vždy je to možné. Rekonštrukcie sa často realizujú za plného chodu domácnosti a o úplnom vyprataní môžu obyvatelia bytu len snívať. V byte nechajte len veci, ktoré budete nevyhnutne potrebovať. S ostatnými sa na čas rozlúčte.
Využite pomoc odborníkov
Pred zásahom do bytu si zavolajte statika. Pomôže vám určiť, ktoré steny sú nosné. Zásah do týchto stien sa neodporúča, ale s povolením statika si to môžete dovoliť. Presne určí, aký zásah je možný a čo všetko pri ňom treba dodržať. Ostatné steny môžete zbúrať, posunúť priečku a vďaka tomu byt dispozične prispôsobiť svojim potrebám. Statik vám pripraví posudok, na základe ktorého môžete stavebný projekt realizovať.
Keď byt chcete zmeniť, ale nemáte ani len predstavu, ako na to, zavolajte si na pomoc interiérového architekta. Jeden pohľad na statický posudok a celkové rozloženie bytu mu prezradí, čo sa s bytom dá urobiť. Nechajte si vypracovať aspoň 2 – 3 vizualizácie a vyberte si tú, ktorá sa vám páči najviac.
Dobre si premyslite, komu rekonštrukciu zveríte
Kompletnú rekonštrukciu bytu pravdepodobne nebudete realizovať svojpomocne. Nikto nie je odborník na všetko. Vyberte si firmu, ktorá vám s tým pomôže a ušetrí veľa nervov, času a peňazí. Nevolajte hneď prvú, na ktorú natrafíte. Opýtajte sa známych, či nepoznajú šikovných majstrov a nezabudnite sa informovať o skúsenostiach a výsledkoch ich práce. Osobné odporúčania sú najlepšie! V lepšom prípade sa k známym pozvete na kávu a prácu remeselníkov si tak overíte na vlastné oči. Pozitívne referencie sú pri výbere živnostníkov alebo firiem veľmi dôležité.
Stavebná firma verzus živnostníci
Pri rekonštrukcii bytu môžete využiť služby špecializovaných stavebných firiem alebo si na jednotlivé práce najmite živnostníkov. Práca živnostníkov môže byť lacnejšia, ale vy s tým budete mať oveľa viac práce. Budete musieť zabezpečiť odborníkov na jednotlivé práce, stavebný materiál, vytvoriť harmonogram prác tak, aby na seba pekne nadväzovali a následne kontrolovať kvalitu vykonaných prác. Nájdete si na to dosť času a obrníte sa dostatočným množstvom trpezlivosti?
Počítajte s tým, že živnostník z nejakého neznámeho dôvodu vypadne. Celý harmonogram vám to naruší. Ostatní remeselníci budú mať dohodnutú prácu inde. Celú rekonštrukciu vám to neplánovane predĺži. Pri rekonštrukcii ste možno ušetrili. Výsledná cena je nižšia aj preto, že ste obišli systém a peniaze vyplatili na ruku. V danom momente vás to potešilo, ale v prípade reklamácie sa nemáte na koho obrátiť. Potvrdenie o vykonaných prácach nemáte žiadne a čo je najhoršie, remeselník samostatnú živnostenskú činnosť už aj tak neprevádzkuje.
Stavebnej firme, ktorá byt prerobí od podlahy zaplatíte viac, ale chod celej rekonštrukcie a zabezpečenie pracovníkov ide úplne mimo vás. Komunikujete len s človekom, ktorý celú rekonštrukciu zastrešuje. O dobe rekonštrukcie ste informovaní vopred a je menšia pravdepodobnosť, že sa nejak výrazne predĺži. S firmou podpíšete zmluvu o dielo a viac vecí okolo rekonštrukčných prác vás nemusí zaujímať. Firma musí rekonštrukciu bytu vykonať do dohodnutého termínu a následne odovzdať byt. Za oneskorenie znáša následky v podobe vopred dohodnutej pokuty. Pokiaľ je to obsiahnuté v zmluve. V prípade reklamácie sa máte na koho obrátiť.
Cenová ponuka rozhodne
Predtým, ako si stavebnú firmu vyberiete, nechajte si vypracovať viac cenových ponúk a poriadne si ich porovnajte. Dôležité je, aby kalkulácia obsahovala všetko, s čím sa pri rekonštrukcii bytu stretnete. Pri konzultácii s firmou sa nebojte spomenúť, že v inej firme je v kalkulácii zaradených viac položiek a je medzi nimi zahrnutý aj odvoz stavebného materiálu. Reakcia na vaše námietky vám o firme veľa napovie.
Kalkulácia by mala byť čo najpodrobnejšia. Celú kalkuláciu si s majstrom prejdite bod po bode a nechajte si dané položky vysvetliť. Možno prídete na to, že bod zahrnutý v kalkulácii pri rekonštrukcii vášho bytu nepotrebujete. Investujete svoje peniaze a chcete vedieť do čoho. Kalkulácia je súčasťou zmluvy o dielo. Je v nej uvedená cena za materiál a cena za vykonanú prácu. V prípade potreby sa o ňu viete oprieť. Cenu za materiál by vám mala firma následne podložiť jednotlivými bločkami. Zálohu za vykonané práce firme zaplatíte dopredu alebo postupne, po skončení jednotlivých prác. Zvyšok doplatíte po dokončení všetkých prác a odovzdaní zrekonštruovaného bytu.
Rekonštrukciu máte úspešne za sebou, teraz vás čaká príjemnejšia časť. Zariadenie bytu. Keď ste išli do rekonštrukcie bytu s presnou predstavou, zariaďovanie bude už len čerešničkou na torte. Vytvorte si priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre a do ktorého sa budete radi vracať. Ak sa chystáte rekonštruovať iba kúpeľňu prečítajte si náš článok: Ako postupovať pri rekonštrukcii kúpeľne.